https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fiala-hlavnim-ukolem-pro-eu-je-jednotne-zmirnovat-dopady-krizi-na-obcany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fiala: Hlavním úkolem pro EU je jednotně zmírňovat dopady krizí na občany

6.7.2022 18:16 | ŠTRASBURK (ČTK)
Petr Fiala hovoří k Evropskému parlamentu.
Petr Fiala hovoří k Evropskému parlamentu.
České předsednictví v Radě Evropské unie má před sebou řadu úkolů, tím hlavním je nacházet shodu členských zemí při snaze zmírňovat dopady současných krizí. Řekl to dnes český premiér Petr Fiala, když v Evropském parlamentu představoval svou vizi pro příštích šest měsíců. Jako hlavní výzvy zmínil inflaci, nedostupnost energií a potravinovou krizi, přičemž tyto jevy spojoval s ruskou válkou proti Ukrajině.
 

"Kromě konvenční války vede Rusko i hybridní válku. Úmyslně vyvolává uprchlickou vlnu, využívá energetické suroviny jako svou zbraň a cílenými útoky na infrastrukturu vyvolává potravinovou krizi," řekl předseda české vlády. "Tím hlavním úkolem v následujícím období bude nalézt jednotnou a silnou shodu na takových opatřeních, která negativní dopady současných krizí na naše občany co nejvíce zmírní," pokračoval.

Podle českého premiéra jsou rychlý růst životních nákladů nebo problémy s dodávkami potravin výzvy, kterým je nejlepší čelit společně. Česko při hledání shody může hrát klíčovou roli, neboť coby země předsedající jednáním Rady EU bude do konce roku jakýmsi moderátorem složitých vyjednávání mezi zástupci sedmadvaceti členských zemí. V čele rady stanulo podruhé od vstupu do unie, poprvé se tak stalo v roce 2009.

Fiala v dnešním projevu zopakoval pětici pilířů předsednictví, které jeho vláda představila minulý měsíc a které podle ní vyplývají především z pokračující ruské agrese. Obsáhle se mimo jiné věnoval otázce energetické bezpečnosti a uvedl, že ČR je připravena pracovat na koordinaci zásob plynu před nadcházející zimou. "Podporujeme dobrovolné společné nákupy podle modelu, který se osvědčil během covidové krize," řekl.

S tímto tématem souvisí i otázka, o níž se bude dnes krátce po poledni v europarlamentu hlasovat. Poslanci mají možnost zablokovat návrh takzvané taxonomie, který by jadernou a plynovou energetiku, byť dočasně a s jistými podmínkami, zařadil mezi projekty klasifikované jako prospěšné pro unijní klimatické cíle.

Fiala v projevu vyzval členy EP, aby "složitě dojednaný a křehký kompromis neodmítli". "Jaderná energie a plyn jako dočasný zdroj z bezpečných zemí jsou pro řadu členských států jediným nástrojem, jak v následujících letech našich společných klimatických cílů dosáhnout," řekl.

Jeho projevu v zasedacím sále naslouchalo několik desítek ze 705 členů EP a dále například předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Fiala promluvu zahájil a zakončil pasážemi v angličtině, většinu času nicméně mluvil svým mateřským jazykem, jak je podle něj v EP zvykem.

Vedle energetické bezpečnosti jsou prioritami českého předsednictví podpora Ukrajiny a zvládnutí uprchlické vlny, posilování obranných kapacit EU a kyberbezpečnosti, podpora "strategické odolnosti" v kontextu technologií či potravin a odolnost demokratických institucí.

Fiala například uvedl, že EU musí sehrát zásadní roli v očekávané poválečné obnově Ukrajiny, podpořil usnadnění společných nákupů vojenského materiálu a dodal, že unie nesmí zapomínat na "chudé a potřebné". Slíbil, že Česko se jako předsednická země "bude snažit vždy pečlivě brát v úvahu všechny názory, které v našich diskusích zazní".

V projevu se český premiér odvolával na slova prvního českého prezidenta Václava Havla, ale i na výrok někdejší šéfa Bílého domu Ronalda Reagana o křehkosti svobody. "Budeme proto vždy důsledně podporovat dodržování a posilování svobod, základních lidských práv a evropských hodnot," řekl Fiala. O problémech, které v této souvislosti Evropská komise spatřuje v Polsku a v Maďarsku, se přímo nezmínil.

Vystoupení českého premiéra uvedla předsedkyně EP Roberta Metsolaová, která řekla, že předsednictví ČR přichází ve "zlomovou chvíli", a slíbila Fialovi podporu například při prosazování klimatických opatření z balíčku Fit for 55. "Přeji vám úspěch do příštích měsíců," uvedla.


reklama

 
Alan Lexa
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.7.2022 19:42
" Evropská unie nejen že nemá občany, ale nemá žádný evropský lid, ani evropský národ. A to je mnohem větší legitimační a demokratický problém než často zmiňované otázky byrokracie nebo rozhodovacích mechanismů.
Nemáme-li ovšem evropský lid se společnou politicko-kulturní identitou, pak to má závažné důsledky. Problematizuje to např. obecně sdílený názor, že posilování pravomocí Evropského parlamentu, které je nakonec viditelné i z předloženého ústavního návrhu, povede k posilování demokracie. "

autor Petr Fiala ,profesor politologie a vedoucí Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií na Fakultě sociálních studií MU
2003

Hlavním úkolem pro EU není mírnit dopady krizí na občany , ale zajistit, aby žádné krize ,dnes finanční a energetická, unijní občany vůbec neobtěžovaly. EU fatálně selhává , místo moderní a prosperující společnosti se změnila na chřadnoucího byrokratického molocha neschopného jakékoli sebereflexe.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.7.2022 07:25 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.7.2022 20:07
Toho fialu vubec neberte vážně.To je jen bezvyznamná mluvící hlava něco jako Emil hácha nebo Emanuel Moravec
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.7.2022 20:11 Reaguje na karel krasensky
Dodám.Klíčová věta v článku je ta,že jeho projev poslouchalo několik desítek poslancu z celkového počtu 705.To mluví za vše
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

6.7.2022 20:54 Reaguje na karel krasensky
Jejich smůla, mohli se naučit strč prst skrz krk.
Odpovědět
va

vaber

7.7.2022 08:02
,,hlavní je nacházet shodu členských zemí při snaze zmírňovat dopady současných krizí,,
co je mně do nějaké shody ,já chci aby se vláda starala o naše občany,umí premiér taky něco jiného, než opakovat co mu řeknou v EU,
musíme jít v jednom šiku a kdo nejde s námi jde proti nám, to nám hustí do kebulí v každém projevu,
to už tady bylo kdysi dávno,
,,Rusko vyvolává uprchlickou vlnu?,, tak to už je vrchol demagogie ,
když vláda vysolila 50miliard na tahání uprchlíků z Ukrajiny ,které sem hromadně vozí neziskovky a vláda uprchlíkům sype peníze a na naše občany kašle ,
není to tak dávno co se premiér chlubil ,že děláme pro uprchlíky nejvíc, ano byli by blbí kdyby si neřišli pro peníze co jim vláda rozdává
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.7.2022 08:21
Vzletná hesla, plané plky, ale mne přesvědčí teprve až činy. Za půl roku
to uvidím podle stavu hospodářství, životní úrovně obyvatel a zahraniční
politiky hlavně v naší republice, protože mám obavu o to, že "evropanství"
bude pro premiéra přednější než vlastní stát.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

7.7.2022 10:24
Nejprve nás dostat do krize a pak zmírňovat její následky. To EU dokáže. Evropští politici dlouhodobě pracují na tom zbavit nás levných energií.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

10.7.2022 19:30 Reaguje na Richard Vacek
Kde vidíte jaké levné energie, které nám EU odpírá?
Ruský plyn je 30x dražší, než před rokam a ropa jen 2x.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist