Firmy budou muset zaručit, že výrobky nepřispívají k odlesňování, shodla se EU
Rada EU dosáhla předběžné dohody s parlamentem rok poté, co návrh předložila Evropská komise. Až finální text odděleně potvrdí členské země i europoslanci, bude moci nařízení vstoupit v platnost. Některá ustanovení nicméně začnou platit až o 18 měsíců později.
Během vyjednávání byla rozšířena působnost nařízení na některé další produkty. Kromě kávy, kakaa, palmového oleje, hovězího, sóji a dřeva se vztahuje také na gumu, dřevěné uhlí, čokoládu nebo nábytek. Zároveň se změnila definice "degradace lesů", která nyní zahrnuje také proměnu přírodního lesa na plantáž nebo vysázený les.
Evropský parlament v tiskové zprávě podotýká, že dojednaný text žádnou komoditu nezakazuje. Dodavatelé zmíněných produktů však nebudou moci v EU prodávat, aniž by oficiálně deklarovali, že jejich zboží nezpůsobilo úbytek přírodních lesů, ať už v unii nebo za jejími hranicemi. Opatření se vztahuje také na export daných položek z EU.
Podle eurokomisaře Virginijuse Sinkevičiuse unie zavádí první zákon na světě mířící proti globálnímu odlesňování. Mezi lety 1990 a 2020 podle odhadu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) planeta ztratila 420 milionů hektarů lesů, což je plocha větší než rozloha EU. Spotřeba unie k tomuto vývoji přispívá asi jednou desetinou.
Unijní instituce ve snaze omezit svůj podíl plánují zavést systém přidělující jednotlivým zemím stupeň rizika spojeného s odlesňováním. Čím vyšší riziko, tím vyšší budou pro firmy a státní orgány požadavky týkající se prověřování produktů z dané země. Opatření počítá také s pokutami "úměrnými ekologickým škodám a hodnotě příslušných komodit", které mají dosahovat minimálně čtyř procent ročního obratu dané firmy v EU. Za porušení nařízení hrozí také dočasné vyloučení z veřejných zakázek a odstřižení od veřejných prostředků.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Miroslav Vinkler
6.12.2022 10:55Kdo a jakým způsobem bude ověřovat "záruku" firmy ?
Papír snese všechno, asi tak.
Karel Zvářal
6.12.2022 11:14 Reaguje na Miroslav Vinklervaber
6.12.2022 11:05to je velice neurčité řešení které firmám nebude moc vadit, jako vždy,
,,pro dodavatele produktů, jako je káva nebo hovězí maso, povinnost ověřovat, že zboží nepochází z odlesněné oblasti,, a odkud budou dovážet?
jak půjdou daleko do minulosti s tím odlesněním ?celá Evropa byla odlesněna,
takový papír si sežene každý
Jakub Brenn
6.12.2022 12:00Takhle to přesně chodí!
Svatá Prostoto
6.12.2022 12:18V normálním světě by to ty firmy samy deklarovaly ... ideálně pokud by to byla pravda:-))) ... a zákazníci by na to podle svých preferencí reagovali. Kupovali by to, byli by ochotni platit třeba o něco vyšší ceny a tak ...
V EU na to budeme mít předpis ... kterej se stejně bude nějak ojebávat.
Slavomil Vinkler
6.12.2022 14:00Viktor Šedivý
7.12.2022 00:18Co včil? On ten boj s CO2 nějak vázne, že? A působí víc škody než užitku.
Břetislav Machaček
8.12.2022 17:03na mé směně už ty metráky obilí a brambor nevozil, ale vozil je jindy,
když tam byl někdo, kdo potřeboval ty brambory a obilí bez cla a sám
si nechtěl špinit ruce.