https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologickym-aktivistum-v-programu-koalice-chybi-termin-utlumu-uhli-i-dalsi-temata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologickým aktivistům v programu koalice chybí termín útlumu uhlí i další témata

9.11.2021 01:15 | PRAHA (ČTK)
Ekologické organizace kritizují, že vznikající vládní koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) v programu nestanovila konkrétní termín útlumu uhlí, který Uhelná komise doporučila na rok 2038. V návrzích jim chybí také témata úspory energií či řešení znečištění ovzduší. Vyplývá to z tiskových zpráv zaslaných organizacemi Greenpeace, Hnutí Duha a asociací ekologických organizací Zelený kruh. Svaz moderní energetiky však programové body týkající se proměny energetiky ocenil.
 

Pětice stran ve vládní koaliční smlouvě slibuje, že bude vytvářet podmínky pro energetickou transformaci a rozvoj uhelných regionů tak, aby byl možný odklon od uhlí dříve než v roce 2038. Takový přístup podle ekologů nestačí. Rok 2038 jako konec využívání uhlí pro výrobu elektřiny a tepla doporučila Uhelná komise končící vládě ANO a ČSSD. Kabinet to v květnu vzal na vědomí, termín ale neschválil.

"Vágní formulace o rychlejším konci uhlí v koaliční smlouvě není to politické rozhodnutí, které transformace naší energetiky potřebuje. Stále chybí konkrétní rok, k němuž se má snaha vztahovat. Každý důležitý projekt, ba i jednotlivý úkol, musí mít termín, jinak je na nic," sdělil Jiří Koželouh, který vede energetický program Hnutí Duha. "Absence termínu konce uhlí však zároveň zpochybňuje předvolební sliby, kdy Piráti, KDU-ČSL i TOP 09 jasně deklarovali rok 2030 a STAN rok 2033. ODS nic z toho nerozporovala a dokonce jeden z poslanců rok 2030 potvrdil. Podle nás by následné programové prohlášení tedy mělo obsahovat rok 2030 a také konkrétní kroky, jako je silná a koncepční podpora rozvoje domácích čistých obnovitelných zdrojů," dodal.

Ekologičtí aktivisté uvedli, že jen ve třech ze 14 hodnocených oblastí koalice předkládá konkrétní, komplexní a pozitivní plán - jde o témata ozdravění lesů, chráněných území a druhů a zadržování vody v krajině. V případě odpadů, zemědělství a obnovitelných zdrojů má podle nich koalice sice konkrétní pozitivní závazky, ale bez komplexní strategie a důležitých detailů. "V případě zemědělství jde o zklamání, neboť jde o výrazné oslabení komplexnějšího a konkrétnějšího programu Pirátů a STAN a částečné oslabení programu SPOLU," míní zástupci organizací.

Vedle uhlí i v tématech dopravy, těžby surovin a klimatické politiky podle aktivistů program předkládá jen obecné deklarace. "Ve třech případech koaliční smlouva neříká k důležitým otázkám ochrany životního prostředí téměř nic, nebo jen zcela vágní formulace. Jedná se o znečištění ovzduší, úspory energií a účast občanů při povolování stavebních záměrů," dodaly organizace. Ekologové kritizují také podporu výstavbu jaderného bloku v Dukovanech a odkazují na to, že koalice Pirátů a STAN slibovala, že zváží ekonomickou a bezpečnostní výhodnost rozvoje jaderných elektráren na základě analýzy. Nově vznikající vláda uvádí, že podporuje výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech pod podmínkou, že ho nebudou stavět ruské ani čínské firmy.

Zástupci Svazu moderní energetiky nicméně ocenili některé body věnované energetice. "Klíčové je přihlášení se k potřebě restartovat rozvoj solární energetiky například závazkem vybudování 100 tisíc solárních střech nebo připravit nový energetický zákon, který umožní domácnostem sdílet zelenou energii," uvedl programový ředitel svazu Martin Sedlák. "Příslibem pro stabilní přesun české energetiky od uhlí jsou také jasné závazky vznikající vlády v podpoře obnovitelných zdrojů a zvyšování energetické účinnosti v rámci programů Modernizačního fondu a Nové zelené úsporám," doplnil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

9.11.2021 06:19
Důsledky transformace energetiky prožívá Evropa právě teď. A údaj z programového prohlášení, že budeme spoléhat na nově vyvinuté malé jaderné reaktory (ze zemí, které to nedovedou) a fotovoltaiku, zajisté není důvodem ke klidu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.11.2021 09:58
Aktivisté požadují pevně stanovené termíny, ale nikdo zatím nevyřešil schůdnou a opravdu fungující alternativu. Heslo "poručíme větru, dešti" nezvládli ani komunisti a obávám se, že ani současná populace nedopadne lépe. První důsledky politiky zelené energie pociťujeme na vlastní kůži, kdy drasticky rostou ceny energií a státní instituce nemají recept na vyřešení této krize. Požadovat za situace, kdy řada lidí nemá peníze na zaplacení energií z konvenčních zdrojů, odklon od těchto zdrojů, znamená jediné. Tito aktivisté jsou ekoteroristé, kteří vůbec nechápou současnou realitu a jejich myšlení je od této reality na hony vzdáleno.
Odpovědět

Viktor Šedivý

9.11.2021 16:04
Já si myslím, že termín lze určit poměrně jednoduše.
Uhlí lze v elektrárnách přestat spalovat v roce

... no? ...

následujícím po roce, ve kterém se podaří zprovoznit spolehlivé zdroje zajišťující trvalou a dostatečnou výrobu bez ohledu na povětrnostní podmínky a podobné náhodné vlivy.

Odpovědět
ms

10.11.2021 01:15
Čtěte správně: ekologičtí aktivisté žádají termín, kdy bude Česko zažívat řětězové blackouty a odkdy se položí kvůli deficitu a nepřijatelné ceně stabilní elektřiny český průmysl. Podívejte se na https://www.agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_generation/02.11.2021/09.11.2021/today/
Drtivou většinu německé elektřiny dodává uhlí, plyn a jádro - které ovšem končí. Když nefouká a nesvítí, tak je jedno, jakou kapacitu Němci postaví. A to chtějí mít místo současných cca 125 GW v roce 2045 celkem 606 GW v OZE, to mj. znamená v příštích 23 letech postavit jen ve FVE 17 GW ROČNĚ!!! Asi budou teď Němci naléhavěji požadovat zpět české Sudety: kvůli větrníkům a solárům už nebudou v Německu mít kde normálně žít...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist