Evropu čeká rozvoj biozemědělství
Uvádí to ve své zprávě, kterou poskytla 26. července 2000 novinářům, italská pobočka FAO, sídlící v Římě. Podle FAO je možné očekávat, že příjmy evropských ekofarmářů stoupnou do roku 2005 na 25 - 30 miliard euro z 5 miliard euro, které farmáři ekologickou produkcí vydělali v roce 1997.
Díky tomu, že v posledních letech rostou příjmy ekofarmářů zhruba o 25 % ročně, je ekologické zemědělství jedním z vůbec nejdynamičtějších odvětví v zemědělství.
FAO, která je jednou z organizací OSN, ve své zprávě zdůraznila také fakt, že až dosud bylo ekologické zemědělství jen velmi málo zastoupeným odvětvím v evropských státech, které nejsou členy Evropské unie (EU). Podle FAO za to mohou především omezené výrobní i ekonomické možnosti zemědělců v těchto zemích.
Na druhou stranu ale zpráva FAO dodává, že země střední a východní Evropy mají vyšší procento venkovského osídlení, než země evropské patnáctky. V Evropské unii je přitom na venkově organické zemědělství přijímáno velmi pozitivně, neboť rozšiřuje pestrost různých možností příjmů, zároveň zvyšuje biologickou rozmanitost krajiny i její estetickou stránku.
FAO tedy doporučila vládám zemí střední a východní Evropy, zejména zemí, kandidujících na členství v EU, aby ekologickému zemědělství věnovaly náležitou, tzn. vyšší, pozornost.
V České republice se ekologické zemědělství rozvíjí již od roku 1989. Certifikáty, opravňující značkovat produkty značkou BIO-produkt ekologického zemědělství vydává české ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Svazem PRO-BIO. Členové svazu již dnes obhospodařují zhruba 300 farem o celkové rozloze 75 000 hektarů.
reklama