Ekologického oskara letos získala aplikace Nesnězeno.cz
Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 273 projektů, z nichž deset vybrala odborná porota do finálního hlasování. V pěti soutěžních kategoriích - Obec, Firma, Produkt, Vzdělávání a Stavba - proti sobě stály vždy dva nominované projekty.
"O vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala veřejnost prostřednictvím online hlasování. Celkem poslali lidé projektům 37.000 hlasů. Projekt Nesnězeno.cz zvítězil také v nově zavedené kategorii Produkt, kde získal od veřejnosti téměř 6000 hlasů," uvedla Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON, která soutěž organizuje.
Vítězná aplikace má v současnosti asi více 50.000 uživatelů, kteří si mohou vybírat z nabídky 270 provozoven z celého Česka. Podle zakladatelů projektu se díky ní už podařilo zachránit více než 17.000 porcí jídla.
Oceněny rovněž byly nejlepší projekty ostatních soutěžních kategorií. V kategorii Obec zvítězil Vsetín s projektem zaměřeným na omezení spotřeby jednorázových plastů. Město v jeho rámci zavedlo systém vratných nápojových kelímků při pořádání různých sportovních, společenských a kulturních akcí. Ke snížení množství plastového odpadu mohou obyvatelé Vsetína přispět také používáním znovupoužitelných textilních sáčků, které jsou vyráběny ve spolupráci s neziskovým sektorem.
Prvenství v kategorii Stavba získala energeticky úsporná mateřská škola v Sedlejově na Jihlavsku. Novostavba s minimální energetickou náročností zapadá do původní vesnické architektury malé obce na Vysočině. Prosklená stěna z francouzských oken zajišťuje dětem dostatek denního světla a pohodlný přístup na zahradu.
V kategorii Vzdělávání získal nejvíce hlasů veřejnosti projekt Včelí stráž, který se věnuje vzdělávání dětí i vedoucích kroužků zaměřených na včelařství. Projekt sdružuje 220 kroužků po celé České republice a každoročně se do jejich aktivit zapojí přes 2000 dětí.
Vítězem v kategorii Firma je brněnský Institut cirkulární ekonomiky. Ten představil unikátní technologii úpravy bioplynu z čistírenských kalů na biometan, který následně slouží jako palivo pro vozidla městské hromadné dopravy.
Ekologický oskar byl letos v Česku vyhlášen pojedenácté. Cílem je vyznamenat energeticky úsporné projekty, které šetří energii, přírodu, využívají obnovitelné zdroje a celkově přispívají k ochraně životního prostředí. V minulosti cenu vyhrál například dům vytápěný peckami ze švestek nebo vinařský hotel, který při provozu využívá přebytků tepla, odpadní vody a skleníkové plyny. Loni zvítězil vlastnoručně postavený pasivní dům ze slámy v Dobřejovicích u Prahy. Stavba využívá dešťovou vodu, fotovoltaiku a vytápění dřevem, obyvatelé slaměného domu tak ročně ušetří až 40 procent pitné vody.
reklama