https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-prirody-se-vrati-mlade-orangutana-ktere-z-bali-pasoval-rus
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do přírody se vrátí mládě orangutana, které z Bali pašoval Rus Video

18.12.2019 00:18 | DENPASAR (ČTK)
Mládě orangutana, které se zdrogované a ukryté v zavazadle pokoušel na jaře ruský turista propašovat z indonéského ostrova Bali, se vrátí do divoké přírody.
Mládě orangutana, které se zdrogované a ukryté v zavazadle pokoušel na jaře ruský turista propašovat z indonéského ostrova Bali, se vrátí do divoké přírody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mládě orangutana, které se zdrogované a ukryté v zavazadle pokoušel na jaře ruský turista propašovat z indonéského ostrova Bali, se vrátí do divoké přírody. Oznámila to v pondělí agentura AFP.
 

Případ se dostal do novin v Indonésii už v březnu: pašerák, sedmadvacetiletý Rus Andrej Žestkov byl zatčen na letišti Denpasar na Bali poté, co se pokoušel opustit zemi s orangutanem. Policisté našli v jeho zavazadle dvouletého samce orangutana, ponořeného do hlubokého spánku v ratanovém koši, ale také dva živé gekony a pět ještěrek. Rus se zdál být dobře připraven, měl s sebou také kojenecké mléko a pokrývky, jako kdyby přepravoval miminko.

Muži hrozilo až pět let vězení a pokuta za pašování chráněného druhu dosahující v přepočtu ke 160.000 korunám. V červenci byl podle AFP odsouzen k ročnímu vězení.

Agentura na ochranu přírody v pondělí pro malého orangutana, pojmenovaného Bon Bon, nachystala velký koš ovoce, než jej na Sumatře vypustí v jednom ze dvou jediných míst, kde orangutani ještě žijí ve volné přírodě.

Ošetřovatel Ketut Diandika, který se o mládě stará, přiznal, že je mu líto, že se bude muset od svého chráněnce odloučit. "Chtěl bych, aby tu Bon Bon ještě zůstal, abych se o něj mohl dál starat," řekl.

Orangutanům hrozí vyhubení hlavně vinou pytláků, pašeráků i nepřátelství vesničanů, kteří je často považují za škodnou. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) jich ve světě zbývá jen asi 100.000 kusů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

18.12.2019 10:14
Obávám se, že se v přírodě dožije podstatně kratšího věku než v zajetí, pokud vůbec vypuštění do přírody přežije.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist