https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologove-novi-starostove-musi-chranit-zelen-i-redukovat-odpady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Noví starostové musí chránit zeleň i redukovat odpady, tvrdí ochránci přírody

9.10.2018 11:29 | PRAHA (ČTK)
Zadržet vodu v krajině, chránit a rozšiřovat zeleň, vyčistit vzduch, redukovat odpady a zajistit energetickou soběstačnost obcí musejí politici zvolení v komunálních volbách. Ilustrační snímek.
Zadržet vodu v krajině, chránit a rozšiřovat zeleň, vyčistit vzduch, redukovat odpady a zajistit energetickou soběstačnost obcí musejí politici zvolení v komunálních volbách. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | praha.eu
Zadržet vodu v krajině, chránit a rozšiřovat zeleň, vyčistit vzduch, redukovat odpady a zajistit energetickou soběstačnost obcí musejí politici zvolení v komunálních volbách. V dnešní tiskové zprávě to uvedly Hnutí Duha a asociace ekologických organizací Zelený kruh.
 

Zadržet více vody v krajině je podle ekologů možné chráněním a rozšiřováním zelených ploch, stromů a zeleně, a také výsadbou nových stromů. Pomohou podle nich i zelené střechy a fasády nebo nádrže na zadržování dešťové vody. "I v zastavěných oblastech lze vyčlenit území, kde se řeky a potoky mohou svobodně vyvíjet a měnit se z kanálů na přirozenější toky a nivy zadržující víc vody," uvedli ve zprávě.

Noví starostové a zastupitelé by zároveň měli schválit regulační úřady pro smogové situace všude, kde to zákon o ochraně ovzduší vyžaduje. Možnost zřídit takový úřad obcím dává zákon. Ekologové dál uvádějí, že je důležité zakázat spalování hnědého uhlí ve starých kotlích a regulovat automobilovou dopravu. Stát podle nich má pokračovat v kotlíkových dotacích a zajistit zdroje peněz například zvýšením poplatků z vytěženého hnědého uhlí.

Ekologové také upozorňují na nutnost přijetí nového odpadového zákona. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v pondělí řekl, že resort čeká doslova 'odpadový' konec roku 2018. "Hlavním tématem nadcházejících měsíců bude předložení nových zákonů týkajících se moderní odpadové legislativy - zákon o odpadech, zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností a novela zákona o obalech. Řešit bude zejména stěžejní problém Česka, jakým je nutnost razantního snížení skládkování a naopak posílení recyklace," uvedl Brabec.

Zásadní je podle ekologů i podpora obecních a občanských projektů obnovitelných zdrojů. "Obce by měly využívat i grantové programy a dotace na zateplování obecních budov či osázení jejich střech fotovoltaickými panely," uvádějí. Vyzvali rovněž komunální politiky ke spolupráci s občany.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist