https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-o-vikendu-opet-cisti-reku-sazavu-a-jeji-brehy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci o víkendu opět čistí řeku Sázavu a její břehy

13.4.2024 00:03 (ČTK)
Úklid Čistá Sázava 2019.
Úklid Čistá Sázava 2019.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dobrovolníci opět uklízí řeku Sázavu a její břehy mezi Kácovem a Pikovicemi. Devatenáctý ročník akce Čistá řeka Sázava probíhá od pátku do neděle. Do loňského úklidu Sázavy a jejích přítoků se zapojilo 1768 lidí, kteří sesbírali 17 tun odpadků. Vzhledem ke zvýšené hladině řeky Sázavy na konci loňského roku budou mít letos dobrovolníci zřejmě práce o trochu víc, informovala ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
 

"Dobrovolníků na nadcházející víkend máme dost, některé úseky řeky už jsou naplněny, zájemce ale neodmítáme. Jen je budeme posílat sbírat odpadky tam, kde to bude třeba, například dál od řeky nebo k jejím přítokům," uvedla ředitelka Posázaví Bohunka Zemanová.

Během úklidu organizátoři rozdělují řeku na pět úseků, počet dobrovolníků je na nich omezený, aby se průběh akce co nejvíce zefektivnil. "Víme tak, kolik lidí bude kde pomáhat a nehrozí, že by jich někde bylo moc, a jinde málo. Navíc ne všichni mohou sbírat odpadky z lodí, je potřeba, aby šli také po břehu, takže nám to pomáhá i v organizaci úklidu," dodala Zemanová.

V historii projektu se už vytvořily party skalních příznivců, kteří se zapojují každoročně, nezřídka přicházejí i s rodinami. Další dobrovolníky, ale ani větší skupiny, organizátoři neodmítají. Je však třeba, aby o tom zájemci dali vědět v dostatečném předstihu.

Do projektu Čistá řeka Sázava se od začátku zapojilo přes 16.000 dobrovolníků, kteří sesbírali kolem 400 tun odpadků. V posledních letech je nepořádku kolem řeky méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už nevznikají. V prvních letech se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, nyní se čistí pod taktovkou více organizátorů napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Podobně v Česku dobrovolníci čistí i další řeky, například Berounku, Jizeru, Moravu, Ohře, Vltavu či Labe.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist