https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nord-stream-2-muze-vyvolat-ekologickou-katastrofu-celeho-baltu.jen-jinak-nez-bychom-cekali
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nord Stream 2 může vyvolat ekologickou katastrofu celého Baltu. Jen jinak, než bychom čekali

18.12.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Se záměrem na dostavění druhé větvě obřího plynovodu Nord Stream se od samého počátku pojí různé kontroverze. Politické, ekonomické, technické i environmentální.
Se záměrem na dostavění druhé větvě obřího plynovodu Nord Stream se od samého počátku pojí různé kontroverze. Politické, ekonomické, technické i environmentální.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | nord-stream2.com
Se záměrem na dostavění druhé větvě obřího plynovodu Nord Stream se od samého počátku pojí různé kontroverze. Politické, ekonomické, technické i environmentální. Nyní to vypadá, že se téměř dohotovené stavbě za 9,5 miliard eur může do cesty postavit poslední vážná komplikace. Poněkud výbušné dědictví minulosti, v podobě munice pohřbené na mořském dně. Píše o tom EUobserver.
 

Někomu může vadit, že 110 milionů kubíků zemního plynu z Ruska ročně může učinit země EU závislejší na politice Moskvy. Jiní v tom vidí ústupek evropské politiky od životního prostředí, protože zemní plyn není obnovitelným zdrojem a s jeho uhlíkovou bilancí to také není valné. Další se obávají toho, že vedení nejdelšího podmořského plynovodu je po všech stránkách riskantním projektem. Ale prakticky všichni jsou překvapení poslední komplikací, která dosud víceméně poklidně čekala na dně Baltského moře. Má podobu desítek tisíc tun bomb, granátů a raket, z nichž některé nesou chemickou náplň.

S pohřbíváním chemických zbraních do Baltu začalo ještě před koncem války stopy likvidující nacistické Německo a k „úklidu“ se později připojila i Sovětská armáda. Ve velkém tak činila v roce 1948, ale epizodně ještě několikrát v letech padesátých. Samozřejmě, v režimu přísného utajení. Takže dodnes není úplně jasné, kolik a hlavně čeho na dně skončilo a stejně matoucí jsou dostupné informace o tom, kde přesně se skládky ničivého arzenálu nachází. Oficiálně je takových lokalit pět. Tehdy totiž navigace za moc nestála a s bombami a další municí si už dávno pohrály mořské proudy.

Koho by tehdy napadlo, že v hloubce až 170 metrů pod hladinou může vražedná munice ohrozit nějaký stavební projekt. Ale stalo se. Němci si tu stačili odložit okolo 69 000 tun dělostřelecké munice, z nichž některé nesly hlavice s nervovými plyny, tabunem a fosgenem. Sověti nezaostávali a pohřbili tu nejméně 15 000 tun chemických zbraní. Většinu prý neutralizovaných, bez roznětek. Že to pochopitelně nebyl šťastný nápad, je dnes jasné. Ale v čem spočívá aktuální problém? Že minimálně dva hřbitovy zbraní se nejspíš nachází na trase budovaného plynovodu Nord Stream 2.

A ten momentálně ruská stavební firma buduje spouštěním betonových patek na dno. Na kterém, čistě teoreticky, může odpočívat bomba s nervovým jedem. V takovém případě sice výbuch není pravděpodobný, ale únik toxických látek do vodního prostředí ano. Kromě akutní otravy ryb, mimochodem, zrovna uprostřed pro živobytí místních zásadního rybolovného území, může u přeživších živočichů dojít k mutacím DNA. Tak jako tak, k ekologické katastrofě dost plošných rozměrů. Dopadla by na Německo, Dánsko a Norsko.

Přitom preventivně zjistit, kde se momentálně munice nachází, není zrovna snadné. Bomby totiž leží překryté bahnitým jílem gyttja, ve kterém se ztrácí i sonarům vojenských lodí dánského námořnictva. Výstavba plynovodu kolem rizikové zóny ostrova Bornholm ale pokračuje nadále. Nejvíce proti ní vystupují ukrajinské neziskovky, které ale nejspíš nemají životní prostředí jako prioritu. Partnerské země projektu Nord Stream 2 se přitom snaží limitovat vznik vícenákladů a odmítají prodloužení trasy plynovodu mimo rizikové zóny.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

18.12.2019 08:43
To je nějaká novinka, nebo projektanti NS2 o tom nevěděli? Čerstvější novinkou je zpráva z dnešního rána, že USA uvalí sankce na firmy podílející se na výstavbě plynovodu NS2. Někdo nám ten plyn do EU touto novou větví evidentně nepřeje. Ale myslím, že tato větev mimo UK území je pro evropu nezbytná.
Odpovědět

Jan Šimůnek

18.12.2019 10:12
Bez NS II nebude Německo schopné provádět svou "ekologickou" politiku, protože větrníky a slunečníky dávají elektřinu jen když se zachce "větru, dešti", pardon, sluníčku, ale to funguje +- doplňkově k tomu dešti, a těmto fenoménům poroučet neumíme, byť tím komunisté v 50. letech přírodě vyhrožovali asi stejně, jako nyní ekologové.

Pokud se NS II nepodaří postavit, pak jde do kopru "uhlíková neutralita" Německa (a celé EU) - ne, že by jí byla škoda.
Odpovědět
MM

Milan Milan

18.12.2019 18:08 Reaguje na Jan Šimůnek
Mimochodem ten článek je celý nějak "podivně zavádějící" protože NS2, je paralelní potrubí vedle již realizovaného a fungujícího Nord Streamu. Tak nevím o jakém nebezpečí autor mliví. Plánovaná a realizovaná trasa je dávno prověřená, nebo se něco změnilo????
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.12.2019 18:57
USA ví, že pokud se spojí německé technologie s ruskými surovinami,může Washington zapomenout na to, že bude o něčem v Evropě rozhodovat.
Proto všechny fake-news tohoto typu.
Odpovědět
sv

1.1.2020 18:26 Reaguje na Miroslav Vinkler
A před NS 2 se snad německé technologie a ruské suroviny nespojovaly? Jinými slovy, je to fantasmagorie. USA si samozřejmě snaží vybudovat co nejlepší podmínky pro export vlastního plynu, což je zcela v pořádku. Německu by mělo jít o nezvyšování závislosti na Rusku a dosažení maximální soběstačnosti. Dělá přesný opak, čímž neškodní jen samo sobě ale i střední a východní Evropě.
Odpovědět
KK

Karel Květen

21.12.2019 18:05
Organofosfáty (tabun, sarin, VX) se velmi snadno hydrolyzují, takže žádná ekokatastrofa nehrozí.
Odpovědět
ig

24.12.2019 13:59 Reaguje na Karel Květen
👍
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist