https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dvorsky-safari-park-pujcil-deset-obrazu-zdenka-buriana-na-vystavy-do-japonska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dvorský Safari Park půjčil deset obrazů Zdeňka Buriana na výstavy do Japonska

22.4.2023 00:30 | DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Safari Park ve Dvoře Králové na Trutnovsku zapůjčil deset obrazů malíře Zdeňka Buriana pro výstavy do Japonska, které se věnují zobrazování pravěkého světa. Zoo to pokládá za významné mezinárodní ocenění své sbírky. Ve dvorské zoo je největší stálá expozice Burianových obrazů, které představují vývoj života na Zemi od prvohor do čtvrtohor. ČTK to řekl mluvčí zoo Michal Šťastný.
 

"Souboru ze Dvora Králové se tím dostává podobného ocenění jako zápůjčkám ze špičkových institucí v New Yorku, Londýně či Cambridge," uvedl Šťastný. Osm děl, takzvaných paleontologických rekonstrukcí, na výstavu ze svých sbírek do Japonska zapůjčilo i Moravské zemské muzeum.

Výstava, kterou tvůrci nazvali Dinosauří sny: Představivost a stvoření ztraceného světa, představuje historii snah o umělecké zachycení dinosaurů a dalších prehistorických zvířat a organismů. Od března ji hostí muzeum umění ve městě Kobe, a to do 14. května. Následně bude výstava od 31. května do 22. července k vidění v Tokiu.

Sbírka Burianových obrazů v safari parku je světovým unikátem, čítá zhruba 150 děl, které jsou prohlášené za kulturní památku. Burian, jenž žil v letech 1905 až 1981, zachycoval například období, v němž se formovaly kontinenty, vyvinuly první druhy rostlin, bezobratlé ryby a obojživelníci. V období čtvrtohor se Burian snažil zachytit zejména vývoj člověka a rozvoj savců, mamutů nebo srstnatých nosorožců. Velkou část sbírky tvoří obrazy dinosaurů, kteří jsou typičtí pro druhohory.

Ve dvorské zoo byla Galerie Zdeňka Buriana otevřena před 40 lety. Při této příležitosti je nyní vystaveno devět Burianových obrazů, které jsou jinak uložené v zázemí safari parku. Jubileum si galerie připomene 20. května akcí Cesta do pravěku, na níž se zájemci dozví zajímavostí o Burianově díle, životě i odkazu. Seznámí se také s tím, jak vidí dinosaury současná věda.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist