Evropa a Austrálie se dohodly na jednotném trhu s emisemi
Oba systémy se mají plně propojit nejpozději na počátku června 2018. Částečně by měl systém začít fungovat již v roce 2015, od kdy budou moci australské podniky používat evropské povolenky pro pokrytí až poloviny svých emisí v rámci australského systému. Australská strana se v dohodě zavázala k tomu, že nebude stanovovat minimální cenu povolenky a také, že použití kjótských kreditů bude omezené. Australské podniky budou moct použít na pokrytí roční spotřeby emisí kjótské povolenky maximálně ve výši 12, 5 %.
Podle dohody budou emisní povolenky z obou systémů zcela rovnocenné. Austrálie ve smlouvě slíbila, že pro období 2015-2016 nastaví cenový strop povolenky podle evropských odhadů ceny povolenky. Podle komisařky Hedegaardové tak poprvé dojde ke skutečnému mezinárodnímu propojení uhlíkových trhů. Dohodu ale bude muset potvrdit jak australská vláda, tak Evropská komise.
Austrálie, u které se předpokládá, že se přinejmenším v prvním období stane čistým dovozcem povolenek, získá přístup k levným evropským kreditům, zatímco Evropa si od propojení slibuje vznik silného mezinárodního trhu s emisemi oxidu uhličitého a tím i více příležitostí pro domácí firmy.
Podle Evropské komise by se kvůli australské straně neměly dostat do evropského systému žádné nové povolenky. „Neplánujeme přidat nové povolenky,“ řekl Ekolistu.cz mluvčí komise opatření v oblasti změny klimatu Isaac Valero-Ladron. Podle něj propojení systémů ani nijak neovlivní plány na odstranění části přebytečných povolenek z evropského systému obchodování. Komise pro klimatickou akci navrhuje, aby se část povolenek pro období 2013-2020, která se má prodávat v aukcích, zmrazila nebo odsunula až na konec tohoto období.
Od propojeni Evropy a Austrálie si Evropská komise slibuje vyšší likviditu i jistou trhu. „Právě to by mělo pozitivně ovlivnit odolnost trhu a inspirovat firmy k vyšším investicím do nízkouhlíkových technologií,“ dodává Valero-Ladron.
Podle australského ministra propojení obou systémů obchodování znovu potvrdí, že obchodování s uhlíkem je nejlepším způsobem, jak zavádět opatření na ochranu klimatu a také cestou, která vede nejekonomičtěji ke snižování emisí.
reklama