https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/druhy-vybuch-v-japonske-jaderne-elektrarne?ids%5Bxe6768d890dbb8cc213c7524ee71ea061%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Druhý výbuch v japonské jaderné elektrárně, explodoval vodík

14.3.2011 08:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
V noci oznámily japonské úřady, že v jaderné elektrárně Fukušima došlo k dalšímu výbuchu. Na jednotce Fukušima 3 explodoval vodík. Technici se snaží chladit reaktory, které v pátek poškodilo zemětřesení a následně vlna cunami.
 

Podle Japonské agentury pro jadernou a průmyslovou bezpečnost (NISA) došlo k výbuchu v pondělí kolem druhé ráno v budově reaktoru. Samotná nádoba reaktoru ale poškozena nebyla. Také kontrolní místnost je stále funkční, píše na svých stránkách Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA). Podle ní bylo při výbuchu zraněno šest lidí. Podle IAEA by měl být reaktor na zařízení Fukušima 3 bezpečně vypnutý.

Podobný výbuch se odehrál v sobotu ráno v budově reaktoru Fukušima 1. Japonské úřady ujistily IAEA, že i sobotní exploze na zařízení Fukušima 1 se odehrála mimo primární oblast reaktoru a nikoli v ní. Provozovatel elektrárny Tokijská společnost pro elektrickou energii (TEPCO) potvrdila, že kontejnment (bezpečnostní obalu reaktoru) zůstal neporušen.

Podle prohlášení IAEA se rozhodli technici na reaktoru Fukušima 1 snížit tlak páry v kontejnmentu. Japonské úřady v neděli sdělily IAEA, že zařízení Fukušima 1, 2 a 4 jsou zásobovány energii z externích zdrojů.

Kvůli zemětřesní a cunami došlo k výpadku chladícího systému. Systém by měly zálohově napájet dieselové agregáty. Kvůli cunami ale nefungují, píše IAEA. TEPCO navrhlo jako protiopatření, které by mělo zmírnit škody na jádru reaktoru, použít směs mořské vody a bóru. Opatření schválila japonská agentura pro jadernou a průmyslovou bezpečnost (NISA) a napouštění do nádoby reaktoru začalo již v sobotu ráno. Stejně tak chladí i další reaktory elektrárny Fukušima

V zařízení Fukušima používají takzvané varné reaktory (BWR - boiling water reactor), které využívají vodu jak k chlazení, tak přímo i k výrobě elektřiny na turbíně. K varu vody tedy dochází přímo v tlakové nádobě reaktoru. Elektrárny s těmito reaktory mají jen jeden okruh vody, což znamená na jedné straně vyšší energetickou účinnost, ale také problém s nižší bezpečnosti. Když voda přestane proudit, dojde k jejímu ohřívání a vytváří se více páry, která zvyšuje tlak na stěny reaktorové nádoby.

Video na serveru Youtube zaznamenávající sobotní vysílání japonské televize s výbuchem v jaderné elektrárně:


reklama


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Trvale udržitelný rozvoj - 15. 3. 2011 - Jiří Babača

Co je podle mě trvale udržitelný rozvoj? Tak na to tady byl ke čtení zajímavý článek viz. zde:

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/debata-ekolistu-cista-energie-neexistuje-jedinou-cestou-je-setrit

Na téma jaderné energetiky se svého času vyjádřil Edvard Sequens člen tzv. Pačesovy komise takto: "Jaderná energetika zajišťuje pouhá 2,5 procenta energie ve světě. Těžko to bude lepší, když jde o velmi drahý způsob výroby elektřiny, který navíc přináší řadu výrazných environmentálních i bezpečnostních problémů."

Bezpečnostní rizika se mj. projevují právě teď v Japonsku a ty enviromentální se hold projeví až časem.

Co se týče Vašich narážek tak:
"Pole plná FVE" ... proč je v ČR 90% instalovaného výkonu na zemi a ne na střechách, tak jak tomu je třebas SRN, tak to se musíte zeptat na ERU, proč stanovil jen dvě cenová pásma a ještě s tak malým rozlišením mezi výkupní cenou střešní blechy a mezi třebas třicetimegavatovým ČEZáckým lánem ve Vepřeku? Samozřejmě, že by to musel udělat hned v roce 2006.

Zajímavý článek na téma FVE je ke čtení třebas zde:

http://energie.tzb-info.cz/fotovoltaika/6815-fotovoltaika-ode-zdi-ke-zdi

"Větrné Eelektrárny" jsou velice zajímavý zdroj EE, který se již dnes blíží paritě a to i v našich podmínkách! A nebýt hysterie, kterou kolem tohoto zdroje rozpoutal v době svého působení v parlamentu ČR současný předseda dozorčí rady ČEZu Martin Říman, tak by s VE dnes neměl nikdo problém, stejně jako nemá problém s lesy stožárů vedení vysokého napětí a nebo stožáry mobilních operátorů. Rozvoji této technologie brání jen předsudky. viz. zajímavý článek zde:

http://www.tzb-info.cz/7020-chytra-podpora-pro-cistou-energii-parlamentni-seminar-neziskovych-organizaci

"lesy zužitkované na biomasu" no tak zde je jistý problém v tom, že se téměř veškerá dřevní štěpka spotřebuje při málo efektivním spoluspalování v uhelných elektrárnách (účinnost jen cca 30%!) zatímco by bylo možné ji využít v kogeneračních zařízeních, která by ji spotřebovala nejprve k výroběbě EE a pak by se zbylé teplo využilo v domácnostech. Možná reálná účinnost takovéhoto využití je kolem 85%!!! Tj. skoro trojnásobek! Proč tomu tak je a komu to nahrává? Tak o tom se lze dozvědět v tomto videu:

http://www.youtube.com/watch?v=WivVHPVTyBM&N


Co se týče Vašich narážek tak:
"Pole plná FVE" ... proč je v ČR 90% instalovaného výkonu na zemi a ne na střechách, tak jak tomu je třebas SRN, tak to se musíte zeptat na ERU, proč stanovil jen dvě cenová pásma a ještě s tak malým rozlišením mezi výkupní cenou střešní blechy a mezi třebas třicetimegavatovým ČEZáckým lánem ve Vepřeku? Samozřejmě, že by to musel udělat hned v roce 2006.

Zajímavý článek na téma FVE je ke čtení třebas zde:

http://energie.tzb-info.cz/fotovoltaika/6815-fotovoltaika-ode-zdi-ke-zdi

"Větrné Eelektrárny" jsou velice zajímavý zdroj EE, který se již dnes blíží paritě i v našich podmínkách. A nebýt hysterie, kterou kolem tohoto zdroje rozpoutal v době svého působení v parlamentu ČR současný předseda dozorčí rady ČEZu Martin Říman, tak by s VE dnes neměl nikdo problém, stejně jako nemá problém s lesy stožárů vedení vysokého napětí a nebo stožáry mobilních operátorů. Rozvoji této technologie brání jen předsudky. viz. zajímavý článek zde:

http://www.tzb-info.cz/7020-chytra-podpora-pro-cistou-energii-parlamentni-seminar-neziskovych-organizaci

"lesy zužitkované na biomasu" no tak zde je jistý problém v tom, že se téměř veškerá dřevní štěpka spotřebuje při málo efektivním spoluspalování v uhelných elektrárnách (jen cca 30%!) zatímco by bylo možné ji využít v kogeneračních zařízeních která by ji spotřebovala nejprve k výroběbě EE a pak se zbylé teplo využilo v domáctnostech. Možná reálná účinnost takovéhoto využití je kolem 85%!!! Tj. skoro trojnásobek! Proč tomu tak je a komu to nahrává? Tak o tom se lze dozvědět v tomto videu:

http://www.youtube.com/watch?v=WivVHPVTyBM&N

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist