https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eko-kom-zvysil-platby-tridicim-linkam-kvuli-nizke-cene-papiru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EKO-KOM zvýšil platby třídicím linkám kvůli nízké ceně papíru

11.2.2020 00:11 (ČTK)
Společnost EKO-KOM od počátku roku zvýšila platby třídicím linkám kvůli nízké ceně papíru. / Ilustrační foto
Společnost EKO-KOM od počátku roku zvýšila platby třídicím linkám kvůli nízké ceně papíru. / Ilustrační foto
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Společnost EKO-KOM od počátku roku zvýšila platby třídicím linkám kvůli nízké ceně papíru. Za tunu převzatého a upraveného obalového papíru předaného k recyklaci dostanou 420 korun. Mluvčí společnosti Lucie Müllerová na dotaz novinářů uvedla, že před navýšením příspěvek činil 100 korun. EKO-KOM peníze uvolnil z rezervního fondu, informovalo včera v tiskové zprávě ministerstvo životního prostředí (MŽP).
 

Na globálním trhu klesla v posledních měsících cena vytříděného papíru, zejména směsného papíru, lepenek a kartonů. "Důvodů pro klesající cenu papíru je několik: především nízký odbyt papíru na čínském trhu, málo zpracovatelských kapacit v Evropě, levné dřevo na trhu, kterého přebývá kvůli kůrovcové kalamitě, což způsobuje, že se papír vyplácí vyrábět rovnou z primárních surovin," uvedlo ministerstvo.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) kvůli situaci jednal se společností EKO-KOM, která zajišťuje mezi obcemi, recyklačními linkami i zpracovateli systém vytřídění, zpracování a odbytu sesbíraných obalových odpadů. Podobný vývoj na trhu druhotných surovin podle úřadu Česko řešilo například v roce 2008.

"Z obcí i měst jsme měli v posledních týdnech signály, že svozové firmy a recyklační linky nechtějí papír odebírat. Nebo že obcím chtějí odběr vytříděného papíru přímo naúčtovat. To samozřejmě znamená pro obce citelný zásah do rozpočtů, s ohledem na to, že lidé více třídí, ale také více produkují," uvedl Brabec.

"Na základě našeho vyhodnocení i výhledu pro následujících 12 měsíců se zpětnou účinností od počátku roku zvyšujeme naše platby třídicím linkám. Za tunu převzatého a upraveného obalového papíru předaného k recyklaci nyní dostanou 420 Kč. Náklady této intervence pokrýváme z rezervního fondu k tomuto účelu zřízenému a prozatím také nepředpokládáme zvýšení plateb výrobců za obaly uvedené na trh," uvedl generální ředitel EKO-KOM Zbyněk Kozel. Společnost je podle něj odpovědná jen za obaly a nemůže tak kompenzovat negativní vývoj trhu s papírem v celém rozsahu, protože více než polovina papíru jsou tiskoviny.

Spuštění takzvaného intervenčního mechanismu uvítal Svaz měst a obcí ČR, náklady obcí se tak nezvýší. "Naše aktivita směrem k MŽP padla na úrodnou půdu. Obce a města, která svědomitě třídí odpad, nesmí doplácet na své zodpovědné chování," poznamenal předseda svazu František Lukl. Podle ministra Brabce by zhruba do roka měly v Česku i Německu vzniknout nové zpracovatelské kapacity papíru, poté by měla cena vykupovaného papíru být znovu vyšší.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist