Fórum Ekolistu: Zaspali energetici při přípravě přenosové sítě? Nebo byl vývoj OZE příliš bouřlivý?
Na konci loňského roku bylo do elektrizační soustavy ČR připojeno více než 600 megawattů výkonu větrných a fotovoltaických elektráren.
|
|
Ilustrativní foto: Kriplozoik/Wikimedia Commons |
Karel Merhaut z občanského sdružení Liga ekologických alternativ míní, že „z kritizované strany jen nepřesvědčivé zaznělo, že do modernizaci sítě se dávají miliardy, aniž by bylo blíže doloženo, jaká technologická či koncepční opatření k podpoře obnovitelných zdrojů energie kde a kdy byla konkrétně uskutečněna.“ Merhaut se domnívá, že jsme tu jednak „svědky účelového strašení veřejnosti s cílem vyvolat dojem, že zelená elektřina je cosi jen a jen problémového, kontraproduktivního a až asociálního,“ jednak prý z výpadů vůči zelené elektřině trčí špatně skrývaný fakt, že naše sítě sice patrně na výši jsou, avšak v rozporu s požadavky doby bohužel jen v tom ohledu, jak jsou šity „na míru“ centralizovaným velkozdrojům typu jaderných či uhelných elektráren. Podle Merhauta lze očekávat, že zastavení připojování nových zdrojů musí být v brzku odvoláno, nemají-li zde (stejně jako v případě odpojování zdrojů v provozu) mít kormidelníci energetiky co do činění s žalobami a arbitrážemi investorů. (Celý komentář čtěte zde)
„Jsou jenom dvě možnosti. Buď v Dánsku, Německu, Anglii, Španělsku a jinde platí jiné fyzikální zákony než u nás – nebo se odpůrci nových technologií a inovací v ČEPS prostě vymlouvají,“ uvedl Michal Mikeska z programu Energie Hnutí Duha. Kdyby platila první teze, znamenalo by to podle něho, že by v Dánsku, Německu, Anglii, Španělsku a jinde museli mít několik blackoutů do roka. Rozhodnutí, jakým tempem bude větrných turbín a solárních panelů přibývat, padlo podle Mikesky už v roce 2003, ve smlouvě o vstupu České republiky do Evropské unie. „Potvrdila jej také Státní energetická koncepce, kterou vláda schválila v březnu 2004. Obnovitelné zdroje energie měly nyní dodávat 8 % elektřiny – ve skutečnosti to loni bylo pouze 6,5 %,“ komentuje Mikeska. (Celý komentář čtěte zde)
Poznámka serveru Ekolist.cz:
Redakce Ekolistu.cz oslovila několik zástupců zainteresovaných institucí s žádostí o komentář k předloženému tématu. Tentokrát vybrala redakce téma:
"Zaspali energetici při přípravě přenosové sítě na nárůst nových elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie? Nebo byl vývoj v poslední době natolik bouřlivý, že se na něj prostě nedalo připravit?"
Své odpovědi nám poslali:
|
Jana Jabůrková z ČEPS se ohrazuje tím, že již na podzim roku 2007 na tiskové konferenci ČSRES (České sdružení regulovaných elektroenergetických společností) zástupci provozovatelů distribučních soustav a přenosové soustavy upozorňovali právě na nutnost změnit přístup k nepredikovatelným a neregulovatelným zdrojům. V té době především větrných elektráren. V listopadu roku 2009, tedy v okamžiku, kdy začal extrémní nárůst žádostí o připojování fotovoltaických zdrojů, prý sdružení ČSRES na tiskové konferenci opětovně poukazovalo na nutnost změny legislativy a na existující omezení v elektrizační soustavě ČR. „Domníváme se, že k této situaci došlo díky velmi vysoké finanční podpoře výroby elektřiny z fotovoltaických zdrojů v kombinaci s velkým poklesem investičních nákladů,“ uvedla Jabůrková. „Dle výpočtů EGÚ Brno a ČEPS je maximální pohotový výkon z obnovitelných zdrojů 1650 MW pro roky 2010–2012, pro roky 2013–2015 je tato hodnota 2000 MW při zatížení v době letního minima. Při současné nejistotě vývoje skutečného využití povolených žádostí bude nezbytné reagovat úpravou legislativního rámce.“(Celý komentář čtěte zde)
„Je možno připustit, že energetici zaspali, ale rozhodně ne při přípravě sítě. Ta je totiž dostatečná pro připojení všech zdrojů, které mají od distribučních společností kladné stanovisko, jinak by toto stanovisko nedostaly,“ upozornil Bronislav Bechník z Czech RE Agency, která propaguje úspory, obnovitelné zdroje energie a trvalou udržitelnost. Podle Bechníka je pouze do jisté míry překvapivé, že energetici nechali situaci dojít do stavu, který podle informací, jež oni sami zveřejňují v masových médiích, může ohrozit stabilitu dodávek elektřiny. Dále Bechník upozorňuje na to, že zatímco je možné dozvědět se o přípravě nového projektu větrné farmy z veřejných zdrojů při zahájení procesu EIA, proces pro fotovoltaické elektrárny není povinný. Podle Czech RE Agency proto chybí přehled o rozpracovaných projektech i o jejich investorech. „Distribuční společnosti, které vydávají stanoviska k rezervacím výkonu, nám tyto informace nejsou povinny poskytovat,“ zdůraznil Bechník. (Celý komentář čtěte zde)
reklama