https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/emisni-povolenky-a-kompenzace-na-bohace-neplati
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Emisní povolenky a kompenzace na boháče neplatí

23.8.2019 01:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Světové deníky teď na příkladu šlechtického páru demonstrují jeden podstatný neduh globální environmentální politiky, založené na uhlíkových kompenzacích a emisních povolenkách.
Světové deníky teď na příkladu šlechtického páru demonstrují jeden podstatný neduh globální environmentální politiky, založené na uhlíkových kompenzacích a emisních povolenkách.
S respektovanými celebritami je potíž. Pozornost, kterou jim světová média dopřávají, může být inspirací pro miliony lidí. Jde to vidět i na případu vévody ze Sussexu, prince Harryho, a jeho manželky Meghan. Komplikace nastávají, když se činy takových osobností rozchází s jejich sliby. Světové deníky teď na příkladu šlechtického páru demonstrují jeden podstatný neduh globální environmentální politiky, založené na uhlíkových kompenzacích a emisních povolenkách. Jak píše Guardian, je to problém přímo královský.
 
Hloupé výstřelky celebrit na Ekolist.cz nepatří a je pravdou, že co se princ Harry oženil, už není takový bouřlivák. Naopak, díky své reputaci se snaží pozitivně působit na své okolí, a dost často upevňuje povědomí lidí o problémech životního prostředí.

Ostře vystupuje proti trofejnímu lovu v Africe, podporuje organizace zachraňující ohrožené druhy, sponzoruje ochranářské trusty a pozemkové fondy. A často hovoří o problematice neobnovitelných zdrojů a klimatických změn. Názorně: „Musíme to opakovat tak často, aby to bylo jasné všem. Děje se to právě teď, žijeme v tom. Jsme jako žába v hrnci s vodou, pod kterým někdo škrtnul.“

Je třeba se omezit teď, aby zítra bylo lépe

Právě environmentální a klimatická krize přivedla Harryho a Meghan k závazku nikdy „nemít víc než dvě děti“. Pro blaho Země. Protože planeta se stává přelidněnou, zdrojů je a bude nedostatek a důstojný život generacím v budoucnu zajistíme dnes nejlépe tím, když se uskromníme.

V zásadě tomu není co vytknout. Snad jen, kdyby se toho slavní manželé ze Sussexu drželi i v jiných oblastech. Když totiž z kraje prázdnin vyrazili na zaslouženou dovolenou, dopravili se na ni soukromým tryskáčem. A trasu mezi letovisky v Nice a na Ibize za jedenáct dní si zopakovali čtyřikrát. Což už lidem přišlo hodné kritiky, jako ne zrovna úsporné a šetrné chování ve vztahu k životnímu prostředí.

Kompenzace černého svědomí

Na jejich obranu přispěchal sir Elton John, který Harryho a Meghan na návštěvu do svého domu ve Francii pozval. Jeho argumentem bylo: „Postarali jsme se o to, aby každý z těch letů byl uhlíkově neutrální.“ Jak? Zaplatili ono uhlíkové vyrovnání, daň, a z těchto peněz bude zajištěno kompenzační opatření. Nejspíš se za ně někde vysadí kus lesa.

A tady už to začíná být horké, protože to skoro vypadá, jako by se slavní a hlavně bohatí lidé vlastně nemuseli ve svých potřebách a spotřebách vůbec omezovat, pokud za to platí. „Emise, které vyprodukujete, nezmizí tím, že za ně zaplatíte kompenzaci,“ říká například Roger Tyers z Univerzity v Southamptonu. „Myšlenka, že můžete létat uhlíkově neutrálně, je velmi zavádějící.“

Žádné kompenzační opatření, daň nebo emisní povolenka automaticky neruší oxid uhličitý, který jste svým počínáním do atmosféry vypustili. Ano, ty peníze půjdou na zalesňování nebo na podporu obnovitelných zdrojů energie. Ale tahle opatření budou uvedena do praxe a začnou fungovat až poté, co se uhlík již dostal ven.

„Kompenzační opatření jsou možná dobrá, ale těm, co často létají, často slouží jen k utišení svědomí a kritiků,“ říká Tyers. A není sám.

Počty letů celé královské rodiny se za poslední léta zdvojnásobily, a to navzdory jejich provolání k ostatním světovým vůdcům, že se do 18 měsíců musíme všichni snažit o co největší změnu.

Každá volba hraje roli

„Se skoro 7,7 miliardami lidí na planetě Zemi se každý musí snažit o změnu. Počítá se každá akce, každý váš výběr a rozhodnutí, každá uhlíková stopa. To vše může znamenat změnu,“ nechal se například 1. července slyšet princ Harry na Instagramu. A pak?

Usedl se ženou do své dvanáctimístné Cessny CS, a za 40 minut letu do fransouzského Nice spotřeboval 1868 litrů paliva. Se zpátečním letem za sebou zanechal ekvivalent 9,4 tun oxidu uhličitého. Zpáteční výlet na Ibizu v devítimístné Cessně byl z hlediska uhlíkové stopy ještě dražší. Dohromady pak všechny čtyři lety jeho dovolené vyprodukovaly 37,6 tun oxidu uhličitého.

Což je šestinásobek toho, co průměrný britský občan vyprodukuje za rok, a vlastně je to stojedenáctkrát víc, než kolik vyprodukuje obyvatel afrického Lesotha, kam Harry jezdí zachraňovat svět a divokou přírodu.

Soukromá letadla jsou přitom mnohem méně ekonomickou a méně ekologickou variantou, než lety komerční. Nemají optimalizované letové trasy, a proto spotřebovávají až třikrát více paliva. Navíc obvykle létají naplněná jen ze 40 % kapacity.

Princ Harry si ale myslí, že je to v pořádku. Musí teď jen vymyslet, jestli za svou rozlétanou dovolenou zaplatí buď 282 liber do „uhlíkového“ fondu Certifikovaného snižování emisí, 361 liber na výsadbu stromů v Keni nebo 490 liber na podporu výsadby stromů v Británii. A bude zase čistý. Muž, jehož osobní majetek se pohybuje někde mezi 25–40 miliony liber (a jeho rodiny 88 miliard), si totiž odpustky a kompenzace může dovolit.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

23.8.2019 09:20
Princ Harry je poněkud mimo.Přelidnění rozhodně nehrozí echt evropanům.O přelidnění se starají země třetího světa a to, velmi.V Evropě hrozí přelidnění právě od těch kteří z těch zemí přišli do Evropy legálně či nelegálně.
Odpovědět
ig

23.8.2019 09:33
To je přeci v pořádku. Budou-li přijata jaká opatření na ochranu přírody, která budou lidi omezovat v jejich činnosti, budou omezovat především ty chudé, bohatým se vyhnou. Tak to bylo, tak to je. A o důvod víc, proč lidé chtějí bohatnout :-)
Odpovědět
JM

Jan Mátl

23.8.2019 13:17
Tenhle boj proti klimatickým změnám spíše připomíná náboženství a Greta a spol. představitele její církve, která si z toho dělá byznys a když se chováš proti jejímu hlásání, stačí zaplatit odpustek, neb jim jde prvně o prachy, pak možná nahodou i planetu. Někdo erudovaný by mohl vyčíslit, kolik peněz se bude točit v tomhle rostoucím zeleným průmyslu, který bude tahat prachy od státu uvalením daní na obyčejné občany téhle planety.
Odpovědět
LB

Lukas B.

23.8.2019 14:03 Reaguje na Jan Mátl
ona je samozřejmě ekonomie a ekonomie. ta ekonomická, a ta selská. když budu dopoledne přehazovat hromadu písku lopatou tam a odpoledne zase zpátky, budu mít selsky bolavá záda, mozoly na rukou, žízeň jak trám a odvedenou práci přesně nula, ale ekonomicky budu realizovat růst. takže selsky je eko byznys globálně díra na peníze, ale ekonomicky ohromná příležitost.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist