Dostanou stromy ve městě prostor vedle inženýrských sítí? V těchto dnech se o tom rozhoduje
Přečtěte si také |
Stromy by se měly postavit na roveň inženýrským sítím, říkají odborníci„Někteří správci sítí jsou přesvědčeni, že stromy mohou být vysazovány pouze tam, kde zbylo místo, a že sítě mají vždy přednost. V podstatě za to může jedna jediná norma, kterou nyní máme šanci změnit,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.
Norma ČSN 73 6005, která upravuje prostorové vztahy mezi sítěmi v těchto dnech prochází revizí. Jde proto o unikátní příležitost upravit ji tak, aby zeleň měla své právoplatné místo ve městě.
Přečtěte si také |
Stromů v ulicích by mohlo být víc, pokud by je bylo možné jednodušeji kácet, říká projektant Karel Kříž„Spolu s Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem pro místní rozvoj a dalšími jsme navrhli úpravu, která počítá s prostorem nejen pro technickou, ale také pro zelenou infrastrukturu. Tu v ulicích tvoří především zdravé stromy, a která se v blízké budoucnosti stane stejně důležitou, jako rozvody vody, elektřiny, kanalizace nebo internetu,“ dodává Boháč.
Do návrhu k připomínkování se nakonec podařilo implementovat opatření nutná pro možnost stromů růst a prosperovat. Pokud by se podařilo schválit návrh v předložené formě bez škrtání, znamenalo by to podle Institutu plánování a rozvoje velký krok v adaptaci na změnu klimatu ve městech.
Přečtěte si také |
Stromy v ulicích by měly mít svoji čáru v mapě, říká Ondřej Fousreklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Viktor Šedivý
21.6.2020 17:23No a mimoto stromy v ulicích samozřejmě nejsou jednoznačně pozitivní - zhoršují provětrávání ulic. Takže se stromy si mimo NOx užijete hlavně víc prachu.
Tomáš Steinberger
22.6.2020 15:16 Reaguje na Viktor ŠedivýA mimoto je taky vedle, samozřejmě nic není dokonalé (i stromy ve městě mají určité nevýhody), ale výhody jednoznačně převažují! či na základě čeho soudíte?
Viktor Šedivý
22.6.2020 19:46 Reaguje na Tomáš Steinberger„Někteří správci sítí jsou přesvědčeni, že stromy mohou být vysazovány pouze tam, kde zbylo místo, a že sítě mají vždy přednost. V podstatě za to může jedna jediná norma, kterou nyní máme šanci změnit,“
co si mám myslet jiného, než že někdo si přeje omezit možnost budovat inženýrské sítě?
Samozřejmě si nemyslím, že druhý den po přijetí změny přestane téct voda - jen si zkomplikujeme provoz a prodražíme rozvoj infrastruktury pro dosažení diskutabilního cíle.