Francie ratifikovala mezinárodní smlouvu ke klimatu z roku 2015
Šéf francouzského státu vyzval i další evropské země, aby smlouvu ratifikovaly do konce roku. Upozornil, že 17 států světa, které tak již učinily, nepatří mezi největší producenty skleníkových plynů. Zato jsou podle něho nejvíce postiženy přírodními katastrofami, které se přisuzují rostoucím průměrným teplotám. Dohodu ratifikovaly dosud jen ostrovní ministáty, které se obávají zvyšování hladiny oceánů.
Dokument dojednaný v prosinci na mezinárodní konferenci v Paříži podepsali v dubnu v New Yorku představitelé 175 zemí. Nyní prochází ratifikačními procesy. Česko ji ještě v parlamentu neschválilo.
Smlouva se stane závaznou, až ji ratifikuje 55 zemí produkujících 55 procent emisí skleníkových plynů.
Čína a Spojené státy, které jsou předními světovými znečišťovateli ovzduší, se zavázaly, že formálně přijmou tuto smlouvu do konce roku. Podle agentury Reuters se tak zvyšují vyhlídky na její mnohem rychlejší prosazení, než se doposud předpokládalo.
Základním cílem dokumentu je udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.
Zatímco většina státníků považuje dokument za silný, kritici mu vyčítají třeba to, že nestanoví pevné a závazné termíny pro omezování emisí. Někteří vědci tvrdí, že slíbené závazky jednotlivých zemí ke zmíněnému teplotnímu cíli nepostačí.
Podle nezávazné části smlouvy by se vlády rozvinutých zemí měly do roku 2025 shodnout na výši finanční podpory určené pro potřeby a priority rozvojových zemí, přičemž minimem bude 100 miliard dolarů ročně.
reklama