https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-jiznim-spanelsku-dochazi-k-masivnimu-premnozeni-invazniho-sumce-potvrdili-cesti-vedci
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V jižním Španělsku dochází k masivnímu přemnožení invazního sumce, potvrdili čeští vědci

24.6.2025 06:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Největší odlovení sumci měřili přes dva metry.
Největší odlovení sumci měřili přes dva metry.
Foto | Martin Čech / BC AV ČR
Katastrofální přemnožení invazního sumce velkého v nádrži Iznájar v jižním Španělsku potvrdili vědci z Biologického centra AV ČR. Během průzkumu jezera minulý týden ulovili 29 jedinců o celkové hmotnosti přes 800 kilogramů. Podle odborníků zatím nebyla taková populační biomasa zaznamenána nikde jinde na Pyrenejském poloostrově. Největší odlovení sumci měřili přes dva metry a vážili téměř 80 kilogramů.
 
Sumec velký, který byl do jihoevropských vod nelegálně zavlečen sportovními rybáři během posledních dekád, představuje ve španělském Iznájaru vážnou hrozbu pro místní biodiverzitu.

„Počty a biomasa sumců, které jsme zde zaznamenali, nemají v regionu obdoby. Přemnožený sumec decimuje poslední zbytky populace endemické parmy andaluské,“ uvedl Martin Čech z Biologického centra AV ČR. Sumec tady jako vrcholový predátor nemá žádné přirozené nepřátele a v teplé vodě rychle roste. Největší odlovení jedinci měřili 228, 226 a 215 cm.

Největší odlovení sumci měřili přes dva metry.
Největší odlovení sumci měřili přes dva metry.
Foto | Martin Čech / BC AV ČR

Výzkum prováděli čeští hydrobiologové, kteří jsou zapojení do mezinárodního projektu LIFE Predator, na základě pozvání profesora Carlose Fernandeze Delgada z univerzity v Córdobě. Spolupracovali při tom s odborníky ze španělských univerzit v Córdobě, Murcii a Seville a z portugalské univerzity v Lisabonu. K odlovu použili metodu dlouhých šňůr (long-lines), která je převzata z mořského prostředí a používá se k cílenému lovu největších predátorů, jako jsou mečouni, tuňáci nebo žraloci. Doplňkově použili také tenatové sítě, které slouží k odchytu ryb v různých hloubkách.

Přestože je nádrž Iznájar oblíbeným místem sportovních rybářů, platí na ní přísný zákaz cíleného lovu sumců. Pokud rybář sumce přeci jen chytí při lovu jiných druhů ryb, musí jej neprodleně na místě usmrtit. Důvodem tohoto opatření je obava, že budou rybáři ulovené sumce roznášet do dalších nádrží v regionu a dále ničit původní společenstva ryb a ostatní unikátní faunu poloostrova.

Invazní sumec je ekologickou hrozbou

Sumec velký (Silurus glanis) je největší sladkovodní ryba Evropy, která původně pochází z velkých středoevropských řek. V zemích jižní Evropy, včetně Itálie, Portugalska a Španělska, je sumec invazním druhem, který se velmi snadno rozmnožuje, rychle roste a přizpůsobuje se místním podmínkám, které mu dokonale vyhovují.

Tým odborníků z mezinárodního projektu LIFE Predator.
Tým odborníků z mezinárodního projektu LIFE Predator.
Foto | Luboš Kočvara / BC AV ČR

Pro původní přírodu představuje hrozbu – ohrožuje vzácné endemické druhy (tj. nevyskytující se nikde jinde), pozměňuje potravní sítě a na některých chráněných lokalitách dokonce decimuje populace vodních ptáků. Kromě ekologických škod působí také ekonomické ztráty (např. ničí rybářské sítě) a kulturní ztráty, protože likviduje druhy symbolické pro danou oblast, jako jsou mihule mořská, placka pomořanská či úhoř říční. Masivní šíření sumce způsobují především sportovní rybáři, kteří jej nelegálně přenášejí na jiná místa, neboť jde o kýženou rybářskou trofej.

Mezinárodní projekt LIFE Predator si klade za cíl zmírnit dopady sumce na jihoevropské ekosystémy, omezit a kontrolovat jeho šíření a zabránit dalším introdukcím. Součástí projektu jsou terénní výzkumy v 50 jezerech a nádržích, regulační odlovy a osvěta zaměřená na rybáře i širokou veřejnost.

Čeští vědci z Biologického centra AV ČR byli k účasti v projektu přizváni díky svému dlouholetému výzkumu populace sumce velkého v jeho původním areálu výskytu, tedy ve střední Evropě. Česká republika tak figuruje jako kontrolní území. Pravidelně se sledují nádrže Římov u Českých Budějovic a Žlutice u Karlových Varů, které jsou podrobně zdokumentovány. Na konci letošního léta chystají hydrobiologové průzkum i na největší české nádrži Lipno v jižních Čechách.


reklama

foto - Procházková Daniela
Daniela Procházková
Autorka je pracovnicí Biologického centra AV ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.6.2025 06:38
Invazní sumec (přemnožený predátor) je ekologickou hrozbou.

Dobrý článek!, sumec jako názorná ukázka lidské hlouposti (introdukce, kult "chyť a pusť"). Ohrožuje nejen místní rybí populace, ale i spoustu tažných ptáků - syndrom vyčištěné hladiny. Kecy, že "predátor nemůůže" (vyhubit kořist) snese maximálně duhácká brožura. U spousty invazních bredátorů, ale i domácích ochráněných vakcinací či zákonem, byla tato tradovaná lež vyvrácena. (Těším se na nesouhlasné reakce-).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.6.2025 09:00 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.6.2025 09:42 Reaguje na Karel Zvářal
Máte pravdu, že kult "chyť a pusť" je jednou z příčin přemnožení
těchto dravců. I v našich vodách už je leckde "přesumcováno" a je
to už znát na zbývající rybí obsádce. Ti velikáni sice žerou pouze
jim úměrnou kořist, ale jejich potomci drobotinu na kterou čeká v řadě dlouhá řada ostatních predátorů. Z našich vod se stávají vody
s rekordními trofejemi bez drobotiny. Navíc je tu posedlost "čisté
vody", kdy společnost požaduje každou vodu průzračnou a tak se ta
drobotina potlačuje dravci a rostlinstvo býložravými rybami. Jdeme
špatnou cestou a to se nám zase jako vždy vymstí. Pamatuji kalné
řeky za socíku ve kterých jsem na jedno ponoření čeřenu nachytal
hrouzků, okounů, ježdíků a ouklejí na celý týdenní lov dravců.
Dnes v průzračné vodě těch samých řek marně nořím čeřen a tak
nezbývá, než je jít nalovit se souhlasem vlastníka na jeho kalné rybníky nevhodné ke koupání pro choulostivé a zhýčkané lidičky.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.6.2025 09:20
Ono se zapomíná, že si tam vysadili i kapry a ani jedno místňáci nežerou. Měli by se to hlavně naučit konzumovat. Chyť a pusť je pro cizince, třeba němce, nutnost. No jak dostat 500 kg sumců do němec?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.6.2025 23:46
Dobrej výlet do Španěl. A přitom je řešení tak jednoduché - stejně jako u nás v případě sumečků černých či ondater - neomezený lov pro kohokoliv. Ale prej místní to nepapají. Trochu hladu by to chtělo. A nebo - krmit milované kočičky. Tedy ty 4 nohé.
Odpovědět
JD

Jana Dvořáková

25.6.2025 13:57
Osm metráků sumců na tak obrovské jezero. To je skoro nic......
No jo, vědci, ti jsou doslova kk nezaplacení.....

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist