Děti Země přijímají nominace na anticenu Ropák a anitiekologický výrok Zelená perla
Ropáka 2018 získal předseda představenstva Vodní cesty, a. s., a předseda Asociace D-O-L Jan Skalický a Zelenou perlu 2018 zastupitel Děčína, náměstek hejtmana a poslanec Jaroslav Foldyna. Výsledky obou anket budou zveřejněny v pátek 26. června 2020 v 11 hodin na tiskové konferenci v Brně. Anketa Ropák je nejstarší novodobou anketou o nějakou významnou a mediálně známou anticenu. Antiekologický výrok bude vyhlášen již po pětadvacáté.
„Mezi žhavými kandidáty na Ropáka může být například ministryně pro místní rozvoj a poslankyně za hnutí ANO Klára Dostálová, a to za přípravu věcného záměru nového stavebního zákona, který jednak opět omezuje efektivní účast veřejnosti při povolování staveb a jednak výrazně snižuje ochranu různých veřejných zájmů na úkor rychlého a snadného vydání povolení,“ říká koordinátor obou anket Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno, podle kterého se v nominacích jistě objeví třeba i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
Podle něho je silnou kandidátkou na Zelenou perlu opět ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, která v článku s názvem „Ministryně Dostálová: Stavební řízení si pohlídá stát, obce mohou být podjaté“ ze dne 15. 2. 2019 tvrdila následující: „Nesmí se stát, že se u stavebního řízení najednou objeví sysel nebo jiné chráněné zvíře a celé řízení se zruší. Dneska se prý „syslové“ různě převážejí jen proto, aby se zabránilo výstavbě.“
U kandidáta na Ropáka roku je nutné uvést důvod, tzn. prosazování nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké „antiekologické“ stavby. Loni bylo do ankety nominováno 12 osob. U kandidáta na Zelenou perlu je nutné uvést jméno autora výroku a jeho text a zdroj. Loni bylo zasláno 40 výroků.
Titul Ropák 2018 získal předseda představenstva Vodní cesty, a. s., a předseda Asociace D-O-L Jan Skalický za podporu výstavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe do roku 2045 podle výsledků studie proveditelnosti z října 2018, ačkoliv jeho přínosy z dopravy tvoří jen asi 10 procent a došlo by k obrovskému zásahu do říčních ekosystémů a do řady chráněných území. Druhým důvodem byla jeho podpora plavebního kanálu u Přelouče, který by zničil biotopy více než sedmdesáti zvláště chráněných druhů organismů, včetně modrásků očkovaných a bahenních.
Vítězem ankety Zelená perla 2018 se stal zastupitel Děčína, náměstek hejtmana Ústeckého kraje a poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna, který ve svém projevu v Poslanecké sněmovně dne 29. 6. 2018 k novele zákona č. 416/2009 Sb. o urychlení výstavby liniových staveb na podporu jezu u Děčína tvrdil následující: „Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné.“
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Lukáš Kašpárek
4.6.2020 09:59Pavel Hanzl
7.6.2020 21:36 Reaguje na Lukáš KašpárekVýroků tu má něurékom, třeba že elektromobil má větší emise CO2 naž dýzl, že největší devastátoři životního prostředí jsou ekologové, že Němci stále zvyšují emise CO2 ze svých elektráren atd. atd. atd. atd. atd. atd. atd. atd. atd. atd. škoda, že není ministr životního prostředí. Ale vsjo búdět!! Pokud by políbil prsten, může být!!
Jan Šimůnek
4.6.2020 17:03Radim Polášek
4.6.2020 19:30 Reaguje na Jan ŠimůnekPavel Hanzl
7.6.2020 21:42 Reaguje na Radim PolášekKdyž u nás ropáci vládli asi 40 let, v řekých tekly jen ropné deriváty, čerstvý sníh byl do rána černý, zdechly Krušné hory i Jizerky, National Geographic vyhlásil největším totálně zdevastovaným území na světě naše Severní Čechy.
Bohužel, už se to zase vrací a zase ropáci budou velet.
Petr Eliáš
5.6.2020 10:48 Reaguje na Jan ŠimůnekRadim Polášek
4.6.2020 19:26Majka Kletečková
4.6.2020 21:54Nevím, proč někteří komentátoři článků na ekolistu tak nevraží na zelené ekologické organizace. Já osobně s nimi mám jen samé dobré zkušenosti.