https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-chysta-zablokovani-nord-streamu-2-zvazuje-i-dalsi-nove-ruske-projekty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU chystá zablokování Nord Streamu 2, zvažuje i další nové ruské projekty

28.1.2022 17:01 | KYJEV (ČTK)
Země Evropské unie jsou připraveny obětovat v případě ruské invaze na Ukrajinu dodávky plynu, které mají začít proudit přes plynovod Nord Stream 2. Politici z dosud skeptických zemí jako Německo či Rakousko se v posledních dnech přidávají na stranu zastánců zablokování projektu, na což naléhají i Spojené státy. Diplomatické zdroje obeznámené s aktuální přípravou sankcí podle listu Financial Times tvrdí, že postihy by se vedle Nord Streamu měly týkat i dalších nových plynových projektů v Rusku.
 

Zejména Berlín dlouhodobě odmítal obětovat podmořský plynovod, který obchází ukrajinské území a přivádí plyn z Ruska přímo do Německa. Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková však ve čtvrtek poslancům německého parlamentu řekla, že Nord Stream 2 je součástí sankčního balíčku připravovaného Evropskou unií v koordinaci s USA a Británií. Jeho zastavení podpořil také šéf rakouského parlamentu Wolfgang Sobotka, jehož vládní kolegové se dosud stavěli k omezování dodávek plynu odmítavě. "Tady je nutné jasné stanovisko, a my určitě podporujeme sankce zahrnující Nord Stream a pochopitelně plyn," řekl bruselskému webu Politico.

EU přitom stejně jako její spojenci opakuje, že sankce musejí být natolik významné, aby Rusko od agrese odradily. Brusel dává stejně jako Washington přednost diplomatickému řešení napjaté situace.

Dosud nezprovozněný plynovod dlouhodobě rozděluje Evropu. Berlín jeho výstavbu prosadil i přes odpor mnohých spojenců včetně USA, Ukrajiny, Polska či pobaltských zemí. Hlavním investorem projektu je ruský Gazprom. Polovinu z investice 11 miliard dolarů (240 miliard korun) zaplatily evropské energetické firmy Uniper, Wintershall Dea, Shell, OMV a Engie. Plynovod má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Plyn z projektu má využívat i Česko.

Unijní země v současnosti pokrývají 40 procent své spotřeby plynu dodávkami z Ruska a aby se v průběhu zimy vyhnuly problémům s dodávkami, nemají se sankce týkat již fungujících plynovodů. Zahrnovat však podle diplomatů mají budoucí investice do energetických projektů, na něž Rusko i kvůli západním technologiím a expertům často spoléhá. To by mohlo postihnout firmy jako Shell, BP či Total, které do ruského plynárenství vkládají významné částky, například do chystané produkce zkapalněného zemního plynu (LNG) na severu či východě Ruska. Patrně by to však nemělo vliv na okamžité dodávky plynu do Evropy.

"Rusko by zabolelo postižení odvětví, které je pro ně opravdu důležité. A zároveň by se tím Evropa nechytila do vlastní pasti, jako kdyby se snažila krátkodobě omezit vývoz (ruského plynu)," řekl listu Financial Times analytik James Waddell z konzultantské společnosti Energy Aspects. S dalšími experty se shoduje v tom, že zacílení sankcí na plynárenství může přinést Rusku významnější ztráty než jakékoli dosavadní postihy.

Unijní diplomaté hovoří o tom, že vedle plynu má chystaný balíček dopadnout také na finanční a bankovní sektor.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (181)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

28.1.2022 16:38
Jdu si koupit další svetr. A olej do petrolejky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.1.2022 18:11 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.1.2022 18:15 Reaguje na smějící se bestie
Německo bude hlasovat pro zablokování jako první ?
Nebo jen do prvního " blekautu " !
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

28.1.2022 21:13 Reaguje na Richard Vacek
Svetrů mám doma dost a v zimě jen téměř nenosím, stačí teplejší bunda...
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2022 16:47
Zablokovat nezprovozněný plynovod, to se skutečně povedlo. Nevezme EU, vezme Čína a následně Indie.

Síla Sibiře I- přeprava plynu do Číny zahájena od roku 2019. Plynovod má celkovou délku bezmála čtyři tisíce kilometrů a kapacitu 61 miliard krychlových metrů plynu ročně, kontrakt uzavřen na 30 let.
Následně se pracuje na propojení s již existujícími plynovody, které zásobují západní Sibiř, Síla Sibiře 2 ,kde se dohoda RF-Čína má podepsat před olympiádou v Pekingu.
Znamenalo by to propojení plynovodů napříč Ruskem od západu na východ a možnost odklonění plynu pro EU přímo na asijský trh, přičemž asi náhodou :-) kapacita Nord Streamu I,II je stejná jako Síla Sibiře 1,2, cca 110 mld m3/rok

Nakonec to může dopadnout tak, že Rusové překlopí dodávky do Asie a USA budou svůj zkapalněný plyn dodávat hladové EU.

Spokojeni budou všichni, RF, USA, Čína a nakonec i pan Hanzl.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2022 17:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Šachista Největší musel pod tlakem podepsat kontarak s Čínou za těžce podřadných podmínek, Číňani se velmi smáli. To bylo v roce 2009 při plynové krizi, kdy napočítal s tím, že Evropa ten plyn koupí jinde. Prostě Šachista s deseti tahy dopředu.

Jenže to je celý.
Žádný plyn do Indie nejde (přes Pákistán cha cha), žádné propojení napříč Ruskem není, podepisovat můžou co chtějí, ale Rusko na vývozu plynu do Evropy existenčně visí.

Z čeho by asi platilo stotisícovou armádu, která se fláká už pěkných pár měsíců na hranicích?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2022 17:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Transafghánský plynovod (The Trans-Afghanistan Pipeline, TAP, TAPI) je navržený a v současné době probíhající projekt stavby plynovodu ze Střední Asie, oblasti kolem Kaspického moře, přes Afghánistán a Pákistán do Indie, (33 mld. m³)financováno z Asijské rozvojové banky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2022 17:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, fakt to nechápete? Co je naprojektované je hezké, ale Putin prodělává gatě DNES!! Dodává minimum a Evropa shání plyn jinde, pokud přijde s prosíkem, bude pozdě!!
A všichni ostatní taky ví, co je zač a budou se snažit si plyn opatřit jinde, pokud ho vezmou od něho, tak jen silně pod cenou. Riziko se platí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.1.2022 23:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Ono to chce nepapouškovat bruselskou propagandu. Zkuste si nejdříve něco nastudovat o Rusku, abyste tu neblábolil pitomosti. V loňském roce mělo Rusko růst HDP o 4,7% proti předcházejícímu roku. Co se týče zahraničního dluhu, tak Rusko má tento dluh hodně pod 20%, ale podle Vás je před krachem, zatímco ČR je na tom ekonomicky skvěle, ale má zahraniční dluh ve výši 76%. A ještě jedna informace o Rusku. Jeho celkové finanční rezervy činí skoro 600 miliard dolarů, přičemž hodně z toho činí zásoby zlata, které Rusko nakupovalo až do roku 2020. Vzhledem k tomu, že za posledních deet let cena zlata vyskočila asi o 25%, Rusko na těch rezervách vydělalo balík. Naproti tomu ČNB se zbavila většiny zlatých zásob aby nakoupila eura a zlato začala nakupovat až loni, kdy byla cena zlata neskutečně vysoká.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 08:48 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ono to nechce papouškovat kremelskou propagandu.

https://www.ivcrn.cz/islam-a-rusko/

"Rusko je ve spotřebě heroinu na prvním místě na světě, spotřebuje 21% celkové světové produkce (www.rg.ru/2009/10/22/geroin-anons.html). Bývalý ministr pro místní rozvoj Ruska V. Jakovlev řekl: „Tady nebude už brzy nikdo pracovat. Asi 60% Rusů – je starších, dětí a zdravotně postižených, 24% tvoří důchodci. Z 20 milionů lidí v produktivním věku okolo 1 milionu vykonává tresty za různé zločiny. Dalších 4,500.000 (registrovaní 3 miliony) jsou chroničtí alkoholici a přes 2 miliony narkomanů. Teď jsou ztráty mužů skoro podobné jako ztráty SSSR za Velké vlastenecké války“.
Odpovědět
PE

Petr Eko

29.1.2022 11:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzel, když jste takový odborník na vše (nebo máte kupu spolupracovníků a Vy jste jen jejich "mluvčí" ?? - to by vysvětlovalo Vaši nebývalo aktivitu, někdy celodenní na tomto vebu..), kolik lidí v USA je závislých na lékařských psychofarmacích, na drogách atd. A kolik na to umřelo a kolik lidí bylo zastřeleno??
A demografie USA - ta roste jen díky jejich Afroamerickým a latinskoamerickým spoluobčanům, jak jistě víte..

Stále jen pomlouváte Rusko (údaje kdoví z jakých protiruských stránek..) a o USA nic.
Budte prosím objektivní a kritizujte obě srany.
Děkuji za laskavost..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 11:59 Reaguje na Petr Eko
USA kritizují všichni, to se skutečně nemusím namáhat.
Jenže USA nás neohrožují, zatímco Rusko ANO. To vidím jako podstatný rozdíl.
Odpovědět
DB

Darth Bane

29.1.2022 13:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Rusko je v té spotrbe heroinu druhé.. první je USA, ale to má více než 2x více obyvatel
Odpovědět
LD

Ludek Duda

29.1.2022 15:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Naprosto ve všem co jste napsal s Vámi musím souhlasit, palec nahoru,,
Odpovědět
MJ

Miroslav Jon

30.1.2022 12:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Zajeďte se tam podívat a potom zjistíte, zda Vaše informace jsou pravdivé!
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

30.1.2022 14:22 Reaguje na Miroslav Jon
Projel jsem Rusko od východu na západ a ano, je to hrozná díra. :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 15:36 Reaguje na Miroslav Jon
Jezdíval jsem tam dřív na stavby i na hory. Ale od plyšáka jsem tam nebyl, ale jsem v kontaktu s lidma, kteří tam dělají.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.1.2022 10:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe ... Hanzl a odkaz na Islám v ČR nechceme:-))). To běžte vyřídit do toho vašeho milovaného Reichu:-))).
Odpovědět
DB

Darth Bane

29.1.2022 22:00 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Aha tak Rusko vydelalo balík, a proto je 100 rublů za 28 Kč.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

30.1.2022 06:59 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To je tak když někdo zná jen zahraniční dluh a růst hdp.😅😅
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.1.2022 10:08 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
to, že roste HDP neznamená, že roste životní úroveň vlastního obyvatelstva...ostatně by jsme to měli vědět lépe než kdo jiný. Rezervy Ruska se od roku 2014 tenčili...nakupovali zlato ale za strašných podmínek, kdy vlastní obyvatelé mrzli v domech a nemocnice neměli obvazy.
Odpovědět
DA

DAG

28.1.2022 22:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Turkmenistan kde plynovod začíná není Rusko. Takže Indie vezme, ale ne z Ruska.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

31.1.2022 10:10 Reaguje na DAG
ono u Kaspiku určitě Rusko není dominantní
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

29.1.2022 22:07 Reaguje na Pavel Hanzl
Ty těžce podřadné podmínky má jisté na 30 let místo toho aby musel spekulovat na vývoj na burzách. :D :D :D

a Evropa plyn sice koupí jinde, akorát lodí které by ho sem fyzicky dovezli a z LNG terminálů ho natlakovali do našich distribučních kamnálů tu moc nemáme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 08:15 Reaguje na Vaclav Sobr
Ále máme, nebojte. Němčouři nejsou blbí a zároveň s NS2 vybudovali mohutný terminál na Americký pyn. To se u nás samozřejmě nezdůrazňuje.
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.1.2022 11:34 Reaguje na Pavel Hanzl
To je samozřejmě všeobecné známé, že v Kielu je terminál na zkap. plyn, který se musel vybudovat, aby USA povolily pokračování stavby ns2.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 11:39 Reaguje na Jarka O.
Omyl. USA nic nepovolovaly, to je kaše Němců a Rusů. Amíci sice protestovali, ale bylo jim to houby platný, celé se to dokončilo.
A Němčouři nejsou blbí, ví, že Rus rád vydírá.
A jak se najednou ten terminál hodí celé Evropě????
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.1.2022 11:50 Reaguje na Pavel Hanzl
...tak aby neprotestovaly a nesabotovaly různými sankcemi. Terminál se hodí SRN a zaplati ho ostatní blbci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 15:38 Reaguje na Jarka O.
Pokud Putinovi skutečně ruplo v kuli a Ukrajinu napadne, celý NS2 si můžou strčit do špic.
Vyhozením ze SWIFT jde do bankrotu...
Odpovědět
MK

Marek Kovář

31.1.2022 11:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Bylo by úsměvné, kdyby to nebylo hodně vypovídající o oné takyekologii, že zrovna na stránkách ekolistu se vyzdvihuje vysoce ekologický dovoz vysoce ekologického zkapalněného plynu z USA.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

28.1.2022 21:14 Reaguje na Miroslav Vinkler
Že těm ruským a čínským žvástům věříte...A kde vezmou technologie? Bez těch západních jsou v háji....
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.1.2022 23:28 Reaguje na Karel Pavelka
Rusko je ekonomicky tak silné, že mu ty technologie každý milerád prodá. Jenom taková perlička - předloni byl prezident Putin opakovaně viděn v jednom z posledních modelů Mercedesu. Jak je možné, že měl tenhle vůz, když EU uvalila na Rusko sankce a zákaz vývozu technologií byl součástí toho zákazu? A pokud ty technologie nekoupí Rusko z Evropy, klidně mu je prodá Čína nebo přes prostředníka nějaká americká firma. Jediný, kdo na to doplatí, bude ekonomika EU, protože firmy v Evropě přijdou o kšefty.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 08:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Opět špatně. Ty sankce s týkají pouze vojenského materiálu a materiálu dvojího užití. Takže meďoury si můžou kupovan do alelujá.

Horší by bylo, kdyby Rusko vyhodili ze SWIFTu.
To by nemohli nic koupit ani prodat, protože by byly ruské banky odříznuty od ostatních.
Říká se tomu "zbraň ekonomického hromadného ničení" a Irán, který je daleko méně závislý na vývozu málem zbankrotoval, HDP mu spadlo asi o 30%.
A Rusi si už ani fusekle sami neuštrikují.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.1.2022 11:31 Reaguje na Pavel Hanzl
A odkdy jsou jablka vojenský materiál? Když Eurosojuz uvalil sankce na Rusko za anexi Krymu, brblali Poláci že přišli o velký odbyt ovoce. Tehdy se Brusel zavázal, že jim pomúže s odbytem v rámci EU. Naši se bohužel neozvali, tak naše firmy, které vyvážely do Ruska, utřely hubu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 12:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To byl tah Šachisty Nejvyššího, jako odvetu na evropské sankce nasadil sankce na potraviny, ovšem proti cha cha Rusku!! Prostě Rusi nesmí nakupovat poský jablka!!!
Jeho genialitu obdivuji stále....
Odpovědět
DB

Darth Bane

29.1.2022 13:06 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jablka zakázal dovážet do Ruska Putler, ne EU. Máte tom bordel.
Odpovědět
DB

Darth Bane

29.1.2022 13:05 Reaguje na Zbyněk Šeděnka

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PE

Petr Eliáš

30.1.2022 07:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ekonomicky silné rusko... tak ten byl dobrý.🤣
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

2.2.2022 15:47 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Je vidět, že o sankcích proti RUsku houby níte. Auta nejsou vojenský materiál, ruští olympionci třeba dostali za medaile z minulé olympidády BMVX5, tak nevím, proč by Putim nemohl mít Mercedes. Ale divím se mu- je vidět, že je Rus jen pro spodinu, proč si nenechá udělat poslední model Čajky...
Odpovědět
DA

DAG

28.1.2022 22:46 Reaguje na Miroslav Vinkler
Upravte si chybné údaje ve Vašem příspěvku.
Síla Sibiře 1 stále nejede na plný provoz a jeho plné kapacity budou dostupné až na konci roku 2022. Stala 55 mld. dolarů. NS II stál deset mld dolarů.
Obě Síly Sibiře budou mít přepravní roční kapacitu cca. 90 mld m3.
Síla Sibiře 2 by měla mít cca 2500 km a do roku 2030 zřejmě nebude hotová.
Cena projektu 1,5 bilionu rublů.
EU a Turecko v tuto chvíli odebírá cca. 190 mld m3.
Cena kterou platí Čína za 1000m3 je 150 až 250 dolarů.
Cena plynu z Ruska pro EU (pokud je v celku normální) je 220 až 400 dolarů za 1000 m3
EU a Turecko odebírá 70% výroby Ruského plynu a to tvoří 7% HDP Ruska.
Ropa a zemní plyn tvoří 60% veškerého ruského vývozu.
Sami posuďte jak lukrativní je výměna dodavek plynu místo Evropy do Číny.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.1.2022 07:06 Reaguje na DAG
No ale co má Rusko dělat? Plyn do EU přestane dodávat a tím už nebude mít svou obchodní bilanci přebytkovou, ale "jen" vyrovnanou.
A EU asi pojede na levný plyn z Ameriky.
Odpovědět
DA

DAG

29.1.2022 09:04 Reaguje na Richard Vacek
Plyn z Ameriky není rozhodně levný. Cenou nemůže konkurovat Ruskému.
Je skutečně zajímavé fabulovat, proč se tato situace okolo Ukrajiny a plynu děje.
Putin potažmo Transgas ne úplně dodržel dodávku objednaného plynu a navíc absolutně nenaplnil zásobníky které má v Evropě pronajaté.
Tím vyvolal tlak na ceny plynu. Je otázka proč se tak stalo. Přisouváním vojska k Ukrajině vyvolává další napětí. Je možné, že to dělá jen proto, aby zjistil co se na západě stane.
Nicméně je to asi hra nervů a Putin si to může rozmyslet a říct. Tak nám cvičení skončilo a pošle vojáky domů.
Asi by se nic nestalo a na jařě by mu němci spustili NS 2.
Jenže pokud se západ nepokaká a vydrží jednotný a Putin nenapadne Ukrajinu, tak v podstatě prohrál.
Nic se sice nestane, ale v Evropě zavládne vůči Rusku nedůvěra a nastanou další akce k diverzifikaci dodavatelů plynu.
Nebo napadne Ukrajinu a pak to bude blbý pro něj i pro Evropu. My potřebujeme jeho plyn a on naše peníze.
Jasný vítěz ať se stane cokoliv je USA. Ty vyhráli už teď. Z Putina udělali válečného štváče a Evropa se připravuje na roli případného trpitele. Kdy nikdo kromě konspirátorů nebude pochybovat, že za agresi může Rusko.
A samozřejmě to je pravda, protože Putin Američanům nahrál neuvěřitelným způsobem. Musím říct, že ať se mi to nelíbí, tak USA to tedy zvládli brilantně.
Nicméně Putin tu hru rozehrál a on ji musí ukončit. Jak to udělá je otázka, na kterou možná nezná odpověď ani on.
Toto je čistě má fabulace z mých omezených informací a výplodu mozku. Chápu, že může být tisíc jiných názorů a každý bude mít trochu pravdu :))))
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 09:32 Reaguje na DAG
Připadá mi to názor celkem vyvážený, mám ale pocit že příliš proruský.
Putin má hrůzu z Moskevského Majdanu a celé se mu to sype. Už i na věrné Belarus. A úspěšná Ukrajina v EU by ho dorazila.
Proto vytáhl do boje, chce obnovit nadvládu Ruska nad střední a východní Evropou, ani se tím netají.
Je zvyklý vše hnát na ostří nože a rozumí jen síle. Důkazem je Berlínská (1948) i Karibská (1962) krize. Tam to vyšponoval až na okamžik před spuštění další světové války.
Jen naprosto jasný a tvrdý postoj USA, které byly skutečně ochotny jít do války, tomu zabránil.

Dnes je to to samé. Nevím, jak devastující by byly sankce, ale pokud by Amíci poslali na Ukrajinu pár letek bojových dronů, tak stáhne ocásek a bude klid. Jak nedávno v Pobaltí.

Skutečný problém by ale nastal, kdyby se do toho namontovala Čína a to na Ruské straně. Což skutečně asi hrozí.
Odpovědět
PE

Petr Eko

29.1.2022 11:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Vida, tak jste nejen odborník na elokologii, ale i na mezinárodní politiku. Který thing-tank nebo neziskovka za Vámi stojí - kdo Vám radí??

Jinak nebojte, Putin již vyhrál a Biden mu splnil všechna jeho přání.
Zatím se naoko "škube", ale to je jen divadlo pro americké obecenstvo. Všechno důležité ve věci NATO je již dohodnuto a Rusko vyhrálo.
Počkejte tak 3-4 měsíce, pak to (doufám..) pochopíte i sám.

Jinak Vaše představy o "pár dronech" jsou vyloženě dětsky naivní. Odpověd by byla jasná - útok hypersonockého "Zirkonu" na některou USA letadlovou lod nebo útok "Škvalu" na USA ponorku. Červené linie byly dány a pan Putin neustoupí..

Sníte svůj pro americký sen, který už neplatí.. Pěkný víkend.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 12:13 Reaguje na Petr Eko
Pán byl asi na školení v Kremlu, tolik sexu naráz??
Ruské animace raketových technik jsou skutečně přesvědčivé. Jenže to je naštěstí celý.

Amíci mají rovera i s vrtulníkem na Marsu, Solar už proletí koronou Slunce, James Webb už doletěl 1,5 miliónů km od Země.

Rusi se dnes už snad ani na ISS nedotrtkají....když to Amík nezaplatí.
Poslední meziplanetární misi ukončili v roce 1986.

Selský rozum říká, že Amíci mají stejnou techniku i ve zbraních, přiznávají jen laserové dělo. To žádný "superhypersonický Zirkon" nestíhá.

Červená linie je dána dávno, to je Ukrajinská hranice, Amíci neustoupí, protože ví, jak to bylo v historii už minimálně dvakrát.
Odpovědět
PE

Petr Eko

29.1.2022 18:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hazel, opět v plném nasazení, že ano.. Blíží se konec měsíce, čili je nutné mít body na výplatu..

1) Vesmír je zajímavý, ale toho se Rusko nenají. Laser je hračka pro kluky a kdy bude v reálném bojovém nasezaní v počtu 1 kus ?????
A nebojte, ty hypersonické zbraně jsou skutečné, to jen máte vlčí mlhu před očima..


2) Nyní to hlavní o co ve světě jde -
Úvod..
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/schodek-obchodu-usa-se-zbozim-loni-poprve-prekonal-hranici-jednoho-bilionu/2151328
Takže asi takto - USA jako pijavice celé roky vysává z celého světa reálné zboží a platí za to zeleným toaletním papírem.

Takže loni pan Putina a pan Si-Phing řekli "dost" a zahájili kroky na odstranění této pijavice.
Ty mohly být dva - bud urgentní operace, kdy pijavice zahyne (čili okamžité zastabeí dovozu zboží z číny do USA, což by vedlo ke krvavé občanské válce atd..).
Nebo nasazení pomalé redukční diety, kdy pijavice sama odpadne. To jsou tedy kroky, které začnou po ZOH. Tam si je oba stáníci v klidu vychutnají a po návratu domů a dají příkaz k zahájení redukční diety.

Vše ostatní (Ukrajina tad..) jsou jen kouřové clony, pro zmatení takových, jako jste Vy..

Mějte se krásně..
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 21:51 Reaguje na Petr Eko
ad 1) vesmír uvádím jako důkaz, že Američané jsou na tom finančně, technicky i psychicky naprosto v přádku a jsou první na světě. Při jakémkoliv problému se vždy první seřezává kosmický výzkum (jak známe hlavně z USA).
Ad 2) ty zelené papírky by se vám taky velmi hodily, jako každému, že?

Miluji hlupáčky, kteří pořád kdákali, jak emeričan zbankrotuje, jak se bude platit muhehehe "zlatým rublem", nebo "Libyjským cha cha denárem" a podobnýma blbostma, mezitím zbankrotovali sami.

"Svět už není mladý a dva tisíce let uplynulo od stavby jehlancových hrobek, vše už tu bylo a nikdo nic nového už nevymyslí". Egypťan Sinuhet.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

1.2.2022 14:06 Reaguje na Petr Eko
Vesmír je jedna z hlavných sfér budúceho rozvoja každej veľmoci. To je proste fakt. Američania, briti , čína aj EU sa orientujú práve na vesmír. Aplikovaný výskum sa tam presúva do súkromnej sféry. A nové vesmírne technologie sa spätne uplatňujú v zbytku ekonomiky. Vesmír sa samozrejeme využíva aj na obranu, prieskum, komunikáciu .. V budúcnosti sa bude ťažiť na asteroidoch, hlavne vzácne kovy. A aký je stav ruského vesmírneho výskumu ? Je v dlhodobom úpadku. Ruská súkromná sféra má investovanie do vesmiru na háku. Nedávno sa Putin pýtal ruských oigarchov, prečo tiež neinvestujú do kozmonautiky ako SpaceX.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

1.2.2022 13:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy sa prosím vás k zbraniam radšej nevyjadrujte alebo si najprv naštudujte fakty. V niektorých druhoch zbraní amíci zaostávajú za Ruskom. Hlavne v REB a supersonických zbraniach.
Odpovědět
Ze

Zellosh

2.2.2022 11:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Ano,toto je prostě pravda.Uvedomte si konečně,že člověk (p Hanzl),je osobnost jaká tu dlouho nebyla.Má odpověď na vše,byl dokonce v Rusku(díky tomu víme,že to je zlá země).Na vaše hloupé odborné dotazy odpovídá s vervou sobě vlastni a dokáže ohnout i přírodní zakony.Jen tak nikdo ho nemůže vyvést z míry.Je prostě úžasný.Prosim vás,proč toto nepochopíte?!Ví o technologiích které spasí svět a i nás lidi.Jeste že ho tu máme.I díky němu jsem teď moudřejší.A už vůbec se neobávám budoucnosti!!!Je krásně zelená a vodíková.Lidi nebojte se,dokud jsou Hanzlove a jemu podobní odborníci s námi,pak máme jako lidstvo vyhráno.Dekuji všem za pozornost a nechte prosím pana Hanzla už na pokoji aby se mohl věnovat studiu pokroku.
P.S Tez od něj očekávám novou,ale naprosto novou technologii.Pravda,zatím přesně nevím o co by mělo jít(on samozřejmě také ne),ale to vůbec nevadí.Dulezite je ,že v budoucnu na to přijde.a ta technologie bude úžasná,převratná,revoluční,zelená,západní ...Urcite ale nebude ruská ani čínská.Ale vy všichni ostatní už se začněte připravovat na montáž této novinky.Popremyslejte o sobě vy všichni,kteří máte o p.Hanzlovi pochybnosti.Je fakt úžasný.Jsem rád,že můžu číst jeho fantastické, úžasné,převratné,západní,zelené,ekologické moudra...
Odpovědět
DB

Darth Bane

2.2.2022 19:20 Reaguje na Petr Eko
Zatím má SKVAL jeden excelentní zářez na pazbe....jadernou ponorku Kursk. Nejlepší bude, pokud to rusackove použiji hromadné ...... a vsadím se s vámi, že poslední slovo bude mít stejné západ a rusacek milé rád všechny skvělý a zirkony odevzdá. . To třeba, až putlerovi dojde prsticek jeho dcerky žijící na západě s adresou, kam se mají všechny zirkony odevzdat, protože příště by to mohla být hlavička.....kapis, chujicku?????
Odpovědět
sv

sv

29.1.2022 18:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Čína už bere ... z východní sibiře. Místním rusáckým podržtaškám je zřejmě za těžko podívat se do mapy. Zjistili by pak, že do Číny se je možno mnohem snadněji se dostat z Austrálie, Indonésie nebo západního pobřeží USA než z poloostrova Jamal, kde se těží plyn pro export na západ.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2022 16:57
Pokud bude Rusko vyhozeno ze SWIFTu, bude jim celý NS2 na houby.
Můžou sice dodávat plyn celýmu světu, ale nikdo jim ho nazaplatí. Ani kdyby chtěl.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2022 17:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase jste ustrnul ve vývoji. Před pár dny proběhla virtuální konference prezidentů Číny a Ruska. Hlavním tématem jejich hovorů bylo jak společně vzdorovat nátlaku Západu .
Obě země dohodly, že začnou budovat společné finanční struktury, které nejenže prohloubí jejich ekonomické vazby, ale také vyloučí možnosti nátlaku třetích zemí. Urychlené budování nezávislé finanční infrastruktury k obsluze obchodních operací mezi Čínou a Ruskem. Mělo by jít o finanční infrastruktury oproštěné od vlivu třetích zemí, tedy mimo SWIFT, který sídlí v Bruselu.
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

28.1.2022 17:32 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přesně tak. "Celý demokratický" svět si myslí že se nikdo neobejde bez Androidu, Googlu , Youtube, Facebooku .... nakonec i Swiftu. Jenže ten normální svět jde dál.................
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2022 17:35 Reaguje na Zdeněk Zobač
Asi vůbec netušíte, o co jde.
Odpovědět
ZZ

Zdeněk Zobač

28.1.2022 17:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Právě, že tuším !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 09:14 Reaguje na Zdeněk Zobač
Tak mi vysvětlete, jak zaplatí jakákoliv země nebo firma Rusům za plyn, když nebude mít propojení na Ruskou banku.
To jako bude kurýr jezdit vlakem s batohem stodolarovek??
Jak zaplatí Rus ty gigantické importy úplně všeho, když nebude mít možnost zaplatit bankovním převodem?

Ne nadarmo se tomu říká "ekonomická zbraň hromadného ničení".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2022 17:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je velmi hezké, ale položte nohy na zem. Číňan je komunista a s Putinem je zcela zbytečné dělat jakékoliv smlouvy.
Čína si bačuje dost velkou část Sibiře po svém, Rusko nemá žádnou šanci tu obrovskou zem dostat pod kontrolu. Nemá na to lidi.
Žije tam daleko víc Číňanů než Rusů a pokud by Putin něco namítal, udělají si tam "krymské referendum", protože Sibiř byla přece historicky vždy Čínská.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

28.1.2022 18:55 Reaguje na Pavel Hanzl
To mě zajímá, Kdy prosím byla ta Sibiř Činská?
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

28.1.2022 21:12 Reaguje na Jarek Schindler
HLavně nyní dřevo na Sibiři těží Číňané, jiho korejci a Japonci ne vždy legálně a ruské vedení tomu není schopno zabránit..Nebo nechce? Možná další tunel ruského státu vedle zbrojních zakázek..
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

28.1.2022 22:27 Reaguje na Karel Pavelka
Ono hlavně nejde tak o to, to dřevo vytěžit jako spíš o to, to dřevo následně odvézt. No a to jaksi jen tak , přes "zelenou hranici" nejde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 09:08 Reaguje na Jarek Schindler
Jde. A zcela normálně a legálně. Jmenuje se to "korupce" a Rusi i Číňani jsou v téhle profesi kadeti.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.1.2022 09:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolik jste toho dřeva takto již odvezl, že to tak znáte?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 09:54 Reaguje na Jarek Schindler
Bambilión.
Na Sibiři to funguje zcela ukázkově. Veškeré licence na těžbu čehokoliv dává místní gubernátor a nějaký megáč v dolarech se mu vždy hodí.
Lidé, kteří tam dělají, nevidí Rusa jak je týden dlouhý, ropné a plynově věže patří Amíkům, veškerý personál jsou Číňané. Ti si tam staví přímo města, budují silnice a prostě se tam chovají jak doma.
Rusko nemá VŮBEC ŽÁDNOU možnost jim v tom zabránit, má 10x méně obyvatel a taky tak silnou armádu.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.1.2022 19:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Trochu motáte pojmy. Pokud má někdo povolení na těžbu , jak píšete licenci, tak to snad není nelegální těžba. Kam z toho jdou peníze je potom druhá věc nemající s tou legálností těžby již nic společného.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 21:54 Reaguje na Jarek Schindler
Proč si ten příspěvek nepřečtete? Píšu tam, že to dřevo vozí LEGÁLNĚ.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.1.2022 11:24 Reaguje na Pavel Hanzl
No a já jsem v první řadě odpovídal panu Pavelkovi na jeho : ne vždy legálně.
No a pokud je to legální tak v čem je problém?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 11:41 Reaguje na Jarek Schindler
V tom, že Číňani rabují cizí zem a kolonizují ji, což může být pro Rusko osudné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 09:06 Reaguje na Jarek Schindler
Vždycky. Stejně, jako byl Krym vždycky Ruský. Komunistu nějaká realita vůbec nezajímá a historická už vůbec ne. Číňan nelže tak příšerně, jako Rus, ale je to pořád komunista.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.1.2022 09:38 Reaguje na Pavel Hanzl
No spíš nikdy. O tom svědčí i na jejich tehdejších hranicích stavěná Velká čínská zeď. Z pozdější doby to bylo severněji pouze Mandžusko. Od roku 1644 dinastie Čching a na sever tedy Mandžusko a centrální Mongolsko.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 09:59 Reaguje na Jarek Schindler
To je historická realita, neboli pravda.
Jenže to nikoho nezajímá.
Podle Rusa má pravdu ten, kdo má větší klacek.
Jenže zrovna on to není.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

29.1.2022 20:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Podívejte se zase do historie. Jak dopadl asi nejvyznamější střed Ruska s Činou na tom Dálném východě? Psal se rok 1969 a Číňané i přes mnohanásobnou převahu dostali na té Ussuri, pokud si dobře pamatuji slušně napráskáno. To jen k tomu klacku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 21:56 Reaguje na Jarek Schindler
Obávám se, že to neví nikdo, ale v roce 69 byl SSSR velmoc a Čína zaostalá země třetího světa, dnes je to přesně naopak.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

1.2.2022 14:18 Reaguje na Jarek Schindler
V 18tom, 19tom a 20tom storočí stratila Čína na úkor ruského impéria a neskôr ZSSR miliony kilometrov štvorcových. Boli to územia na východ od Bajkalu, pohorie Sinchote-Alin, ostrov Sachalin. Rozhodne nie celá sibír.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

29.1.2022 22:14 Reaguje na Pavel Hanzl
od tohu Rusko disponuje nukleárními zbraněmi :D co si vyberete - mít kus země ztracený vůči číňě na staletí dopředu a nebo jenom tak 10-15 let než se aktivované oblasti po atomovce vysvítí? Beru tu druhou možnost - zrovna na sibiři jsou atomové bomby doslova ideálním obraným zařízením.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 08:22 Reaguje na Vaclav Sobr
Zničit si vlastní zemi atomovkama je skutečně nápad hodný Putinově genialitě.
Jenže Číňani jich mají x násobně více a jedna dobře mířená na Kreml....
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

30.1.2022 13:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Číňani mají asi 600 bomb, rusové dohromady kolem 12 000 ve skladech :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 15:43 Reaguje na Vaclav Sobr
Ve skladu je jim atomovka dobrá jak mrtvýmu pyžamo. Nemají šanci ji dostat někam na místo.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

1.2.2022 14:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Rusi majú hlavice na raketách, stačí aby vyleteli z automobilov, čo majú rozmiestnené kdekade ak na to príde.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2022 20:29 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Tím se válka s Čínou skutečně vyhrát nedá.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

30.1.2022 13:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Žádné "zničení vlastní země" atomovkami se nekoná.

zajeďte si na výlet do Nagasaki nebo Hirošimy ;-)

Nebo na Bikiny se potápět k potopeným lodím když američani zkoušeli jestli se jejich lodě udrží na hladině po nukleárním úderu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 08:24 Reaguje na Vaclav Sobr
Jedna historka vypráví, jak se v Duměšě zase generálové prsili, jak atomovkami rozsekají celé USA.
Jeden ale vstal a říká: "soudruzi, zklidněte hormon. Amíci mají takovou techniku, že naše rakety zničí už na zemi".
A dnes to mají Číňani taky.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

30.1.2022 11:29 Reaguje na Vaclav Sobr
Právě v tom roce 1969 byl svět podruhé fakticky na pokraji jaderné války. Čína již atomoné zbraně měla také. Poprvé to bylo při Karibské krizi.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.1.2022 17:09
Takže v dohledné době můžeme čekat, že ekonomicky slabší obyvatelé nebudou mít na zaplacení energií, budou v zimě umírat na podchlazení, ovšem s dobrým pocitem, že jsme ty rusáky pěkně vytrestali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2022 17:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nebojte, babišistán je už snad za námi....
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2022 17:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Je nebo není, to je mi fuk. Právě jsem objednal 10m3 dřeva a geopolitika mi může....
Odpovědět
kk

karel krasensky

28.1.2022 18:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Rozumné.Já jsem dnes skončil s přípravou palivového dříví na zimu 2022-2023.A přes léto bude prosýchat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 09:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já neobjednávám. Se synem uklízíme po těžbě přímo v lese hned za barákem.
Odpovědět
kk

karel krasensky

28.1.2022 18:32 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pokud se něco semele odnesou to obyčejní řadoví lidé.A ta verbež co to zpusobí si bude sedět v suchu,teple a bezpečí někde v bunkru.
Odpovědět
SK

Stanislav Korpass

28.1.2022 18:49 Reaguje na karel krasensky
A jako kašpárka Kacafírka pro obveselení této vybrané společnosti bych doporučil pana Hanzla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 12:25 Reaguje na karel krasensky
Proto je potřeba osolit především tu verbež, sankce mají mířit právě na Putina s Lavrovem.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.1.2022 20:04
Ty plynové kohouty lze zastavit už dnes, ale lodě se zkapalněným plynem
připlují až za měsíc a co do té doby? V zimě netopit, nevařit, nevyrábět
v továrnách, vypnout paroplynové elektrárny, zavřít školy a nemocnice?
Pouhá představa ve vytopeném domě a naskakuje mi přesto husí kůže.
Chápou ti mudrlanti o čem vůbec mluví? Dva dny bez topení, tak je lidé
vynesou v zubech. Dva dny bez proudu, tak tu stojí všechno na týdny.
Taková elektrická ocelářská pec, když vyhasne, tak z ní bude hezký
pomník českého ocelářství, protože už se nikdy nerozjede. Kdo ztratil
energetickou nezávislost, tak musí být sakra opatrný, aby nepřišel
o dodávky z dovozu a nedělat ramena a bububu na někoho, kdo má kam
plyn dodávat. A že ne všechen? Tak se bez těch příjmů na pár měsíců
obejde, až si to rozmyslíme a přijdeme za ním s prosíkem.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.1.2022 20:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Před pár dny se politici pohoršovali nad modelem šibenice před parlamentem. Budou se stejně pohoršovat až mrznoucí národ začne používat funkční originály?
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

28.1.2022 21:09 Reaguje na Břetislav Machaček
Zapomínáte, že v zimě nejde zásobovat plynem jen potrubím, ale musí jít i ze zásobníků a ty naše jsou zaplněné tak, jak je v tuto dobu obvyklé....Takže nestrašte.....kromě toho od Ruska beteme jen kolem 50% plynu...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.1.2022 22:38 Reaguje na Karel Pavelka
To jsou kecy. Jsme na tom naopak hodně špatně a hrozí nebezpečí, že pokud bude tvrdá zima, plyn dojde.
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/zasoby-zemniho-plynu-dodavatele-nedostatek-dojde-plyn_2109281528_vtk
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.1.2022 08:55 Reaguje na Karel Pavelka
Víte komu ty zásobníky patří a kam z nich ten plyn půjde?
No přece tam, kde zaplatí více! Mimochodem plné nejsou.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

31.1.2022 08:25 Reaguje na Břetislav Machaček
Včera ve večerních zprávách dokonce na ČT mluvil v
šotu zaměstnanec majitele(RWE) o naplněnosti ani ne
ze 40% a o tom, že ty zásoby nejsou náhradou plynu
v potrubí, ale na doplnění zvýšené spotřeby při
zvýšených odběrech. Taky mluvil o původu plynu
proudícího do ČR, který je více jak ze 70% původem
z Ruska. Takže myslete, když k nám jde plyn už
většinou přes Německo, tak kde ho asi spálí při
nedostatku? Dojde vůbec sem?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 09:43 Reaguje na Břetislav Machaček
Vy ste byl vždycky strašílek, ale zkuste pochopit, že energetici z EU nejsou Babišovi "odborníci". Kontrakty na norský, americký, katarský, libyjstý a kdoví jaký plyn už fungují, Rusi dodávají naprosté minimum (jen dlouhodobé kntrakty a nové neuzavírají) a nikdo se neřítí. Kdyby zavřeli úplně všechno, byl by problém s odstávkami nějakých fabrik a vysoké ceně plynu, ale zase nic tragického.
Energetika skutečně nefunguje stylem odzdi kezdi.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

29.1.2022 22:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Sice na světě zdaleka není dost lodí na to aby to do Evropy dovezli (o omezené kapacitě LNG terminálů proti ruským trubkám nemluvě) ale prosím

koupit něco skutečně Evropa na nějaké virtuální burze může, fyzicky sem dopravit ten plyn ke spálení bude zajímavější.

Ve skutečnosti se to fyzicky ani nedělá - "burza" vám ke spálení dodá plyn který je momentálně v trubce. Ikdyž jste zaplatil LNG můžete stejně fyzicky pálit ruský plyn protože si mezi sebou různí dodavatelé udělali nějaký clearing skrz dispečing distribuce.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

29.1.2022 22:20 Reaguje na Vaclav Sobr
To přededvším proto aby se co nejvíc ušetřilo - aby když u vás je plyn který si zaplatil někdo další a jinde je plyn co jste si zaplatil vy - tak distribuři si to "prohodí" aby se nemuselo transportovat z místa A do místa B a naopak.

tenhle systém bude v případě ruského utažení kohoutků taky ve značných problémech.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 08:31 Reaguje na Vaclav Sobr
Něma problema. Bude to něco stát, ale EU je ekonomicky velmi silná, jenže Rusko by řachlo totálně.
A mít za humny tak gigantického zkrachovance je silně nebezpečné, zdechající kobyla nejvíc kope.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

30.1.2022 13:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi stejně jako už má 60 let řachnout Kuba, Severní Korea, Irán, Venezuela... :D :D :D

Ekonomické sankce nezlomili v lidské historii žádný jeden stát který kdy existoval.

ekonomická síla dokázala v lidské historii zvracet války jen když se její výsledky použili přímo na militarizaci :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 15:45 Reaguje na Vaclav Sobr
Ty státy už dávno řachly, jenže ty paravlády to lidem neřekly.
Každopádně jsou zdrojem stálých problémů, i když neprudí jako třeba Rusko.
Odpovědět
DB

Darth Bane

30.1.2022 19:47 Reaguje na Vaclav Sobr

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
DB

Darth Bane

30.1.2022 19:48 Reaguje na Vaclav Sobr

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 09:47 Reaguje na Břetislav Machaček
Takže vy radíte kývat hlavičkou a na kolenou se šourat k Vladimirovi Velikému, aby nám pustil plyn?
A chuj s Ukrajinou, ať ji rozfláká, je do daleko. A když přijde na řada Maďarsko a Slovensku, dále kývat hlavičkou, že??

Víte, co znamená slovo "appeasement" a co způsobilo??
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.1.2022 10:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Vám a vám podobným "válečníkům" zastavení plynu přeji.
To mi věřte, protože vás nic jiného z vašich bludů už
asi nedostane. Zeptejte se Ukrajinců žijících u nás, co
je vyhnalo z Ukrajiny a Putin to není. Pokud bude na
Ukrajině vládnout všehoschopná oligarchická mafie, tak
o ni nemá jako spojence zájem kdokoliv normální a to
ani Putin, protože má svých starostí nad hlavu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 12:22 Reaguje na Břetislav Machaček
To není o válčení, to je naopak o zabránění válce. Asi neznáte Berlínskou a Karibskou krizi, ale slovo appeasement byste znát mohl.
Lidi z Ukrajiny vyhání Putin, oni sami jsou nas.aní, že musí dělat po celé Evropě votroky, chtěli by si už konečně budovat vlastní zemi.
Jenže to by se museli napřed vymanit z ruského vlivu a o to celou dobu bojují jak o život. Někdy přímo osobně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 14:08 Reaguje na Břetislav Machaček
Tohle je naprosto vyčerpávající velmi srozumitelný výklad celé krize od profesionála.
https://www.mall.tv/prostor-x/diplomat-kolar-jak-zabranit-valce-s-ruskem-musime-ukazat-realnou-silu-vratil-se-cas-zastrasovani
Odpovědět
DV

Daniela V.

29.1.2022 19:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Bývalý diplomat Petr Kolář má dost zajímavou kariéru, snaží se doteď. I jeho synek, Ondřej Kolář ....hodně lidí o nich má své mínění.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 22:00 Reaguje na Daniela V.
Kolář je těžký profesionál, diplomat - politik a velmi dobře tomu rozumí. Tento výklad je zatím nejlepší a nejjednodušší, který jsem zatím četl. Prostě je to realita, neboli skutečnost.
Samozřejmě zcela iracionálním troubelínům doblblým ruskou demagogií se to líbit nebude, to je jasný.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.1.2022 09:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Znakem profesionality je prosím co? To,
že kýve a podporuje současný trend vazalské politiky papouškující názory diktátorů? Pane vy si profesionalitu pletete s lokajstvím, ale asi jste
se stejného těsta, protože z budovatele SSSR jste nyní fanatickým kritikem kapitalistického Ruska. Mimochodem to
je vlastnost "prekabátníků". A ještě
tu napište, že jste byl vlastně taky
disident, protože jste tam ty stavby
záměrně špatně vyměřil.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

30.1.2022 09:58 Reaguje na Břetislav Machaček
Fakt byste se nechtěl nad sebou zamyslet? Jste tu každému za vola. ;)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.1.2022 10:54 Reaguje na Petr Eliáš
Mne nevytočíte, protože urážka
od vás je pro mne vyznamenáním.
Jsem si hned jistý, že jsem
trefil hřebík na hlavičku a
naštval asi dalšího takového opožděného revolucionáře.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

30.1.2022 11:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak super. Tak tady máte ještě korunovaci. Jste korunovaný vůl. ;)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.1.2022 15:00 Reaguje na Petr Eliáš
Blablabla.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 11:24 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane Macháčku, nepřed si poslechněte ten rozhovor, když ho už musíte kritizovat.
Tam je pouze popis situace a historicky ověřené řešení. Žádné lokajství a podobné cypoviny v tom nenajdete a s mými cestami do SSSR to nemá už VÚBEC nic společného, to je jen kdákání.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

30.1.2022 11:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro něho je to škoda. On přece ví, že každý kdo neodpovídá jeho světonázoru (člověka, který nevylezl 30 let z baráku) je nedouk, ekologista a kýval. A asi je i naštvaný, že všichni ti vědci, výzkumníci, politologové, ekonomové, historikové, atd. na jeho názor kašlou a neradí se s ním ... :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 11:50 Reaguje na Petr Eliáš
Pan Macháček je tu jen řadový troubelín, trpí grafomanií (jako ostatní, třeba já) a mezi různými Šeděnky, Prostaty, Vabery atd. atd. je zcela v lajně.
Všichni mají prefabrikované názory z kremelských webů a myslí si prakticky přesně to samé.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.1.2022 14:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Ztrácíte pane nervy, neboť
pravda bolí a hlavně, když
nejde vyvrátit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 22:14 Reaguje na Břetislav Machaček
Pojem pravda je u vás zcela iluzorní pojem, asi jak u Putina.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 22:01 Reaguje na Daniela V.
Připadá mi to rozumné, zmiňuje tam i Romancova, toho já ale považuji za příliš protiruského.
Odpovědět
DV

Daniela V.

29.1.2022 22:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Mně komentáře těchto Kolářů nezajímají ...mám na ně názor a svými řečmi a někdy i činy to dokazují. Ano, lidé jsou doblblí ....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 08:33 Reaguje na Daniela V.
Vaše vůle pane veliteli, vaše vůle.....
Nikomu to necpu ale říkám, že to vysvětlení je velmi erudované a srozumitelné.
Odpovědět
DB

Darth Bane

30.1.2022 19:41 Reaguje na Břetislav Machaček
A co tedy ty azbuky vyhnalo z Ukrajiny??? A co je vydaného před 10, 20, 30, lety po rozpadu SSSR???? Schválně.
Odpovědět
va

vaber

29.1.2022 09:16
co je to za nadpis,zablokovat plynovod? vždyť nemusí Evropa kupovat a nebude muset platit, to snad stačí,
ale všechny ty bohaté státy musí mít trhy a když je ztratí ,jejich nesmyslná nadvýroba se zhroutí,
nakonec to by bylo dobře,alespoň by si neničily životní prostor stavěním fabrik, které vyrábějí pro někoho na druhém konci zeměkoule a ještě na takovou výrobu musí přijímat zahraniční pracovníky ,
komu to prospívá, jen majiteli fabriky
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 10:08 Reaguje na vaber
Omyl. Z těch fabrik žije celá společnost, celá naše civilizace. Což je už celoplanerární systém.
Odpovědět
DB

Darth Bane

29.1.2022 17:54 Reaguje na vaber
Kde je hranice mezi výrobou a nadvýrobou? Aha, už vím. Počítač, který používám já je užitečný, a ten který používáte vy, je ta škodlivá nadvýroba. Souhlasíte???
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

29.1.2022 13:39
přestávám EU rozumět, ale jak se říká za vším hledej byznys
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2022 14:07 Reaguje na Robert Jirman
To je normální. EU se vyvíjí velmi rychle a nás nejen hybridní válka drží v nečinnosti a stálém potácení, kdy stále nevíme, kam patříme.
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

29.1.2022 23:20
Svět míří zpět do bipolárního uspořádání, ale nemyslím si, že to musí být nutně špatně. Protože je potřeba si přiznat, že my - jako západ - máme velký problém, a to ne s ostatními, ale sami se sebou. Pokud se toto stane, okolnosti nás donutí k návratu k racionalitě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 08:35 Reaguje na Petr Pavlata
Ten bipolár skutečně hrozí, ale Čína má taky hafo problémů, možná víc, než my, ale zásadně je neřeší. Na rozdíl od nás.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

1.2.2022 14:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Práve nástup Číny v posledných rokoch - vo výrobe, vývoji prebudil EU ktorá zistila, že v mnohých veciach zaostáva za čínou. Umelá inteligencia, čipy, superpočítače, elekromobilita, vesmírne technologie, bojové letectvo, energetika. Čína má vlastnú kozmickú stanicu a chystá lety na mesiac. EU visí vo vesmírnej oblasti za šnúrku od amerických gatí, keďže ESA to sama nezvládne. Výskum nových jadrových elektrární v číne beží na plné obrátky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2022 20:26 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Číňané jsou stádní tvorové a mentálně otroci, dokážou šlapt brázdu, jsou disciplinovaní, pracovití a psychicky nesvobodní.
Mají v technice obrovské úspěchy, ale otázka je, jak si poradí, až nebudou mít co kopírovat.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.1.2022 09:48 Reaguje na Petr Pavlata
Přesně tak. Západ se zahleděl do vlastní dokonalosti tak, že už
není schopen sebekritiky a cizí kritiku vnímá jako nepřátelství. Zbytku světa je "gryndýl", gender a pokřivená ekonomika k smíchu
a jdou si svojí cestou. On ten bipolár bude o porovnání, co je
životaschopné a co nikoliv. Pro lidi u nás bude rozdělení zprvu
kruté, ale časem si zvyknou a srovnají si v hlavě priority toho,
či onoho. Pupkem světa totiž už dávno Evropa a USA není, ale stále
si to namlouvá. Bez zbytku světa tak nebude schopna žít jako dosud.
Čím dříve na procitnutí dojde, tím lépe.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

30.1.2022 09:59 Reaguje na Břetislav Machaček
To je zase moudro. :D :D
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 11:28 Reaguje na Břetislav Machaček
Západ je kritizován stále a sám se kritizuje taky vydatně, milióny důkazů snad dokládat nemusím. Právě proto, že je demokratický, tak má silnou zpětnou vazbu (to je ta kritika) a tím stále opravuje svoje postupy. Tím pádem je chráněn od excesů, které vždy zahubí každou diktaturu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 11:37
Zkuste si představit situaci, kdy vás někdo pošle na hranici se sousedním státem, vy tam dřepíte v mrazu 4 měsíce a pak vás pošle k sousedům vraždit a ničit (i když vám nic neudělali) s velkou pravděpodobností, že vás tam zmrzačí nebo zabijou.

Nepřipadá vám to naproste šílená a úplně mišuge situace??
A tohle tam zažívá STO TISÍCH mladých kluků a vůbec netuší PROČ!!!

Nikdo se proti tomu nepostaví, nevím o žádné demonstraci neho jiném občanském projevu.
Ten národ musí být už asi totálně zdegenerovaný, nebo propitý, nebo vybagrovaný, jinak to snad není ani možný!!!
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

30.1.2022 14:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč je celkem jednoduché - jedinou pointou existence vojáka je aplikace násilí jako podpora rozhodnutí jeho vlády.

Voják to má dělat proto že vláda kterou společnost ustavila pro správu daného území a společnosti to považuje za zájem společnosti který je tak významný že se vyplatí užít pro jeho dosažený násilí.

A vláda to může udělat právě proto že většina obyvatel toho území s tímto hodnocením souhlasí. (žádná vláda se reálně není schopná dlouhodbě udržet proti vůli většiny na daném území)

Vláda (a stát...) je jen a pouze nástrojem který plní vůli společnosti která ho ustavila.

a nebojde - jinak politruci či a nebo feldkuráti, na západě jsou na to dneska "psychologové" jednotek- vždycky uměli vysvětlit že jejich strana je v právu a nepřítel ne. Proto je v pořádku nepřítele likvidovat.

ale tak to už je dávno klasika z dob křížových výprav - my věříme ve správnou víru a správného boha, nepřítel ne, a je hříchem že se nám vůbec brání místo aby kapituloval a přijal našeho boha.
(jinak v tomhle se západ reálně nechová jinak, jen tím příznačným bohem je "kapitalismus" často označovaný za "liberální demokracii".)

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 15:59 Reaguje na Vaclav Sobr
Existence vojáka je jen obrana svého státu proti vnějšímu nepříteli. Jakákoliv agrese je těžký zločin.

My máme dost zkušeností s tím, že vláda se může terorem držet u moci i proti vůli lidu prakticky neomezeně. Nacismus ani komunismus jsme tu nechtěli.

Křížové výpravy jsou otázka středověku a v dnešní době je něco takového nemyslitelného. Pouze v Rusku, které je ve středověku zakyslé.

Faktem ale je, že Rusi proti hromadnému vraždění neprotestují, proto píšu o jejich degeneraci a vymytých mozcích.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

30.1.2022 16:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Nesmysl - existence vojáka je plnění vůle státu. Jedině stát je entita schopná definovat co je a co není zločin.

Co je a co není zločin rozhoduje stát formou zákonů. Zločin je porušení zákona.

krom toho povětšinou je útok jenom preventivní obrana.

vojenské řešení je nástroj který se používá když selžou slabší prostředky - ekonomické a politické.
Ostatně i politické a ekonomické kroky jde brát jako agresi na kterou je možno opovědět vojenskou silou.

Agrese není nic jiného než proaktivnější obrana - kupříkladu aby nepřítel nemohl získat větší politickou a ekonomickou převahu aby mohl užít tyto prostředky k vynucování vlastní vůle.

Jejich užití je co se mne týká stejně "špatně" jako užití armády.

násilí je absolutní fundament lidské autority :D nejradikálnější prostředek po kterém už není jak eskalovat.
Odpovědět
DB

Darth Bane

30.1.2022 19:32 Reaguje na Vaclav Sobr
Vy jste vyučen na hajhitleeera????
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 22:36 Reaguje na Vaclav Sobr
Vy jste se fakt učil u Goebbelse?
"Co je a co není zločin rozhoduje stát formou zákonů." Jistě. Ty zvláště vydařené se jmenovaly "Norimberské".
Útok je fakt preventivní obranou, ČSR, Rakousko Polsko, Dánsko, Francie atd. chtěly Hitlera napadnout, že?

"Ostatně i politické a ekonomické kroky jde brát jako agresi na kterou je možno opovědět vojenskou silou".
Vy musíte být šílenec. Vyhostíme diplomata a jsme napadeni stotisícovou armádou, dobrý. Nechceme někomu prodávat papuče, budeme legálně napadeni.

"Agrese není nic jiného než proaktivnější obrana". Jistě, půjdu večer po ulici a prvního, koho potkám, zastřelím. Proaktivně.
Židé mohli získat politickou nebo ekonomickou převahu, tak je "proaktivně" vyvraždím.

"násilí je absolutní fundament lidské autority", tohle myslím kázal samotný Hitler.

Jsem zvyklý na místní kdákalisty, ale že se tohle dozvím na Ekolistu, to mě fakt dostalo!!!
Fakt to není trestný? Určitě??

Německý nacismus

Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

31.1.2022 17:05 Reaguje na Pavel Hanzl
:D Ale tak to je... A nebo vy věříte v nějaké "objektivní dobro" které tomuhle vesmíru vnutil nějaký "Bůh" či bohové? :D

Vy máte nějaký ideologický soubor hodnot kterým se řídite a berete je jako absolutní a nezpochybnitelné... :D

sdělím vám sladké tajemství - takové měli i Hitler, Mao, Pol Pot, Stalin... jen to prostě byly jiné "hodnoty".
Co je a není hodnoutou je ryze subjektivní hodnocení každého jednotlivce.


O čem se tady bavíme je fungování společnosti - společnost je vždy jen nějaký konsensus lidí žijících v nějaké skupině na nějakém území.
tihle lidi se nějak kolektivně shodnou na pravidlech pomocí kterých tuto skupinu regulovat.

/protože upřímně - třeba nemít armádu vede k tomu že si dané území zabere nějaká jiná skupina která jí má... a protože má tu ultimátní přesilu - schopnost a vůli užít násilí - jen tato skupina bude rozhodovat o tom co je správně a jaké bude "právo".

Veškeré právo a spravedlnost je produktem člověka, produktem společnosti a centrální moci která tento konsesnus vymáhá.

Opět užitím násilí. Soud který řekne "udělal jste tohle, musíte zaplatit" to je jen hrozba tím že vám stát něco vezme svými represivními nástroji jako je policie - je to hrozba užitím násilí pokud neposlechnete "právo".
Stejně tak - to že vás stát zavře do vězení - taky vás tam drží násilím.

Celý koncept společnosti stojí na užití násilí. A nikdo v lidské historii nevymyslel jak to udělat jinak.
co lidi zejména vymysleli je ideologická "maska" kdy celý tenhle nástroj uživání násilí schovávají za ideály...
Kdy mluví o výhodnosti (ta je ovšem subjektivní...) a o "správnosti" daných řešení.

já jako člověk kterému je jakýkoliv koncept víry v cokoliv - zejména ne v jakékoliv "ideály" - zcela odporný nějak nechci na téhle kolektivní deluzi víry v "hodnoty" nijak participovat.

A tady se jen společnost shodla že protože většina je názoru že není úplně výhodné aby se lidi navzájem stříleli na ulicích tak se takové chování bude represivně potlačovat silou policie a soudů.
A výnos který toto prohlášení že se to trestat bude se jmenuje zákon. Nic víc nic méně.


akorát na globální úrovni není žádná autorita schopná vymoci prakticky jakékoliv plnění právo po státu vlastnícím nukleární zbraně.

i mít jich víc není moc výhra protože ikdyž jejich destruktivní síla není absolutní z hlediska lidstva, z hlediska společností už to tak jednoznačně říct nejde.
Odpovědět
JH

JH

31.1.2022 20:42 Reaguje na Vaclav Sobr
Vy to máte trochu pomotané. Existují hodnoty, které jsou celkem univerzální přinejmenším v rámci naší civilizace, např. 10 božích přikázání, použití zdravého rozumu, demokracie atd. Jsou to hodnoty, které bychom neměli zpochybňovat. Že vy to nechápete je váš problém, ale když si je začneme relativizovat, pomůže nám to úspěšně se vrátit zpátky na stromy. A některé hodnoty jsou naopak zcestné, proto např. Hitler dopadl jak dopadl.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

31.1.2022 21:51 Reaguje na JH
Já nemám problém s tím že pro společnost a její dlouhodobé přežití je celkem fajn když se navzájem nebudeme zabíjet v ulicích.

Ale to taky jediný důvod proč to dělat nebudu.

Protože to má jasný měřitelný benefit pro mne. Plus jako bonus represivní složky státu ještě víc snižují jakoukoliv výhodnost dané věci i v případě že bych spoustu benefitů ze společnosti neměl.

(Ale vyjma toho že pokud se stanu bezdomovcem tak vězení za odměnu za to že někoho zabiju by bylo celkem fajn...)

o ničem jiném to není. Suma plusů a mínusů v danou chvíli.

nepotřebuju relativizovat něco co bylo, je a vždycky bude relativní.
Relativnost hodnoty je dána tím že jí nevyznává jeden jediný člověk na planetě.
Pokud takový existuje pak hodnota není objektivní a jediná možnost co stát v tu chvíli má je takovou hodnotu vynucovat represivně i nad všemi kdo nesouhlasí.

A to dělají absolutně všechny státy na planetě.

Já se jen obejdu zcela bez pitomostí ve formě ideologického odůvodňování dané věci.
žádné spirituální kraviny, žádné kraviny ve formě "objejtivbná spravedlnosti" a nebo "pravosti víry...

nepřítel věří v něco v co nevěřím já a myslí si že to je správně? No co, pokud se neshodneme že každý si bude žít po svém tak v rámci "svobody" obou stran nakonec bude dřív nebo později válka.

alternativou je jen že jeden získá svobodu na úkor druhého.

poslední možností je kompromis kdy on ustoupí se své svobody alespoň stejněš jako já.
Ale nepřipustím nikdy aby nademnou vyhrál aniž by mne zabil. Kompromis musí být vyvážené řešení v kterém prohrají absolutně všichni stejně.

pokud je s kompromisem jedna strana spokojenější než druhá není to kompromis ale prohra a výhra. A to je jen odklad války.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.2.2022 08:15 Reaguje na Vaclav Sobr
Rusko může žít naprosto po svém a nikdo mu do toho nekecá.
Na svém území, které není nijak malé a se zdroji, které nemá nikdo jiný.

Takže jeho expanze je čistý zločin a i křesťanská společnost je povinna zasáhnout. To je ta nejmenší nutná míra násilí.
Odpovědět
JH

JH

1.2.2022 08:53 Reaguje na Vaclav Sobr
Něco vám v těch úvahách chybí. Některé hodnoty jsou dobré a některé špatné, že to nechápete je vaše chyba, ne relativnost těch hodnot.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

1.2.2022 14:52 Reaguje na JH
a to že jsou špatné určuje kdo? "Bůh"? Bohů vytvrořilo za svou existenci lidstvo desítky tisíc.

A asi 2000 unikátních nederivativních náboženství.

kdo je ten kdo určuje co je dobré a co špatné?

nějaká církev? :D Nebo nějaká kmenová rada starších? :D

hodnoty jsou vytvářeny a definovány lidmi. Stejně jako jsou lidmi hodnoceny jako "dobré" a nebo "špatné" - to je subjektivní hodnocení, individuální lidský názor.

Nestojím o jakoukoliv formu vyšší autority která by mi diktovala co je "dobré a nebo špatné" protože sama oplývá tímto názorem.

a je mi jedno jestli takovou altedrnativou má být Bůh, Satan, Putin, Mao a nebo "trh".

jsem ochoten uznat autoritu jiných lidí ale za podmínky že žádný jeden člověk nebude mít jakkoliv vyšší autoritu než druhý.
Odpovědět
JH

JH

1.2.2022 14:56 Reaguje na Vaclav Sobr
Zkuste se zeptat nějakého filosofa nebo teologa, třeba vám to nějak vysvětlí, já na to nemám ani čas ani kvalifikaci ani čas.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2022 20:17 Reaguje na Vaclav Sobr
Tohle vzniká přirozeným výběrem. Civilizace, která je úspěšnější vyhrává a s ní i její Bůh.
V současnosti je to křesťanství a judaismus a také je to tím, že je tolerantní a jiné Bohy nepronásleduje. Jako třeba Islám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.2.2022 09:00 Reaguje na Vaclav Sobr
"Kompromis musí být vyvážené řešení v kterém prohrají absolutně všichni stejně".

Totální pitomost. Jeden napadne druhého, ten se ubrání a udělá se kompromis, že první vypadne a nebude trestán.
Podle obecného mínějí je to chyba a agresor má být potrestán, ovšem napadený bude spokojený a agresor naštvaný.

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.2.2022 15:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Podle obecného mínění je ten, co se ubránil, často rád že už je konec a spokojí se s tím, že útočník vypadne.

Jaká je to chyba se ptejte těch, kterým zcela bezprostředně hrozí, že při tom slavném konečném vítězství zařvou.
Tady je zase někdo chytrej jak rádio. Internetový bojovník ... bych vás v tom zákopu chtěl vidět.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.2.2022 07:59 Reaguje na Vaclav Sobr
Rozdíl mezi lidmi a nějakou bandou opic, které se mlátí klacky po hlavách, je civilizace.
V Evropě to bylo křesťanství, které vytvořilo to "objektivní dobro", toho "Boha".
A za dva tisíce let existence se vytvořil a odladil systém (často stylem pokus omyl), který byl nejživotaschopnější a pro člověka nejpraktičtější a nejpříjemnější, proto ovládl celou planetu.
A principem je Kristovo odmítání násilí, v praxi omezování na nejmenší nutnou míru.
Ale objevily se dvě nové ideologie, které křesťanství odmítly, to byl nacismus a komunismus (Hitler miloval starogermánské body a komáři byli ateisté) a ty právě spustily zase stavidle nezřízeného násilí. Ale právě z tohoto důvodu byly zničeny.

Ďábel nejvíce vítězil, když se mu podařilo lidem nakecat, že neexistuje.

A dnešek? Putin je bytostný komunista (v dnešním provedení fašista) a Rusové jsou doblblí tvrdou stoletou masírkou.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.2.2022 14:51 Reaguje na Pavel Hanzl
" ... odladil systém (často stylem pokus omyl), který byl nejživotaschopnější a pro člověka nejpraktičtější a nejpříjemnější, proto ovládl celou planetu."

Jo, a ty hromady mrtvých a zotročených vám jako nevadí, že?

Evropská civilizace byla v některých obdobích skutečně nejvyspělejší, nicméně její dominantní postavení ve světě bylo docíleno téměř vždy poměrně brutálními způsoby.

A Kristovo odmítání násilí ... jedna nábožensky motivovaná válka vedle druhé. Až to naše předky přestalo bavit a vymysleli si ideu národa, aby té řezničině dali nový švunk:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.2.2022 19:04 Reaguje na Svatá Prostoto
Bohužel, člověk je dravec a to násilí bylo vždy průvodním jevem všude. Ale evropský hummanismus nikdy nikde jinde nevznikl. A přes všechny války a příšernosti se jen Evropská civilizaci dostala k současné prosperitě a naprosto humánním postupům, sociálnímu státu atd. atd.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.2.2022 19:05 Reaguje na Svatá Prostoto
Náboženské války byly vždy ZNEUŽITÍM křesťanství (husiti).
Odpovědět
va

vaber

2.2.2022 12:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl voni zapomněli že husiti začali válčit, protože jim ta hodná církev zapálila hlavního kazatele
a drtivá většína válek byla náboženských,
já bych si přál aby tady Bůh byl a soudil spravedlivě ,
nejlépe hned na Zemi ,
rád bych věděl jak dopadnou polní kuráti na obou stranách nepřítele,kteří hnali vojáky do války jménem Boha, dnes i v minulosti
voni musí mít velý bobky až předstoupí před soud
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2022 20:07 Reaguje na vaber
Husiti začli válčit proto, že jim někdo nakecal, že za současný srab (což byla morová rána a ekonomická krize) můžou hříšní preláti.
Církev byla přežraná, ale taky platila staletí trvající válku s Turky.
Bohužel to husiti vzali na špatný konec a až neskutečným násilím dokázali zničit nejsilnější královtví Evropy tak, že se už nikdy nevzpamatovalo.
Říká se, že ISIL, Stalin i Hitler opisovali od nich.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

1.2.2022 14:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Když vynecháme fakt že s největší pravděpodobností žádný jedinec jako ježíš kristus neexistoval a prakticky všechny reálné záznamy o něm byly sepsané 400-800 let po jeho existenci vzniklé kombinací několikanásobného přepisování tisíckrát převykládaných mýtů můžeme směle pochybovat co učení této mýtické bytosti bylo.

Co se týká dominance křesťanské Evropy nad světem byla dosažena především ohněm a mečem. (A v Amerikách hlavně díky neštovicím a chřipce které pobyly větší část místní populace než Mao se Stalinem a Hitlerem dohromady)

Křesťanství se k dominanci (která dávno skončila) dostalo výhradně aplikací násilí. (ostatně islám taky vyhrával dokud Evropa nebyla ochotná a schopná nasadit víc násilí - především ve formě lepších zbraní a opuštění dogmatiky své vojenské taktiky)

žádný Ďábal za nic nemnůže - vše toto stvořil člověk, i toho Ďábla.

Člověk vytvořil bohy - a prakticky ve všech ohledech to byl člověk trpící touhou po vlasntí moci který pořeboval nějakou "Vyšší mocí" odůvodnit proč zrovna on má dostávat jídlo jen za to že o nedělích něco káže.

O politické moci akumulované církvemi nemluvě. Když vám lidi věří, máte slušnou armádu co plní vaši vůli...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.2.2022 19:23 Reaguje na Vaclav Sobr
Vy jste bigotní ateista, což ovšem nevadí, ale nechápete základní principy.
Křesťanství není o tom, že by chodil nějaký chlap po Judei a kázal. Je to souhrn znalostí tédoby a hlavně ideologie, která se ukázala časem jako nejlepší a tím se stala dominantní.
Žádné tisicíkrétě nesmysly nebyly, i Bible Kralická je překládána z původních aramejských textů. Křesťanství
bylo už i v Římě uznáno někde kolem roku 300.
Nísilí bylo vždy dominantní v každé lidské epolečnosti, ale dnes už je naše civilizace velmi silně mírová, proto exoti typu Putina působí zcela šíleně.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

1.2.2022 22:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Pro mne je jakákoliv forma víry v cokoliv ekvivalentem vězení. Vězení pro vlastní myšlení do kterého se člověk zavře, ať sám dobrovolně, a nebo pokud je člověk někým jiným indoktrinován (naprogramován) aby něčemu věřil.

lidský mozek není nic jiného než v principu binární elektrochemický počítač - na neutritu mezi neurony vzruch buĎ projde nebo ne - to je prostě ekvivalent transistoru.

(jeden neuron snadno zastoupí strukturu desítek transistorů - se spoji citlivými na různé chemikálie, může stejná buňka realizovat různé procesy jen podle "nálady" - rozuměj poměru chemikálií v mozku - člověk, stejně jako počítač je jen programovatelný stroj - to je výchova, či indoktrinace podle toho jak "charitable" to chcete nazvat.)


Co se mne týká je jakákoliv víra v cokoliv a kohokoliv fundamentálně neslučitelná s mojí svobodou, zejména svobodou myšlení které nehodlá brát absolutně cokoliv jako "nezpochybnitelné".

žádnou takovou autoritu nikdy neuznám.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2022 20:11 Reaguje na Vaclav Sobr
Zcela vůbec nechápete, co to víra je. Vaše uzavřená krabice myšlení to jasně říká, nemátr šanci vsoupit ani do levelu 2. Hipísáci takovýn lidem říkali "square".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.2.2022 19:25 Reaguje na Vaclav Sobr
Rčení, že Ďábel vyhrával když lidem nakecal, že neexistuje, není přece ožádné mýtické bytosti!!
To je přece o tom, že když lidé ztratí víru, stanou se bestiemi.
Nacismus i komunismus to dokazují přece zcela jasně.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

1.2.2022 22:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Překlad - člověk který ztratí víru se stane skutečně svobodným. Nebude sebeomezen absolutně žádným dogmatem a bude připraven uvažovat o absolutně všech možnostech.

Co je hlavní problém je když najde jinou víru. Třeba ten nacismus a komunismus - to jsou jen ideologie. Ideologie nedeistické, křesŤanství je ideologie deistická - má entitu která odměňuje a trestá za "plnění pravidel".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2022 11:11 Reaguje na Vaclav Sobr
Člověk, který ztratí víru, stane se bezradným. Pokud považujete "uvažování o všech možnostech", za nějakou absolutní svobodu, tak se dejte mezi nejhorší teroristy.

Samozřejmě lidé našli novou víru v komunismu a nacismu, až tehdy, kdy křesťanství ustoupilo vlivem technické revoluce.
Člověk musí mít vždy nějakou víru, pokud ji ztratí, stává se zvířetem.
Odpovědět
va

vaber

2.2.2022 13:05 Reaguje na Pavel Hanzl
kdo neumí myslet není člověkem ,
ale církev ,jako jiní co chtějí ovládat masy chtějí slepou víru a ne myšlení a voni jsou přesně ten typ co potřebují ,nakukali jim v kostele nějakou větu a tu pak opakujou
to by s nima souhlasili Muslimove,ti říkají kdo nevěří není člověk a mohu jej zabít
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2022 19:59 Reaguje na vaber
Tuhle je asi názor bigotního ateisty, který o náboženství neví ani ťok.
Velká většina myslitelů všech oborů byli vždy věřící, v historii prakticky všichni, dnes možná jen většina.
Různá náboženství ale ovlivňují způsob myšlení, to jistě. Nejprogresivnější je asi judaismus, ten má na svědomí asi nejvíc vědeckých, filosofických, technických atd. systémů současnosti.
Odpovědět
va

vaber

3.2.2022 09:35 Reaguje na Pavel Hanzl
v co vlastně věříte když mluvíte o náboženství, věříte v Boha jako staříka před kterého předstoupíte po smrti, věříte v nebe ,peklo ,satana, Krista jako božího syna, ? věříte v nesmrtelnou duši, když je nesmrtelná nusely být už před narozením člověka, staří Egyptané taky věřili a mumufikovali těla a stejně shnili,
to jsou základní pilíře náboženství a víry nebo si hrajete na novodobého reformátora a chcete si vše vykládat jinak?
měl bych milion otázek ,ale ty tupá církev nedovolí a žádá slepou víru tupců a označila by otázky za kacířství a taky za to upalovala,
ale myslící člověk dává otázky a hledá odpovědi ,to jej dělá člověkem ,
proč chodíte do kostela a modlíte se ?
mohli by jsme debatovat dlouho v co ti myslitelé věřili a v co věří dnešní vědci,ti kterými se oháníte
základní pilíře náboženství jsou jasné, jinak by jste popíral Bibli, to by vám měl farář v kostele vysvětlit
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

1.2.2022 14:36 Reaguje na Vaclav Sobr
Goebelština a Orwellowská propaganda z vás len tak tryská. Štát resp. úradníci a vládcovia nemajú čo ľuďom nariaďovať základné morálne zákony. Keď to v historii robili, dopadlo to strašne. Len psychopati sa o to pokúšajú znova a znova.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

1.2.2022 15:04 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Vidíte a já jsem toho názoru že žádný jeden člověk nemá co kterémukoliv dalšímu člověku diktovat co je morální a co není.

Že vy něco považujete za nemorální? co je mne do toho? Já to za morální považovat klidně můžu. A o tom co se ukáže jako dlouhodobě vhodnější pro přežití zjistíme empiricky.

Stát je tu od toho aby nařizovat zákony, ty skutečně nemají s morálkou nic společného.

zákon je že pokud někoho zabijete společnost vás bude trestat že vás pošle do basy.
(minimálně pro ochranu dalších lidí)

zákon je právě od toho aby řešil stavy kdy je nějaká "morálka" dvou entit ve sporu na kterém se neshodnou.
je to prostě kontigenční tabulka pro "selhání" běžného stavu.

(a jaký ten běžný stav je si různé společnosti (státy) nastavují různé zákony)

třeba některé státy říkají že je špatně aby soukromník dostal zbraň do ruky (třeba Británie) zatímco jiné (USA) si naopak myslí že bez toho to nejde.

(ono jako v USA kdy je nejbližší policajt pro spoustu lidí 3 hodiny daleko...)

A pak jsou státy jako něco "mezi". prostě proto že společenský konsensus na to co je "morální" je jiný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.2.2022 19:30 Reaguje na Vaclav Sobr
Pokud stát nařizuje zákony, které nemají nic společného s morálkou, tak se velmi rychle zvrhne. Viz. ty Norimberské.

A Rusko má uzákoněné neomezené vraždění, pokud to páchají Rusové v cizině, i když jsou tam na dovolené.
Proto půjde dodupy.
Odpovědět
VS

Vaclav Sobr

1.2.2022 22:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Nic proti - tak ať tu morálku jasně kodifikuje do zákonů a schválí v legislativní procesu a jasně a exaktvně definuje pravidla podle kterých se to co je a co není morální bude hodnotit.

a ne že si to ad-hoc případ od případu bude definovat nějaká "nezpochybnitelná autorita".

ať je takovou autoritou bůh a nebo Putin, Hitler či třeba Marx nebo Hayek - je to zcela špatně.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2022 10:59 Reaguje na Vaclav Sobr
Samozřejmě to mají normální (tj. demokratické) státy takto kodifikované v zákonech.
Ale totality jsou prostě něco jiného, zvláště ty bezbožné.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

30.1.2022 14:14
Zbytečně se rozčilujete. Lodě USA budou přivážet zkapalněný frakovaný zemní plyn do Německa a EU a tento bude dodáván do plynovodní sítě EU, s nižší výhřevností a za vyšší ceny, oproti původnímu stavu, a odvážet budou stlačený kvalitnější plyn z Ruské federace dopravený NS2 a který bude za levnější cenu, a je mnohem výhřevnější. A jen hloupí trollové a trotlové budou jásat, jak jsme to Rusům nandali.
Kapitalisti se dohodli, že se dohodnou.
<rýpal lesní>
Odpovědět
Jiří Vojíř

Jiří Vojíř

30.1.2022 18:19
Po roce 1968, včetně mne, přes 70% Čechů Rusáky nemusí. A i kdyby si pánové Hanzl, Eliáš, Duda a jim podobní vyndaly hlavy ze západní zadnice, pochybuji, že by danou situaci zvažovali objektivně. Příkaz USA Němcům, neodebírat plyn z již funkčního NordStreamu a dovážet 3x dražší plyn z USA a Kataru, je jen úmysl amíku jak více ovlivnit ve svůj prospěch EU. A nějaká zkorumpovaná a zadlužená Ukrajina je nezajímá. Zde uměle vyvolaný konflikt se jim hodí jako prostředek k jejich geopolitickému a vojenskému roztahování se po celém světě. Přece nechcete, aby je v šířeni a vnucování svobody a demokracie podle představ USA, nějaký Rusáci nebo dokonce Číňani omezovali.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.1.2022 22:42 Reaguje na Jiří Vojíř
Takže je fakt Putin americkým agentem? Tohle není první názor, dohodil jim extra lukrativní kšeft s plynem pro celou Evropu a ještě vyhrožováním umožnil "šířeni a vnucování svobody a demokracie podle představ USA".
A za to ho ti jeho blbí mužici milujou, fakt divnej svět.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

31.1.2022 06:55 Reaguje na Jiří Vojíř
Alf by měl raději zůstat na své planetě a neblekotat o něčem, čemu nerozumí. :-)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

30.1.2022 23:24
Tohle je novinka - ciste politicky clanek v ekolistu! Neminim ted srovnavat to se stohy clanku kde "ekologie" resp. tedy zajem o vyvoj pocasi se jiz davno prevratily v cistou politiku a ideologii. V tech clancich o "klimaticke zmene" se ale aspon, byt za pomoci pseudo"argumentu", zminuji ekologicke dusledky onech hypotetickych zmen pocasi. Zde ale mame clanek kde neni (mozna jsem se nepodival dostatecne pozorne) uz o nejake ekologii ani slovo a je to vylucne o tom, jak "Zapad" znovuvytvoril v poslednich letech sveho arcinepritele - Ruska
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.1.2022 10:56 Reaguje na Miloš Zahradník
V určitých kruzích je vše naopak. Ne Západ, ale Rusko si vytvořilo arcinepřítele.
Západ má Rusko totálně v paži, vůbec ho nezajímá a je mu dobré jen jako zásobárna levných surovin.
A byl by dost blbý nápad si znepřátelit spižírnu...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist