Fosfáty nám začínají docházet. A bez nich nebude žádné, ani zelené zemědělství
Drastický úbytek opylovačů nebo klimatické změny jsou jen některé z problémů, se kterými se bude muset globální zemědělství v následujících letech vypořádat. Krizi světové produkce potravin totiž může prohloubit i nedostatek fosfátů, které využíváme jako průmyslová či přírodní hnojiva. Bez nich se totiž současný výnos sníží o dobrých 50 %.
Zatím jsme s nimi dost plýtvali a nějak jsme přehlédli, jak povážlivě se jejich zásoby zmenšují. Je přitom trochu paradox, že fosforečnany patří mezi nejvýraznější kontaminanty půdy a eutrofizovaných vodních zdrojů. Za posledních 50 let se jejich globálně aplikovaný objem zvýšil čtyřikrát. Těžba se naopak snižuje, protože už moc není odkud brát.
Přes 80 % světových zásob leží na politicky neklidném území Západní Sahary, další rezervy má k dispozici Čína, Alžír a Sýrie. To je ale asi tak všechno, co máme k dispozici. „Dá se očekávat, že cena fosfátů půjde strmě vzhůru,“ říká profesor Martin van Ittersum z univerzity ve Wageningenu.
„Že se zápas o politickou kontrolu a distribucí tohoto zdroje bude vyostřovat. Dosud solidně neřešená otázka fosfátů se může stát příčinou dost zásadní globální krize, protože minerální rezervoár by mohl být vyčerpán už v roce 2040.“ Ostatně, i Evropská komise jej v roce 2014 zařadila na seznam „kritických surovin“.
Kde tedy vzít fosfáty a nekrást? Pár nápadů by tu bylo. Vynikajícím zdrojem přírodních hnojiv by se mohly stát krávy a hospodářská zvířata vůbec. Jenže jedním z trendů současného ekologizačního hnutí je tuto formu hospodaření spíše potlačovat. Jenže i zelená pole pro nemasitou stravu je třeba vydatně hnojit.
Druhou, velmi podobnou variantou, je pak zužitkování „odpadů“ po masném zpracování dobytka. Kopyta, rohy, kosti, krev. To vše je vydatný zdroj fosforu. Jak říká Martin Blackwell z Rothamsteadského výzkumného centra, zrovna v Británii by se z tohoto sekundárního zvířecího zdroje dalo pokrýt 15-25 % spotřeby fosfátů.
A pak jsou tu samozřejmě lidé, kteří vylučují fosfor, kudy chodí. Tedy na toaletě. Jímání fosforu z kanalizace není nereálné a londýnská správa kanalizační a vodní sítě je extrahuje už od roku 2013. Lidí je sice mnoho, ale ani jejich masa by nestačila na dostatečné zásobení světa fosfáty. Když se opět přidržíme britského příkladu, dostali bychom se při maximální výtěžnosti někam mezi 2-5 %.
Na komerční bázi se dají fosfáty získávat i z průmyslových odpadů, což momentálně zkouší v Holandsku. Extrémně energeticky náročné, ale možné, je extrahovat je z mořské vody.
Zatím se ale vyplácí fosfáty těžit a nakupovat, a proto se do rozvoje alternativ mnoho zdrojů nealokuje. Možná bychom se teď tak houfně neměli zbavovat masného skotu. Pokud v roce 2040 budou skutečně poslední zásoby fosfátů vytěženy, bude se hodit každá kráva, aby pohnojila zelené políčko.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (30)
Jan Šimůnek
19.9.2019 07:122. Fosfáty by se daly těžit z usazenin na dnech přehrad a rybníků, chtělo by to dotaci energií (na jejich čištění od kontaminanat), tedy bloky jaderných elektráren.
3. Perlička: Fosfor byl poprvé izolován (jako prvek) z velbloudí moči.
Daniel Fiala
19.9.2019 14:51 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
19.9.2019 16:15 Reaguje na Daniel FialaJindřich Duras
20.9.2019 12:06 Reaguje na Jan ŠimůnekFosfor skutečně jde přirozeně zachycovat na dně rybníků (přehrad moc ne, tam to bahno stojí za houby) a v podobě bahna je vracet na pole. Akorát to moc neumíme, protože si spousty toho bahna kontaminujeme blbským zacházením s vodou.
Marek Drápal
19.9.2019 11:24Daniel Fiala
19.9.2019 15:21 Reaguje na pavel peregrinJindřich Duras
20.9.2019 12:09 Reaguje na Marek DrápalRybníky jsou na tom líp, akorát že máme trochu hysterickou legislativu, bych myslel. Teda nejenom myslel, mám k tomu i data :o).
Milan Milan
19.9.2019 12:01Daniel Fiala
19.9.2019 15:35 Reaguje na Milan Milan"In 2015, research published in the journal Science cited phosphorus pollution as one of the most serious problems the planet faces, ahead of climate change."
Co znamená slovo ahead si každý dohledá.
Stejné je to s obtiskem toho roku 2040. Původní práce popisuje scénář kdyby a dává podmínky. "“If the estimated remaining number of years supply continues to decline at this rate, it could be argued that all supplies will be exhausted by 2040,” the scientists wrote."
V CZ verzi vytrženo.
Milan Štrupl
19.9.2019 12:21Daniel Fiala
19.9.2019 15:39 Reaguje na Milan ŠtruplRadim Polášek
21.9.2019 20:45 Reaguje na Milan ŠtruplJeden jediný pořádný vynález v oboru zemědělství může produkci potravin zvýšit tak, že na zeměkouli bude místo navíc pro nějakou další miliardu lidí. Pokud si lidstvo zachová pořád ten stále stejný silný inovační potenciál,nezničí ho všelijací multikulti otevírající dveře radikálnímu islámu nebo zelení levicoví aktivisté otevírající dveře zelenému totalitnímu socialismu a ožebračení středních a spodních vrstev společnosti, lidstvo nikdy nebude mít nedostatek životního prostoru. Protože vždy někdo objeví dalšího, další vynález nebo objev, který ten životní prostor relativně zase dál rozšíří.
Ostatně kdyby to před cca 10 - 15 tisíci lety ti chytřejší jedinci nezačali přechodem loveckosběratelských tlup na prvobytně pospolné zemědělské komunity, bylo by lidstvo na zeměkouli totálně přemnoženo už při počtu žijících lidí nějak kolem pár stovek tisíc. Víc lidí by se totiž jako lovci - predátoři drobné a střední zvěře a sběrači kořínků na celé zeměkouli neuživili. Neboli dnes bez vynálezů a objevů by byl životní prostor lidstva asi desetitisíckrát menší než je s těmi vynálezy a objevy.
Jan Škrdla
21.9.2019 22:04 Reaguje na Radim PolášekJe dobré poučit se z historie, kdy několikrát došlo k redukci obyvatelstva o třetinu, i polovinu. U nás to byly třeba husitské války nebo třicetiletá válka.
Obávám se, že pokud se nezačne řešit rozežranost bohatého severu a populační exploze chudého jihu, tak nám ty vynálezy nebudou moc platné. Pak se různé radikální ideologie stanou záminkou k tomu mlátit se navzájem po hlavě.
Možná trochu naivně doufám, že lidi do té doby dostanou rozum a k něčemu podobnému nedojde.
Jaromír Lukavský
19.9.2019 12:22Daniel Fiala
19.9.2019 15:18Vězte, že problém se na světové úrovni řeší přes 20 let a masivní investice posledních 10 roků vč. Evropy jsou toho důkazem. Jak do úspor, efektivity, recyklace, recirkulace, nových postupů atd. Poslední argument/věta s krávou ale napovídá, že jste minul nejen detail, ale podstatu.
Pište prosím věcně. Bulvár a dryjáčnictví nechte zhynout na oubytě.
P.S. Skotu jsme se zbavili po r. 1990, masivně.
Jan Šimůnek
19.9.2019 16:18 Reaguje na Daniel FialaDaniel Fiala
19.9.2019 19:55 Reaguje na Jan ŠimůnekAle i přes toto čištění rudy, mj. horší a horší kvality, protože lepší už došla, je tu obrovská asymetrie mezi spotřebou a zásobou. Proto je tak jak tak potřeba snižovat spotřebu a to na všech stupních retězce (hezky angl. to zní "from rock to fork") ... a tam je hodně velká díra/potenciál v zemědělství. Ideální by bylo točit P ve spoustě míst malé množství, dlouho a pomalu dokola. Na tohle je "příroda" nastavená. Ale k tomu se asi dobrovolně nedobereme, protože jsme vymysleli zelenou revoluci. A i dotace RD to spíš posouvají k velkoprodukci, kvůli efektivitě a rychlosti.
Jan Šimůnek
20.9.2019 06:59 Reaguje na Daniel FialaJindřich Duras
20.9.2019 12:14 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
20.9.2019 19:56 Reaguje na Jindřich Duraspavel hašek
19.9.2019 21:41Dnes ke kontaminaci Cd z fosforečného hnojení prakticky nedochází, protože celé zemědělství jede ze zásob fosforu v půdě, které po sobě zanechali komunisté. Dnes ke kontaminaci prostředí Cd (čističky odpadních vod, rybníky, přehrady)dochází hlavně z posypových solí na bázi NaCl, Cd je dokonce v sedimentech horských bystřin, které tečou pod silnicící, tam žádná orná půda není.
Dokáže někdo vysvětlit, jak je možné tak dlouho žít ze zásobného hnojení fosforem po socialistickém zemědělství?
fous
pavel peregrin
20.9.2019 08:30 Reaguje na pavel hašekJindřich Duras
20.9.2019 12:17 Reaguje na pavel hašekTakže u nás celkem ještě dobrý, kupodivu :o)!
Katka Pazderů
20.9.2019 06:02Jan Šimůnek
20.9.2019 07:03 Reaguje na Katka Pazderů2. Kaly jsou kontaminovány kdečím, což silně omezuje jejich použití v podstatě jen na lesy a technické plodiny.
3. Stejný problém je s komposty
4. Mimochodem, pokud budete sbírat moč a fekálie od kuřáků a veganů, velice rychle přešvihnete ve výsledném kompostu / kalu kadmium.
Radim Polášek
21.9.2019 19:57Většina běžného podloží je totiž tvořena z geologických materiálů obsahujících fosfor, zejména ve formě různých druhů apatitů. A fosfor se přirozeným rozkladem horniny uvolňuje a v půdě spíš hromadí, ve formě pro rostliny nedostupné. Jen malé množství fosforu v půdě je v rozpustné formě, kterou jsou rostliny schopny využít. Umělé hnojení fosforem lze spíš hodnotit jako "forsáž" růstu a produkce rostlin rozpustnou formou fosforu, kde když rostliny přidaný rozpustný fosfor nespotřebují, rychle se vlivem chemismu půdy přemění na fosfor nerozpustný, který se rozpouští jen velmi pomalu. Výhodnější než přímé hnojení fosforem je potom ovlivňování chemismu půdy, třeba zeleným hnojením či obecně zvyšováním množství humusu v půdě.
Spíš bych viděl problém v draslíku, který se v půdě nezachycuje a je srážkami z půdy vymýván a končí nakonec s vodou v moři.
Co se týká fosforu, problém bych dnes viděl spíš v tom, že ubývají naleziště fosforu, kde je tento prvek přírodními procesy uložen v koncentrovaném stavu a tudíž levná surovina pro průmyslové využití. Pro produkci výrobků s fosforem tak bude třeba čím dál víc nejdřív přírodu okopírovat a nějakým způsobem fosfor zkoncentrovat. Z obsahu apatitu řádově jednotek procent nacházející se třeba v běžné žule nebo gabru do suroviny obsahující fosfor v množství několik desítek procent, jako jsou či byly dnešní těžené fosfátové suroviny.
Radim Polášek
21.9.2019 20:21 Reaguje na Radim PolášekNapříklad fosfor a další biogenní prvky je už dnes možné těžit z biomasy. Konkrétně například z biomasy vyrostlé v kanadských lesích, kterou nyní třeba britské a německé tepelné elektrárny na popud a návrh tamějších zelených jako údajné ekologické opatření spalují každou sekundu stovky a snad až tisíce tun. Toto neekologické opatření bude možné trochu zekologizovat těžbou biogenních prvků, fosforu, draslíku a možná i jiných z popela z těchto elektráren. Chemické složení popela by mělo být takové, že ta těžba by měla být snadná a poměrně levná a přitom, pokud by se tam spalovala jen čistá biomasa, žádný příměs třeba uhlí, neměly by tam být prostředí škodlivé prvky a sloučeniny, tudíž by prakticky nedocházelo ke znečišťování životního prostředí.
Radim Polášek
21.9.2019 21:08Produkce v přírodě na půdě bude využívána pouze pro produkci vysoce kvalitních a drahých potravin pro VIP špičku společnosti a pro produkci potravin, které bude z nějakých důvodů obtížné umístit do uzavřených prostor.
Produkce potravin hydroponickým a akvakulturním způsobem pak umožní významně snížit spotřebu veškerých hnojiv, protože umožní prakticky vyloučit veškeré ztráty těchto chemikálií. Tímto potřeba fosforu pro produkci potravin výrazně klesne.
Podle mne jsou všechny hlavní technické vynálezy, objevy a komponenty nutné k takové levné produkci potravin už objeveny a udělány a už jsou k dispozici. Zbývá pouze toto všechno skloubit do ověřených metod a postupů, vytvořit defakto tento nový obor produkce potravin plošným vyškolením a zaměstnáváním příslušného procenta lidí v populaci a překonat setrvačnost, odpor lidí k takové produkci potravin.