https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ek-strhne-polsku-miliony-z-fondu-promeskalo-cas-k-zaplaceni-pokuty-za-turow?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropská komise strhne Polsku miliony z fondů, promeškalo čas k zaplacení pokuty za Turów

19.1.2022 15:13 | BRUSEL (ČTK)
Polsko promeškalo první lhůtu k zaplacení pokuty za pokračování těžby v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Evropská komise proto nyní vyhodnotí, ze kterých fondů pokutu v řádu desítek milionů eur Varšavě strhne. Polsko s odkazem na ekonomické a energetické zájmy odmítá důl uzavřít a pokutu platit nehodlá.
 

Soudní dvůr EU loni v květnu na základě české žaloby nařídil Polsku, aby provoz Turówa kvůli jeho možnému dopadu na životní prostředí a zdraví lidí zastavilo až do vydání konečného rozsudku. Tomu se Varšava ale odmítla podřídit, za což jí soud v září uložil pokutu ve výši půl milionu eur (12,2 milionu korun) denně. Polská vláda dostala po počáteční komunikaci s komisí již dvě výzvy k zaplacení pokuty, přičemž u první z nich vypršela lhůta v úterý.

"Komise nyní identifikuje vhodnou platbu, z níž bude moci provést kompenzaci," řekl dnes novinářům mluvčí Balázs Ujvari. Brusel pak uvědomí Varšavu, která bude mít deset dní na vyjádření. Poté částku strhne.

Polsko je podle komise první zemí, která se odmítla podřídit příkazu unijního soudu a neplatí jím uložené pokuty. Varšava může o část fondů přijít i kvůli disciplinární komoře polského nejvyššího soudu, jejíž činnost ani po příkazu unijní justice zcela nezastavila.

Komise stav polské justice kritizuje dlouhodobě. Spor se vyhrotil loni v říjnu, kdy polský ústavní soud zpochybnil nadřazenost práva EU nad polskou ústavou.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

19.1.2022 19:41
Poláci jsou hrdý národ a ne nějací připosránci.Přece jenom je to velká země s polovičním počtem obyvatel co má Německo.A navíc je potravinově soběstačné na rozdíl od nás.EU si zřídí nějaké soudy a už by chtěli diktovat kdo jak má žít.Použil bych jediné slovo a to je na...t.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.1.2022 07:25 Reaguje na Václav Kain
to, co jiní mají za hrdost mohou mít jiní za hloupost neb pýcha předchází pád
Odpovědět
pa

pavel

20.1.2022 20:29 Reaguje na Jaroslav Řezáč
koukám vy už ležíte na hu.. hodně dlouho
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.1.2022 10:09
Dobře tedy strhnou a pošlou ty peníze nám na vodovody a jiné projekty
mírnící následky těžby? Nikoliv, to musíme s Polskem vyjednat sami a
ti nás odkážou s odškodněním do Bruselu, kam proudí peníze za pokutu.
Časem vysoudí ukončení trestu a lidé budou jak bez vodovodu, tak i bez
těch projektů na ochranu před těžbou. Pak dojde na revanš ze strany Polska směrem na nás a budeme platit zase my za jiná "ESA", která jsou a budou.
Odpovědět
sv

sv

27.1.2022 21:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Bez "stržení" machačku, by nás poláci s odškodněním neposlali do Bruselu ale do prd..
Tvoje dojmy co kdo vysoudí jsou pro smích. Přičemž v okamžiku kdyby ČR začala poraženecky couvat, jak to předvádíš ty, bude pro smích celá ČR a odškodnění a protiopatření by zůstaly leda na papíře.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist