https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/expert-v-boji-se-sirenim-exotickych-skudcu-pomahaji-kontroly-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Expert: V boji se šířením exotických škůdců pomáhají kontroly rostlin

20.6.2024 01:57 | PRAHA (ČTK)
"Virus je velmi těžko rozpoznatelný, například semínka. Na osivu nic nepoznáte, nicméně se tomu snažíme zabránit tak, že na hranicích s Evropou máme stanice, kde rostliny testujeme. Odebereme vzorek, pošleme ho do laboratoře a v řádu několika dnů nám sdělí výsledek. Bohužel, často ale máme záchyty," uvedl Hnízdil. Ilustrační foto
"Virus je velmi těžko rozpoznatelný, například semínka. Na osivu nic nepoznáte, nicméně se tomu snažíme zabránit tak, že na hranicích s Evropou máme stanice, kde rostliny testujeme. Odebereme vzorek, pošleme ho do laboratoře a v řádu několika dnů nám sdělí výsledek. Bohužel, často ale máme záchyty," uvedl Hnízdil. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kontroly rostlin na hranicích testováním nebo karanténou jsou jedním z řešení jak zabránit škůdcům z daleka v šíření, řekl ČTK Michal Hnízdil z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Na boj se škůdci a patogeny, kteří nejsou pro Evropu původní, a také na biologickou ochranu rostlin se po tři dny zaměřují odborníci z Evropské a středozemní organizace na ochranu rostlin (EPPO).
 
"Virus je velmi těžko rozpoznatelný, například semínka. Na osivu nic nepoznáte, nicméně se tomu snažíme zabránit tak, že na hranicích s Evropou máme stanice, kde rostliny testujeme. Odebereme vzorek, pošleme ho do laboratoře a v řádu několika dnů nám sdělí výsledek. Bohužel, často ale máme záchyty," uvedl Hnízdil. Poslední rok evidují několik desítek pozitivních vzorků semínek rajčete a papriky, které se do Česka dováží z Asie, konkrétně z Číny.

Organizace EPPO se na jednání pokouší o vzájemnou dohodu mezi členskými státy a domluvit se na tom, jaká další opatření či regulace udělat, aby skrytých škůdců nebo chorob bylo v rostlinách co nejméně.

"Ačkoliv se tomu snažíme předcházet, někdy k nám exotického škůdce zavlečeme. V takovém případě je naší prioritou ho rychle najít. Naši inspektoři provádí průzkum po celém území České republiky, prohledávají pole, lesy, parky a pokouší se najít. Když najdeme ohnisko, tak nařídíme majiteli ho zlikvidovat," řekl Hnízdil.

Na jednání odborníci mimo jiné řeší také problém s invazivními druhy. "Hledáme vhodnou metodu jak zabránit exotickým rostlinám a invazivním druhům se dostat na naše území. Zvláště v případech, kdy si rostlinu přiveze obyčejný cestoval z dovolené," uvedl Hnízdil. Všechny rostliny musí mít certifikát, který se nazývá rostlinolékařský pas, a to i v případech, že si rostlinu dováží například cestovatel.

"Je to namátkové, nemůžeme kontrolovat všechny, nicméně projednáváme jak je efektivněji kontrolovat, když nepovoleně dováží rostliny," dodal Hnízdil. Dále na jednání proberou, které škůdce vyřadí ze seznamu regulovaných škůdců. "EPPO má tu výhodu, že se takto harmonizujeme. Nestává se, že by se v jednom státě rozšířil jeden škůdce nebo patogen a v tom jiném ho stále regulovali. Země na těchto jednáních koordinují vzájemné úsilí," dodal Hnízdil.

EPPO vznikla v roce 1951. Je to mezivládní organizace pod záštitou Organizace pro zemědělství a výživu (FAO). Jejím úkolem je sdružovat většinu regionů Evropy a k Evropě přiléhajících ke spolupráci na ochraně pěstovaných rostlin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist