Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem, loni jich bylo 56
Odhadovaná hodnota soutěžených služeb a prací v aktuální soutěži je 1,2 miliardy korun. Objem dřeva k těžbě činí půl milionu metrů krychlových na 45 000 hektarech lesa. Firmy také zajistí obnovu 2000 hektarů lesa, ročně asi 400 hektarů. Vítězné firmy by měly pro LČR pracovat od ledna 2025 do konce roku 2029.
Firmy podaly na 12 zakázek celkem 130 nabídek, což podle podniku svědčí o velkém zájmu. "Letos podaly firmy téměř jedenáct nabídek na zakázku, tedy nejvíc v posledních pěti letech," uvedl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. Loni na jednu zakázku připadalo v průměru necelých deset nabídek, když na 60 zakázek přišlo 579 nabídek.
Tendry jsou dvojího typu. Na osmi jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, která zahrnuje pěstební práce a těžbu dřeva, jež firmy budou i samy prodávat. Podnik zde dostal 82 nabídek. Na čtyřech jednotkách, kde je 48 nabídek, budou firmy dělat pouze pěstební práce a těžbu, vytěžené dřevo si zobchodují samy Lesy ČR. Sedm zakázek bude pětiletých, dvě dvouleté, dvě čtyřleté a jedna tříletá.
Zakázky se týkají převážně oblastí zasažených před několika lety kůrovcovou kalamitou, například Třebíčska, Telčska nebo Jesenicka. Tamní lesy již podnik obnovil, ale nadále musí pokračovat v jejich výchově a ochraně.
Zakázky z loňského tendru 2024+ si rozdělilo 20 firem. Z 59 podepsaných jednotek získala nejvíce společnost Jihozápadní dřevařská, a to devět kontraktů. Za ní následovaly firma 1. písecká lesní a dřevařská s osmi kontrakty a firma Lescus Cetkovice s šesti smlouvami. Na jedné jednotce podnik řízení zrušil, protože vybraný dodavatel odmítl uzavřít smlouvu.
Lesům ČR v letošním prvním pololetí klesl hrubý zisk meziročně o 27 procent na 2,83 miliardy korun z 3,85 miliardy korun. Hlavním důvodem snížení zisku bylo nižší zpeněžení dřeva těženého v mladších porostech a také v polomech. Tržby podniku za leden až červen meziročně klesly o osm procent na 7,56 miliardy korun.
reklama