Země EU jsou zatím schopny kompenzovat nižší dodávky ruského plynu, uvedla komise

"Podle naší výměny informací s národními úřady je v současnosti bezpečnost zásobování plynem v Německu a v EU zajištěna. Nižší tok plynu z Ruska zatím lze kompenzovat," citovala agentura Reuters mluvčího Evropské komise.
Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý týden výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Gazprom opatření zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín německé společnosti Siemens Energy z Kanady. Německý ministr hospodářství Robert Habeck však omezení dodávek označil za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko podle něj snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu.
Německá vláda kvůli problémům s dodávkami plynu z Ruska vyhlásila stav výstrahy, což je druhý varovný stupeň. "Bezpečnost zásobování plynem je prozatím zajištěna, plyn se ale v Německu stává nedostatkovou surovinou," řekl Habeck o důvodech, proč Německo přechází ze stupně včasného varování na stupeň výstrahy. Stupeň včasného varování vláda vyhlásila v březnu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu a na očekávané problémy s dodávkami plynu z Ruska.
Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol ve středu vyzval Evropu, aby se okamžitě připravila na úplné přerušení dodávek ruského plynu během nadcházející zimy. Evropské vlády by podle něj měly přijmout opatření ke snížení poptávky a ponechat v provozu stárnoucí jaderné elektrárny.
V loňském roce Evropská unie z Ruska dovezla 155 miliard krychlových metrů zemního plynu. Ruský plyn se tak podílel zhruba 45 procenty na celkovém dovozu plynu do EU a zhruba 40 procenty na celkové spotřebě plynu v EU. "Nevylučuji, že Rusko bude dál hledat různé problémy a záminky pro další snižování dodávek plynu do Evropy a možná tyto dodávky úplně zastaví," uvedl Birol.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Pavel Hanzl
24.6.2022 06:58Každopádně je plynu dost, plní se zásobníky a cena je sice vysoká, ale pořád to jde.
Hezké taky je, že někdo uvádí údaje v MWh, někdo v m3, někdo v miliónech tun. To aby měl člověk pořád po ruce nějaké tabulky.