Expert: V boji se šířením exotických škůdců pomáhají kontroly rostlin
Organizace EPPO se na jednání pokouší o vzájemnou dohodu mezi členskými státy a domluvit se na tom, jaká další opatření či regulace udělat, aby skrytých škůdců nebo chorob bylo v rostlinách co nejméně.
"Ačkoliv se tomu snažíme předcházet, někdy k nám exotického škůdce zavlečeme. V takovém případě je naší prioritou ho rychle najít. Naši inspektoři provádí průzkum po celém území České republiky, prohledávají pole, lesy, parky a pokouší se najít. Když najdeme ohnisko, tak nařídíme majiteli ho zlikvidovat," řekl Hnízdil.
Na jednání odborníci mimo jiné řeší také problém s invazivními druhy. "Hledáme vhodnou metodu jak zabránit exotickým rostlinám a invazivním druhům se dostat na naše území. Zvláště v případech, kdy si rostlinu přiveze obyčejný cestoval z dovolené," uvedl Hnízdil. Všechny rostliny musí mít certifikát, který se nazývá rostlinolékařský pas, a to i v případech, že si rostlinu dováží například cestovatel.
"Je to namátkové, nemůžeme kontrolovat všechny, nicméně projednáváme jak je efektivněji kontrolovat, když nepovoleně dováží rostliny," dodal Hnízdil. Dále na jednání proberou, které škůdce vyřadí ze seznamu regulovaných škůdců. "EPPO má tu výhodu, že se takto harmonizujeme. Nestává se, že by se v jednom státě rozšířil jeden škůdce nebo patogen a v tom jiném ho stále regulovali. Země na těchto jednáních koordinují vzájemné úsilí," dodal Hnízdil.
EPPO vznikla v roce 1951. Je to mezivládní organizace pod záštitou Organizace pro zemědělství a výživu (FAO). Jejím úkolem je sdružovat většinu regionů Evropy a k Evropě přiléhajících ke spolupráci na ochraně pěstovaných rostlin.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Anyr
30.7.2024 16:23(Když jsme už u těch "zavlečených problémů"... tady bych chtěl vážně poprosit přítomné zahrádkáře a zahradníky: prosím, zvažujte biopřístup na zahradách, výsadbu českých druhů rostlin a keřů, extenzivní ovocnářství a staré odolné odrůdy, vyhýbejte se zbytečné dovozové exotice, a to i v obchodech. Díky tomu se sem dostala rez hrušňová, spála růžovitých, makadlovka jihoamerická, a spousta dalších zavlečených chorob a škůdců.
Navíc, stejně je mnohem hezčí živý plot z českých keřů - a že jich je! - než z tújí, a z trvalek třeba konvalinky, bělotrny, zvonky, kopretiny, rozrazily, jovibarby, jelení jazyk, papratky, rozchodníky, kosatce sibiřské nebo žluté, prustky, blatouchy, zběhovce, plavíny, udatny, máčky, náprstníky, chrpy, plicníky, sadce, kypreje... :P)
Já vím, volný trh a globalizace tomu silně nahrává, ale že by Evropa nebyla schopna ekonomicky, rentabilně, produkovat (a hlídat) svoje semena rajčat a paprik, aby se nemusela dovážet z Číny... ach jo. Snad jednou.
Každopádně, díky za kontroly.