https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-nemecka-se-vratil-jaderny-odpad-cekaji-se-protesty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Německa se vrátil jaderný odpad, čekají se protesty

2.11.2020 11:54 | BERLÍN (ČTK)
Německo nyní hledá trvalé úložiště pro jaderný odpad ze svých nukleárních elektráren. Prozatím Německo využívá především mezisklad v severoněmeckém Gorlebenu a také mezisklady na dalších místech země včetně areálů již uzavřených elektráren, což je případ i Biblisu, kam nyní transport míří. Ilustrační obrázek
Německo nyní hledá trvalé úložiště pro jaderný odpad ze svých nukleárních elektráren. Prozatím Německo využívá především mezisklad v severoněmeckém Gorlebenu a také mezisklady na dalších místech země včetně areálů již uzavřených elektráren, což je případ i Biblisu, kam nyní transport míří. Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do severoněmeckého přístavu Nordenham dnes ráno dorazil jaderný náklad, která se vrátil ze zařízení na zpracování nukleárního odpadu v britském Sellafieldu. Informovala o tom agentura DPA. Odpad nyní vlakem zamíří do meziskladu v hesenském Biblisu na jihu Německa. Očekává se, že transport budou doprovázet demonstrace ekologických aktivistů.
 

Kvůli pandemii nemoci covid-19 připravila policie ve spolupráci s německým Institutem Roberta Kocha hygienický plán, jak při očekávaných střetech s demonstranty zajistit co nejvyšší míru ochrany před koronavirem. "Zdraví všech zúčastněných má nejvyšší prioritu," uvedla policie.

Aktivisté již ohlásili akce podél předpokládané trasy převozu. Protesty odpůrci jaderné energetiky pořádají při každém transportu vyhořelého paliva, který se do Německa vrací ze zpracování v zahraničí.

Německo nyní hledá trvalé úložiště pro jaderný odpad ze svých nukleárních elektráren, jejichž provoz skončí v roce 2022. Rozhodnutí o místě trvalého uskladnění by mělo padnout do roku 2031, zařízení poté bude otevřeno k roku 2050. Prozatím Německo využívá především mezisklad v severoněmeckém Gorlebenu a také mezisklady na dalších místech země včetně areálů již uzavřených elektráren, což je případ i Biblisu, kam nyní transport míří.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

4.11.2020 21:14
Německý odstup od jádra přišel v nejnevhodnější dobu, kdyby počkali 10 let, až budou vybudovány OZE (a hlavně akumulace) na dostatčný výkon, mohli být dnes už možná bez uhlí, jak Angláni.
Ale zoufalý bekot našich ropáků, kteří doufají v jádro jako spasení naší energetiky,(i když nejsme schopni NIC postavit), mě připadá velmi čurinovní.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist