https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/duchove-jezku-lemuji-silnice-v-anglii.ridice-nemaji-vystrasit-ale-upozornit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Duchové ježků lemují silnice v Anglii. Řidiče nemají vystrašit, ale upozornit

25.9.2020 20:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od II. světové války poklesla početnost ježků v Británii o 90 %. Oblíbený živočich v celé Británii byl nyní zařazen na Červený seznam (britských) druhů, ohrožených vyhynutím.
Od II. světové války poklesla početnost ježků v Británii o 90 %. Oblíbený živočich v celé Británii byl nyní zařazen na Červený seznam (britských) druhů, ohrožených vyhynutím.
Nezaměnitelná ježatá silueta ostnitého hřbetu a zvědavého čumáčku, vyvedená na světlé podkladové desce, připevněné u okraje vozovky anebo na plotě hned vedle silnice. Právě takové papundeklové „ježky“ teď stále častěji uvidíte lemovat silnice v okolí anglického Dorsetu. Co jsou zač? Prý duchové přejetých ježků, kteří upomínají projíždějící řidiče na to, že se po silnicích nepohybují jen oni. Píše o nich Guardian.
 

Osazení „ježčích duchů“ je ukázkou chytré a nenáročné environmentální kampaně, za kterou stojí lokální skupina ochránců přírody, Dorset Mammal Group (DMG). Motivem k této akci se staly nálezy přejetých ježků ve vesničce Pimperne. Od počátku roku jich tu auta upravily naplacato nejméně dvacet. Což místní obyvatele, kteří ježkům fandí, netěšilo. Ježci se tu za šera volně pohybují krajinou, a když náhodou narazí na rychle jedoucí auto, šanci přežít kolizi nemají. Řidiči, kteří včas sundají nohu z plynu, se jim vyhnout dokážou. Chce to jen trochu vzájemné ohleduplnosti. A nad tou právě dozírají ježčí duchové.

Zpomalte, tady umírají ježci

„Je to podobné jako křížky podél silnic, které upomínají na smrtelné nehody cyklistů či automobilistů,“ říká Susy Varndellová, ředitelka DMG. „Na řidiče fungují lépe, než výstražné značky a výzvy ke zpomalení. Kde jich je k vidění víc, tam znejistí a raději zpomalí.“ Dobře viditelní ježatí bílí duchové, které u silnice spolu s kolegy osazuje, přesně odpovídají místům, kde pod koly vozu před časem zahynul ježek. A kde se třeba může rozhodnout přejít cestu další. Řidič už ale bude vědět, že na silnici nemusí být sám, a ke kolizi pak dojít nemusí.

„Vytváříme tu městečka a vesnice vstřícná k životu ježků, vedeme vzdělávací programy, financujeme provoz stanice pro hendikepované živočichy, programy adopcí ježků i stavební úpravy zahrad tak, aby jim byly přístupné,“ říká Varndellová. Jenže ani to nestačí. Od II. světové války poklesla početnost ježků v Británii o 90 %. Na venkově se jejich populace ztenčily o polovinu, ve městech o 30 %. Vysvětlení tohoto neradostného stavu jsou různá. Od intenzifikace zemědělství, aplikací pesticidů a postřiků na polích, po ztrátu a fragmentaci přirozených biotopů, usnadňující aktivitu predátorů, až po nejviditelnější příčinu, srážky s automobily.

„Ježek, momentálně nejpopulárnější živočich v celé Británii, byl nyní zařazen na Červený seznam (britských) druhů, ohrožených vyhynutím,“ říká ekolog Hugh Warwick. „Což je tragické, protože právě ježci představují spojení přírodního světa s tím naším, lidským, a to více, než jiné druhy. To proto, že s námi společně sdílí naše zahrady a parky. A proto si od nás také zaslouží pomoc a ohleduplnost.“


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

25.9.2020 07:25
To stejné je i u nás.... díky bezohlednosti většiny řidičů umírá každý den spousta ježků... a nejen jich.... lidi jsou bezohledná hovada.... a to nejen k ostatním živým tvorům, ale i k sobě navzájem... každý den jsem za volantem (nebo řídítky) ohrožován agresivnějšími a bezohlednějšími řidiči než den předchozí....
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.9.2020 07:41 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Je to tak, zejména kamioňáci hrají prim. Ne že bych je vybržďoval, jedu plynule předepsanou rychlostí, ale on zezadu do mě výhružně najíždí a žene jak pes zajíčka...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.9.2020 11:54 Reaguje na Karel Zvářal
Jak píšete. Já se taky snažím maximálně dodržovat pravidla, ale někdy mám pocit, že by mě všichni na silnici nejraději sežrali a ještě mi hrozí všemi prostředky, že co si to dovoluji dodržovat zákony.... a bohužel se z tohoto přístupu začíná stávat standard... už to není jen občas nějaký debil... to jsme se to dopracovali k uvědomělé a zodpovědné společnosti.... :(
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.9.2020 12:26 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tedy, aniž bych si dělal iluze o našich řidičích, tak tady si myslím, že jsou v tom poměrně nevinně a retardů, co schválně přejedou ježka bude minimum.

Spíš jde o to, že zejména za šera je vyhnutí se mu spíše otázkou štěstí, on je opravdu blbě vidět a nějaké prudké náhlé manévry mohou nadělat víc škody než užitku.

Pamatuji, jak jsem před léty takto přejel malého králíka. Neměl jsem absolutně šanci s tím něco udělat. Klika byla, že když jsem zastavil tak se ukázalo, že jsem jej vzal mezi kola, takže než jsem vylezl z auta, byl v tahu. Ale opakuji, bylo to čistě štěstí, nejsem žádný Loeb.
Odpovědět

Jan Šimůnek

25.9.2020 13:10 Reaguje na Svatá Prostoto
Známý vyhýbal psovi a čelně se srazil s protijedoucím autem. Při nehodě zahynulo jeho jediné dítě.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.9.2020 08:19
Ten šedě zbarvený ježek není skoro na asfaltu vidět a někdy se vynoří v poslední chvíli... Ale kdysi dávno jsem jel na kole a na jednom místě přetahovaly obrovské ropuchy do lesa na zazimování. Stál jsem mimo vozovku a pozoroval ten večerní pochod. Byl klid, projelo jen jedno auto. Ale boreček na té cestě kličkoval jak zajíc a trefoval "ty hnusné žaby". I takoví jsme my, páni tvorstva...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

25.9.2020 11:49 Reaguje na Karel Zvářal
Ano, bohužel i taková tupá hovada žijí mezi námi. Pokud bych byl něčeho takového svědkem, tak bych okamžitě vytáhl mobil (nebo aspoň zapsat SPZtku - pokud je další svědek, který by dosvědčil k čemu došlo), nahrál to i s SPZtkou a bez váhání podat podnět na PČR. Proti takovým hajz*** je potřeba aktivně bojovat, aby si nemysleli, že chovat se takto je akceptovatelné a že se nemusejí zodpovídat. Je to nemocné chování...
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

25.9.2020 12:03 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nebuďte nepříčetní. Co když kličkoval ve snaze těm žádám uhnout?
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

25.9.2020 13:12 Reaguje na Jan Olejníček
žábám
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.9.2020 14:49 Reaguje na Jan Olejníček
To je jako by jste mi chtěl tvrdit, že střílí na holuby (asfaltové, samozřejmě-) ve snaze je minout. Když si najel do protisměru hned na tu první, a i po sto metrech na osamocenou poslední... Tehdy mobily nebyly a luštit espézetku nebyl čas, jel stovkou... nicméně spršku -ismů jsem za ním poslal.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

25.9.2020 15:39 Reaguje na Karel Zvářal
Ve stovce moc nepoznáte, jestli je tam žába, nebo hovno.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.9.2020 15:41 Reaguje na Jan Olejníček
A hovno se hýbá?-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.9.2020 15:41 Reaguje na Jan Olejníček
A hovno se hýbá?-)
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

25.9.2020 15:55 Reaguje na Karel Zvářal
Taková ropucha, když leze přes cestu, to je fofr.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.9.2020 16:00 Reaguje na Jan Olejníček
Rozumím, podle vás trefoval "hlínu".
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

25.9.2020 20:18 Reaguje na Karel Zvářal
Nerozumíte. Jen říkám, že pro své kategorické tvrzení nemáte ani zlbla důkazu. Toť vše.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.9.2020 07:28 Reaguje na Jan Olejníček
Dost dobře nechápu, čeho chcete svým trapným oponováním očitému svědkovi události dosáhnout. 1) NEZPOMALIL! 2) vybočil do protisměru a přejel žábu 3) zpátky do pruhu a přejel žábu 4) opět vybočil do protisměru a přejel žábu. Celková bilance tohoto (post)pubertálního ***zla 3-4 žáby z 7-8 přetahujících přes cestu.

Tvrzení by to bylo, kdybych něco dovozoval, domýšlel. Tady byl úmysl zcela jasný - zabíjet.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.9.2020 15:37
A ještě jednu "veselou" z natáčení. Se zaměstnancem, co dojížděl z nedaleké vísky, jsem hodil řeč na téma příroda, a on se hrdě přihlásil k činu, kterého se dopustil jako mladistvý. Coby ministrant dostal za úkol pouklízet zvonici po netopýřím trusu. Když to samé dostal za úkol i příští rok, všechny je poshazoval, v rukavicích posbíral do kýble, polil benzínem a ... Když jsem se mu pokoušel vyčinit, utnul mě hned na začátku: Pche, létající myši!-))
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

25.9.2020 22:08
Čím víc silnic a aut, tím víc přejetých ježků, slepýšů,žab,zajíců atd.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.9.2020 09:39 Reaguje na Majka Kletečková
Nejde pouze o silnice, ale hlavně o narůstání individuální dopravy
na úkor hromadné. Dvacet aut přejede více zvířat, než jeden velký
autobus. No a kolik ochránců a milovníků přírody za ní jezdí auty
a cestou zabíjejí ty tvory? I to je na zamyšlení, zda přestat spěchat a chovat se tak, jak se choveme. Je to sice donkichotské,
ale někdo by s tím měl začít. Jinak ježky lákají na silnice
hlavně po deštích žížaly, které se přes ní snaží dostat a hmyz
sražený vozidly. Stává se z něho pohodlný sběrač potravy stejně
jako mnoho predátorů. Kamarád strojvedoucí ve 130 km rychlosti
srazil 3 káňata najednou na mrtvolce zajíce na trati. Bylo to
blízko mého domu a tak mi to volal. Po půlhodině jsem byl na
místě a už jsem viděl pouze zbytky peří a lišku odnášející si
jedno z mrtvých kání. Je vidět, jak se predátoři a všežravci
naučili vyhledávat potravu u tratí a silnic. Z mnohých jsou
sběrači-specialisté a už jim lov nic neříká. Možná by kvůli žábám,
ježkům a jiným drobným zvířatům nebylo od věci instalovat pevné
mantinely kolem cest v místech jejich zvýšeného výskytu a jako
stálé a ne jen ty přechodné v době rozmnožování žab. I tu jsem
viděl jezevce specialistu, který vybíral žáby v místě podchodu
pod silnicí. Prostě nelovil a jen spokojeně konzumoval nahromaděné žáby. Prostě dobrý úmysl se stal pro žáby pastí a pro jezevce
supermarketem. Bohužel vše co člověk koná nemusí být přímo to
nejlepší pro zvířata a dobrý úmysl se může nakonec zvrhnout.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist