Bronislav Bechník: Ve fotovoltaice chybí informace o rozpracovaných projektech
Poznámka serveru Ekolist.cz:
Redakce Ekolistu.cz oslovila několik zástupců zainteresovaných institucí s žádostí o komentář k předloženému tématu. Tentokrát vybrala redakce téma:
"Zaspali energetici při přípravě přenosové sítě na nárůst nových elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie? Nebo byl vývoj v poslední době natolik bouřlivý, že se na něj prostě nedalo připravit?"
Své odpovědi nám poslali:
|
Odhadovat vývoj v roce 2010 je však velmi obtížné. Výkupní cena pro pozemní instalace je sice v ČR nejvyšší v celé EU, je však celá řada oblastí, v nichž je vzhledem k lepším klimatickým podmínkám roční finanční výnos fotovoltaického systému vyšší než u nás. Důležité je, zda a kdy bude rozhodnuto o snížení výkupní ceny v Německu. Podle posledních informací se zdá, že rozhodnutí o mimořádném snížení výkupních cen o 15 % od července 2010 není definitivní.
Je možno připustit, že energetici zaspali, ale rozhodně ne při přípravě sítě. Ta je totiž dostatečná pro připojení všech zdrojů, které mají od distribučních společností kladné stanovisko, jinak by toto stanovisko nedostaly. Pouze je do jisté míry překvapivé, že energetici nechali situaci dojít do stavu, který podle informací, jež oni sami zveřejňují v masových médiích, může ohrozit stabilitu dodávek elektřiny.
Na základě různých informací odhadujeme, že asi 80 % rezervací může být spekulativních. Občas prosákla informace, že existují rezervace výkonu, k nimž chybí potřebné pozemky, například 10 MWp k pozemku o ploše 0,5 ha. Dokonce údajně existuje firma, jejímž jediným aktivem jsou rezervace výkonu, pozemky vůbec nevlastní. Přesnější informace, na jejichž základě by bylo možno spekulativní rezervace eliminovat, však mají k dispozici pouze distribuční společnosti. Rovněž jejich odhad podílu spekulativních rezervací se pohybuje kolem 80 % (http://www.csres.cz/Aktualne/TK20100310/TKCSRES_10032010_final.pdf). Nechápeme proto, proč ČSRES straší laickou veřejnost několikanásobně vyššími čísly.
Problém s velkým objemem spekulací přitom vznikl již v roce 2008, kdy došlo k výraznému posílení koruny, což vedlo k prvnímu prudkému nárůstu spekulativních rezervací. Martin Němeček, tehdejší manažer ČEZ Distribuce na to upozorňoval již v listopadu roku 2008 na 3. České fotovoltaické konferenci (http://www.czrea.org/cs/projekty/3-cfvk).
Kdo však určitě zaspal, jsou zákonodárci. V Německu byla první zmínka o potřebě snížit výkupní cenu zveřejněna na konci září 2009. Již v březnu 2010 byla změna uzákoněna s platností od července 2010 (s výše zmíněnou výhradou, že rozhodnutí možná není definitivní). V České republice zlé jazyky tvrdí, že mnozí zákonodárci, namísto toho, aby hledali způsob, jak výhodné výkupní ceny rychle zredukovat, hledali způsob, jak na fotovoltaice ještě rychle vydělat.
Když MPO v srpnu loňského roku oznámilo záměr snížit razantně výkupní cenu pro fotovoltaiku od 1. 1. 2010., zdálo se, že se jedná o prázdné populistické gesto, protože do voleb zbýval příliš krátký čas, aby v něm mohla být prosazena změna zákona. Odložení voleb však situaci výrazně změnilo. V Czech RE Agency jsme byli přesvědčeni, že MPO a ERÚ mají situaci pevně v rukou a do konce roku bude zákon č. 180/2005 novelizován a výkupní cena pro rok 2010 snížena pro velké instalace minimálně o 15 %.
Na 4. České fotovoltaické konferenci a výstavě v listopadu 2009 proto bylo mnoho účastníků i z řad vystavovatelů překvapeno, že změna je navržena až od 1. 1. 2011. Podle jejich názoru by snížení ceny o 15 % mohlo ohrozit jen minimum rozpracovaných projektů a riziko případných arbitráží bylo proto zanedbatelné. Srpnové oznámení MPO má však významný podíl na přírůstku výkonu na konci roku 2009. Mnohé projekty byly urychleny a ještě v září byla uzavřena řada kontraktů s termínem dokončení do 31. 12. 2010.
Musím upozornit, že ve fotovoltaice je výrazně jiná situace než například ve větrné energetice. Existuje jen málo možností, jak se dozvědět o připravovaných projektech. O přípravě nového projektu větrné farmy je možno se dozvědět z veřejných zdrojů při zahájení procesu EIA, ten pro fotovoltaické elektrárny není povinný. Czech RE Agency proto chybí přehled o rozpracovaných projektech i o jejich investorech. Distribuční společnosti, které vydávají stanoviska k rezervacím výkonu, nám tyto informace nejsou povinny poskytovat.
reklama
Autor je členem obecně prospěšné společnosti Czech RE Agency, která propaguje úspory, obnovitelné zdroje energie a trvalou udržitelnost.