Ekologické organizace podaly žalobu proti výjimce pro elektrárnu Chvaletice Aktualizováno

odle žalobců jde o porušení zákona o integrované prevenci, podle kterého nesmí nastat udělením výjimky závažné znečištění životního prostředí. Součástí správní žaloby je proto také návrh na odkladný účinek, který by v době soudního řízení zakázal elektrárně překračovat limit pro rtuť a oxidy dusíku, a zabránil tak později nenapravitelným škodám na životním prostředí a lidském zdraví. Ty mohou podle odborného posudku, který si ekologické organizace nechaly zpracovat, dosáhnout ve finančním vyjádření až 1,9 miliardy korun. Pokud soud odkladný účinek žaloby schválí, výjimka pozbude právní moci až do konečného rozhodnutí soudu. Ministerstvo životního prostředí zatím žalobu nemá. "Do doby, než spis obdržíme a prostudujeme jej, nelze poskytnout podrobnější komentář," uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva.
Podle elektrárny je jednání aktivistů absurdní. "Jsme uprostřed energetické krize, soláry a větrníky skoro nevyrábějí, české uhelné elektrárny včetně Chvaletic jedou téměř nepřetržitě naplno a podle Českého hydrometeorologického ústavu mělo Česko vloni nejčistší ovzduší za posledních deset let. Za této situace ekoaktivisté napadají žalobou emisní výjimku, kterou úřady řešily rekordní tři roky a o níž se napsaly stovky stran odborných posudků," uvedl ve vyjádření pro ČTK mluvčí elektrárny Petr Dušek.
Ekologické organizace uvedly, že ministerstvo životního prostředí by mělo buď jako žalovaný orgán vyhovět žalobě a rozhodnutí zrušit, případně může výjimku zrušit nebo změnit v přezkumném řízení ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). "Žaloby nemíří proti ní, ale ministryně je jediná, která může předchozí selhání státu napravit. Koneckonců omezení emisních výjimek ukládá i programové prohlášení vlády. Teď je okamžik, kdy jej může naplnit," uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh. Ministerstvo výjimku pro elektrárnu Chvaletice vydanou krajskými úřady dvakrát zrušilo. Podle mluvčího Greenpeace Lukáše Hrábka ji potvrdilo až ve chvíli, kdy provozovatel navrhl, že sníží výrobu, a tím sníží i množství vypouštěných škodlivin. "Rozhodnutí o výjimce ale neobsahuje žádný právní nástroj, který by ho ke snížení výroby skutečně donutil," uvedl Hrábek.
Podle aktivistů není nebezpečí, že by odstavení elektrárny ohrozilo zásobování země elektřinou. Její výroba je výrazně nižší než vývoz přebytků elektřiny, uvedli.
Chvaletická elektrárna v minulosti podstoupila nákladnou modernizaci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké sumy, což je podle ní neúměrné poměrně malému snížení emisí. Chtěla proto na osm let zachovat dosavadní limity.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Instalovaný výkon činí 820 megawattů, minoritně vyrábí také teplo pro Trnávku a Chvaletice. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Václav Kain
25.1.2022 19:21Lukáš Kašpárek
26.1.2022 07:24 Reaguje na Václav KainJaroslav Řezáč
26.1.2022 07:34 Reaguje na Václav KainLukáš Kašpárek
26.1.2022 07:26 Reaguje naPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Svatá Prostoto
26.1.2022 12:23Aspoň se uvidí co soud/y na to.
Jinak to předběžko je samozřejmě ptákovina, protože by to v podstatě znamenalo tu elektrárnu vypnout a to až do pravomocného rozhodnutí soudu. A pokud by soud žalobě nevyhověl, tak bychom vzniklou škodu cálovali my všichni z daní.