https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ft-exxon-mobil-zaluje-eu-kvuli-mimoradne-dani-pro-sektor-fosilnich-paliv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

FT: Exxon Mobil žaluje EU kvůli mimořádné dani pro sektor fosilních paliv

29.12.2022 11:15 | Lucemburk (ČTK)
Západ slunce nad texaským ropným polem
Západ slunce nad texaským ropným polem
Foto | swisscan / Flickr
Firma Exxon Mobil oznámila, že podala žalobu na Evropskou unii ve snaze vynutit si zrušení nedávno schváleného plánu odebrat dodavatelům fosilních paliv část mimořádných zisků. Nadnárodní těžařská společnost, která letos zaznamenala rekordní zisk, má za to, že EU novou daní překročila své pravomoci. Píše to list Financial Times (FT), který krok označuje za dosud nejvýznamnější reakci ropného průmyslu na unijní opatření.
 

Takzvaný solidární poplatek pro firmy působící v sektoru fosilních paliv dojednaly unijní členské země na konci září. Plán počítá s nejméně 33procentním zdaněním zisků za letošní a příští rok, které jsou nad hranicí 120 procent průměru z posledních čtyř let. Nástroj byl schválen společně s dalšími mechanismy namířenými proti dopadům energetické krize včetně přerozdělování mimořádných zisků elektráren.

Exxon Mobil podle FT napadá způsob, jakým byla nová daň přijata, včetně využití procedury určené pro krizová opatření. Mluvčí společnosti se sídlem v Texasu uvedl, že firma nepopírá tvrdé dopady vysokých cen energií na domácnosti a podniky, unijní poplatek ale považuje za kontraproduktivní krok, který oslabí důvěru investorů a posílí závislost na dovážených energiích.

Žalobu podle prohlášení podaly evropské odbočky Exxon Mobil u tribunálu, který spadá pod Soudní dvůr Evropské unie. Tribunál sídlící v Lucemburku nyní rozhodne, zda ve věci vydá verdikt, po němž by mohlo následovat odvolání k soudnímu dvoru. Proces potrvá minimálně měsíce.

Solidární poplatek pro ropné či plynárenské společnosti je součástí unijního plánu přerozdělovat mezi zranitelné občany a podniky peníze z mimořádných zisků, které po nárůstu cen realizují firmy v energetice. Konkrétně Exxon za letošní třetí čtvrtletí vykázal rekordní zisk ve výši skoro 20 miliard dolarů (456 miliard Kč). Firma v listopadu odhadla, že unijní mechanismus by ji mohl do konce roku 2023 přijít až na dvě miliardy dolarů.

Evropská komise si od mimořádné daně dohodnuté za přispění českého předsednictví v Radě EU slibovala 25 miliard eur. Proveditelnost tohoto opatření je nyní ohrožena, píše list FT.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (46)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.12.2022 11:42
Číst si odůvodnění soudu bude určitě zajímavé , ať už rozhodne ve prospěch kohokoli.
M.j. dávám za pravdu Exxonu , EU už dlouho zapáchá socialismem a rovnostářstvím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2022 12:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tak proč bečíte, že máte drahé energie? Kdo je vám fakturuje a proč?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.12.2022 12:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Fakturují mi je zvrhlíci z EU ,praštění gryndýlem a jejich národní eurohujeři.
Kdyby fungoval skutečný trh , byl bych naprosto v klidu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2022 18:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy berete plyn a elektřinu od zvrhlíků? Já od EON a NDH. A že by byli zvrhlíci?
Kdyby fungoval trh, tak máte tu cenu ještě vyšší, bo byste neměl strop.
Jinak trh funguje zcela normálně a vždycky.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.12.2022 18:02
Prvá "vlaštovka" už žaluje EU a další budou následovat v žalobách i na
naši vládu. Mezinárodní obchodní právo je něco jiného, než záměr politiků dodatečně danit mimořádné zisky pouze některých a u jiných to nedělat.
Mám obavu, že se to bude nejenom vracet, ale platit i úroky a odškodné.
Záleží na tom, k jakému soudu se to dostane a jak se k tomu postaví
soudci a politici. Ta "daň" může být ale setsakra drahá!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.12.2022 18:56 Reaguje na Břetislav Machaček
Zase naopak, jak dycky. Tahle daň z "nezasloužených zisků" je běžný nástroj, bo je to spravedlivé. Pokud někdo provozuje špinavý uhlák a zničeho doničeho má 10x vyšší zisk jen kvůli kremelské zrůdě, je logické, že stát mu to sebere. Bo to potřebuje na sociálky právě těm občanům, které on stáhl z kože.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

29.12.2022 19:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste opravdu srandovní,"kremelská zrůda" někoho nutí aby prodával mnohem drážnež jsou jeho náklady?Jaké jsou ceny mimo EU? EU do toho vlezla sama svou podporou občasných zdrojů a výrobci energií se chopili příležitosti.Čí výmysl je Lipská a Rotterdamská burza?Kdo se nesmyslně navázal na ruský plyn a pak hlasitě vykřikoval ,že ho nechce a nepotřebuje?
Vy tady pořád vykřikujete, že plynu je dost a ceny jdou dolů,proč tady chcete brát energetikům zisky?Vždyt prodávají za skvělé burzovní ceny tak jak to EU zorganizovala.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 09:12 Reaguje na Jaroslav Bobr
Energetická burza je dlouhodobě osvědčený způsob obchodování s energiemi a funguje staletí a všude.
Putin zaútočil na Evropu tím, že jí zablokoval plyn aby ekonomicky zkolabovala.
A co se stane, když nepřijde do Evropy asi 70 miliard kubíků plynu, se kterým se počítalo a na které byly smlouvy? Vyletí cena, bo musíme přeplatit tankery LNG plující jinam.
Elektřina je nestlačitelná a nepytlovatelná, takže se musí vyrobit vždy přesně tolik, jaká je spotřeba. A to doladění (které je ale asi 20% spotřeby) musí dělat špičková elektrárna, tj. plynová, zvaná závěrná. A její cena tím pádem tvoří cenu celého odebraného objemu. Tím pádem vyletí cena elektřiny, na které se neoprávněně nabalíkují ti producenti, kteří neprovozují plyňáky a tím mají gigapříjmy "z luftu", proto windfall tax.
Objem plynu jdoucí k nám je dán kapacitou LNG terminálů, bo zrůda to už vlétě zablokovala natvrdo. Proto jde cena dolů, jak se otvírají další.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

30.12.2022 10:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč neoprávněně, vždyt "Energetická burza je dlouhodobě osvědčený způsob obchodování s energiemi a funguje staletí a všude." S plynem se počítalo, ale smlouvy na něj nebyly, nakupovalo se za spotové ceny protože se nepředpokládaly žádné problémy.
Elektrická soustava tady(a v Evropě) pracovala bez problémů,atom, uhláky, voda - stabilní předvídatelné dodávky.Krátkodobé špičky pokryly přečerpávačky a zvýšený výkon vody, fungovalo to, protože spotřeba elektřiny je předvídatelná a na předvídatelný průběh spotřeby byly připraveny i uhláky.Nepředvídatelnost do toho vnesly OZE a rušení "ošklivých stabiláků",kvůli tomu vznikly paroplyny, protože špičky přestaly být krátkodobé a relativně malé.Zelená ideologie(spíše idiocie) slaví vítězství nad fyzikou.Chybné řešení energetiky se bude řešit socialistickým přerozdělováním.
Chudáci Němci a Rakušáci musí produkovat drahou čistou elektřinu(Němci chudáci fedrují i ošklivé uhláky) a "zaprdění fosilní Čecháčci" mají gigapříjmy z luftu, i když z nich platí emisní odpustky.Navrhuji v rámci Vašeho svatého boje za spravedlnost prostředky neoprávněně získané českými producenty"špinavé" elektřiny posílat ubohým chudým Němcům.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 14:40 Reaguje na Jaroslav Bobr
Smlouvy samozřejmě byly, (a ještě jsou) vůbec se nebojte. Někdo nakupoval za spot někdo na smlouvu, většinou jelo oboje.
Velcí odběrelé měli dlouhodobé smlouvy (německý Uniper) a dnes žalují Gazprom za neskuečné miliardy, jenom náš ČEZ jde do arbitráže o asi miliardu Kč za nedodadný plyn.
OZE mají nižší stabilitu výkonu, ovšem v pohodě se dají zálohovat více postupy, ve velkém nejlépe plynem. Vše fungovalo, dokud to nepodrazila kremelská zrůda a jak jsme se jí zbabvili, vše se vrací do normálu.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

30.12.2022 15:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Výborné vysvětlení,už jsem skoro prozřel.Když se vše vrací do normálu, tak i ceny energií, ne?Takže ta daň vlastně není třeba."OZE mají nižší stabilitu výkonu" - to je výborná myšlenka, jestli mohu, abych ji podpořil https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/12.12.2022/29.12.2022/today/ . A tady v létě https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.07.2022/31.07.2022/today/ .Mě z toho vychází, že by EU měla zakázat zimu.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

30.12.2022 15:28 Reaguje na Jaroslav Bobr
Odkazy dám dolů aby nebyly překryty reklamou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 16:50 Reaguje na Jaroslav Bobr
Zima je špatná, v Němcku jde cena el. na nulu, bo mohutně fučí.
https://oenergetice.cz/elektrina/vetrne-pocasi-v-nemecku-srazilo-spotove-ceny-elektriny-do-zapornych-hodnot
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

30.12.2022 19:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Uplně dole jsou grafy výroby a spotřeby elektřiny v Německu za prosinec, při najetí kurzorem na křivku grafu se Vám zobrazí aktuální výkon(nebo spotřeba) v dané době.Z těch grafů vidíte, že větší výroba než spotřeba byla 20,21 prosince a 24 až 30 prosince.Maximum 21/12 vítr 27Gw,zemní plyn 16Gw,lignit 12Gw,uhlí 7Gw, spotřeba 74GW, přebytek cca 7Gw.Zemní plyn kolísá v průběhu měsíce mezi 24Gw a 7Gw,vítr mezi 30Gw a 1Gw.Je vidět, že Němci jen pomocí paroplynu svoji soustavu nejsou schopni uregulovat -7Gw v paroplynu bude nejspíš něco jako teplá záloha a i při přebytku energie z OZE je nelze vypnout(víte o tom někdo více ? ),přitom uhlí dává max 14Gw a minimálně 2Gw(v průběhu měsíce).Jádro dává stabilních cca 3,6Gw.
Co z toho má spotřebitel? A proč tolik zděšení z nedostatklu energií když je vlastně vše v pořádku?Není to vedení EU a naše vláda paranoidní, proč stropuje ceny když je energie dost? Jistě mi to pane Hanzl vysvětlíte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 20:50 Reaguje na Jaroslav Bobr
Jistě, vůbec to není složitý.
Gazprom nedodal do Evropy řádově 70 miliard kubíků plynu, se kterým se tu počítalo (a byly na to smlouvy) a tím vytvořil nejhorsí energetickou krizi historie. Evropa zoufale sháněla plyn po celém světě a musela přeplácet, gazprom šachoval že pustí a nepustil, nebo pustil a tvrdil, že nepustí, tím vyhnal cenu a prodával nám ho za 330 eur. Dnes nebereme od něho ani kubík a vše se stabilizuje, už stojí 75.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.12.2022 21:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl tu opět předvádí svoji dojmologii, tentokrát o spravedlnosti :-))).

Proč se tedy např. tato daň týká jen některých bank a nikoliv všech?
Proč podobná daň není uvalena na zbrojní průmysl, který díky vaší kremelské zrůdě má zlaté časy?


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 08:53 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jak je to se zdaněním bank vůbec netuším.
Zbrojní průmysl musí vyrobit nějaký krám, aby za něj doslal zaplaceno, není to zisk windfall, tj. "z luftu".
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

30.12.2022 09:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Elektřinu taky musíte nejprve vyrobit, abyste za ní dostal zaplaceno.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.12.2022 10:04 Reaguje na Jaroslav Studnička
Hanzl nikoliv. On dostane dotace na OZE, ač by
ani nic nevyrobil. U dotace se nevyžaduje to,
že bude OZE efektivním zdrojem energie. Je pouze důležité proinvestovat zabavené
"nadměrné" zisky na ideologické projekty a
udělat si čárku do Grýndýlového zápisníčku.
Bude-li v mínusu, tak dotaci vracet nemusí
a ty peníze nebudou generovat zisky, ale
pouze sanovat ztráty, aby se vůbec lidé
do OZE pustili. Nebýt dotací a umělého zdražení energií, tak do OZE nikdo nejde
a když, tak jen tam, kde jiný zdroj není.
Gryndýl nás k OZE dokope, ale na úkor
konkurenceschopnosti a zchudnutí střední
vrstvy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 10:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Plácáte pořád to samé dokola, OZE v normálních státech dělají už dost podstanou část celoroční spotřeby. Nechápu, proč si taky nepostavíte na střeše fve, abyste nemusel pořád plivat tyhle nenávistné kdáky.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

30.12.2022 11:09 Reaguje na Pavel Hanzl
V létě, v zimě za ně zaskočí paroplyny. Stavbu OZE budeme podporovat ze spravedlivě odebraných peněz z uhláků až do ůplného vyhlazení uhláků.V zimě ani nebude muset poslední zhasínat, tma bude pořad.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 14:56 Reaguje na Jaroslav Bobr
Tohle je přece dávno vyřešené a normálně to funguje, pokud do toho nehodí vidle kremelská zrůda.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

30.12.2022 11:17 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane Macháček, mě je to trochu trapné, pořádáme tady takový přesvědčovací hon na pana Hanzla, je to vlastně nečestné a nesportovní, zkusme na něj být hodní a k jeho názorům tolerantní a za některé obvzlášt podařené ho i pochválit.Vždyt opravdoví průkopníci se vždy potýkali s neporozuměním okolí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 14:43 Reaguje na Jaroslav Bobr
Nemějte péči, já si je vychutnávám, jak čurinovní je ale váš pocit, že jste cha cha "průkopníci"!! Čeho? Zaprděného ropáctví?
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

30.12.2022 15:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzl, to je skvělé, že Vás to nedeprimuje ale obohacuje.Ten můj závěr jste sice pochopil dobře ale já to nesrozumitelně napsal takže se kaju. Průkopníci jsou vždy osamocení, aspon do té doby než je zaprděné okolí pochopí, ten průkopník jste Vy, útočí na Vás zaprdění ropáčtí fosilové.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 16:58 Reaguje na Jaroslav Bobr
Sorry jako, to jsem fakt nepochopil. Tak já tu prezentuji názory dávno v Evropě i v celém civilizovaném světě léta normální a jsem cha cha "průkopník". To si děláte čurinu, že? Tak vy jste potom nějací "zákopníci" či čo??
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

30.12.2022 11:38 Reaguje na Břetislav Machaček
S Hanzlem to je stále dokola. On se prostě ze své hlouposti a principu nezmění.

Je nutné vyvracet jeho lži a demagogie, kvůli nezaujatým návštěvníkům tohoto webu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 14:45 Reaguje na Jaroslav Studnička
Což se vám ovšem silně nedaří. Kroucením, obezličkováním, urážením a vylhanými parainformacemi dosáhnete čeho? Jak dycky...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

30.12.2022 14:48 Reaguje na Pavel Hanzl
:-))) to není k posouzení vám hlupáku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.12.2022 16:17 Reaguje na Jaroslav Studnička
Myslím si, že je placen komorou OZE
za propagaci, ale to si asi vybrali blbě, protože jim dělá spíše medvědí službu. Je nutné mu vyvracet ty jeho bludy, protože náhodný čtenář
Ekolistu si bude myslet, že se jedná
kvůli četnosti příspěvků o velkého odborníka, ale časem každý zjistí,
že je to pouze nadšený nedouk, který
se rád předvádí a když mu schází
argumenty, tak nasadí politrucká
demagogická hesla.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 17:00 Reaguje na Břetislav Machaček
Za to vy jste jen normální kecálista a na délku litanií předčíte úplně všechny, bo jste regulérní grafoman.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 10:20 Reaguje na Jaroslav Studnička
Pokud ji normálne prodáváte za 60 - 80 eur a dobře se vám žije, tak cena 300 eur bez toho, že byste pohnul prstem, je prostě nespravedlivá.
A pro spotřebitele, který taky nehl prstem a má to zaplatit je to stejná sviňárna.
A od toho máme stát, aby to v téhle vyjímečně situaci do určité míry srovnal.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

30.12.2022 11:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Toto jsem ale nerozporoval.
Jen ze stejného principu je na tom zbrojní průmysl totožně.

Na druhou stranu je otázkou, proč mají výrobci el. energie platit za chybnou energetickou politiku o které rozhoduje někdo zcela jiný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 14:46 Reaguje na Jaroslav Studnička
A za co proboha platí? Mají 10x vyšší zisky než normálně, aniž by pohli p.delí!!
Váš svět naopak mě nepřestává fascinovat.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.12.2022 16:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Proč nezvednout cenu na 300, když za totéž prodávají záložní plynovky těch vašich OZE? Od začátku tvrdím, že do sítě má jít pouze nasmlouvaný stálý výkon a
mělo by být věcí producenta takový výkon
dodávat. Ať produkují OZE + jejich zálohy
elektřinu za průměr obou nákladových cen a neslízávají pouze smetanu s tím, že distributor musí výpadky vykrýt ber, kde ber i z těch drahých plynovek. Toto je
ta základní chyba, která rozkolísává trh
s energií a jde plně na vrub zvýhodněných OZE proti ostatním zdrojům. Nic víc, nic
méně není třeba udělat a trhy se ustálí
na průměrných nákladech všech producentů.
Maximální spotové ceny jdou plně za OZE,
které musejí při výpadku krýt plynovky.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.12.2022 09:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaši hloupost omlouvá zahleděnost do nesmyslů z dílny EU a nadšení z vaší probruselské vlády. Nemá význam vám vysvětlovat, že mezinárodní obchodní právo se nařízením rady EU neřídí a EU si nemůže stanovit zdanění pouze podle svých priorit. Velké
banky se oprávněně ptají, proč oni platit musí a
ostatní nikoliv, totéž ostatní firmy postižené
mimořádným zdaněním bez zohlednění nákladů na
jejich rozvoj. Ty mimořádné zisky mohly směřovat
do vlastní modernizace a nebýt přerozděleny podle
priorit politiků ve vedení EU. Takový ČEZ tak už
mohl mít na část nové JE a bude mít prd, aby se to rozplynulo do kapes realizátorů OZE a na dotace
překupníků s energiemi po zastropování cen. Peníze
se cpou těm, co negenerují zisky a brzdí se naopak
ti, co je vytvářejí. Je to trest za ziskovost a za
úspěšné podnikání. Prostě socializmus jako vyšitý!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 10:15 Reaguje na Břetislav Machaček
Totální pitomost jak dycky. Tady nejde primárně o ČEZ, který je ze 70% státní a jeho nadměrný zisk, který dělá možná 10x tolik, co normálně, jde do státu.
Ale jdeo Tykače, Křetínského a těch, kteří provozují dojíždějící špinavé uhláky, investují kulový a hlavně stále žádají o vyjímky z emisních limitů.
Pro ně je to zcela bohouský příjem z ničeho a hlavně zcela nezasloužený.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

30.12.2022 11:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak zřejmě to Tyk a Křet dobře myslí a spočítali si kam ten GrDe povede.Kdo od nich tu "špinavou" elektřinu kupuje? Nebylo by vhodné na ně uvalit nějaké sankce, případně je pověsit pro výstrahu podobným šizunkům?
Prostě investovali svoje peníze tak, aby jim přinášely zisk. V souladu se zákony ČR.Žádat můžete o cokoli, o vyjímky, o dotace, o uznání nestandartního pohlaví, o tomco Vám splní rozhodují jiní.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

30.12.2022 11:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to zase plácáte za nesmysly Hanzle?
Nic nevíte a tak tu opět jenom lžete.

Např. SEV.EN po převzetí elektrárny Počerady provádí postupně obnovu všech bloků a to jsou ročně miliardové investice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.12.2022 14:54 Reaguje na Jaroslav Studnička
Není to náhodou naše nejstarší a nejšpinavější elektrárna, kterou uhelná komise určila jako první na odstavení?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

30.12.2022 14:58 Reaguje na Pavel Hanzl
A jak to souvisí s vaším výše uvedeným nesmyslem, že "provozovatelé uhelných elektráren investují kulový"?

Nijak, pouze se snažíte odvést pozornost.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

30.12.2022 14:47 Reaguje na Břetislav Machaček
Z jiného soudku - státní veterinární správa zatím neodvolala omezení chovu drůbeže venku - další ohniska se zatím neobjevila.Je to prozíravostí SVS nebo "osudem"?Máte slepice pořád zavřené?Já je tedy nezavřel vůbec, vyhodnotil jsem si, žě ohniska jsou v podstatě jen 2 a ode mě daleko.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.12.2022 16:07 Reaguje na Jaroslav Bobr
Já je mám stále zavřené, protože mám
špatné zkušenosti s místními závistivými
bonzáky. Sami nic nechovají, ale domácí
vajíčka mi závidí. Loni byl zákaz pouze
48 hodin a pak odvolán, ale byl jsem
varován dvěma kolemdoucími bonzačkami,
že je mám zavřít, jinak to budou muset
oznámit. Nechci je zbytečně provokovat
a být exemplárním příkladem postihu za
porušení nařízení. Holky jsou v suchu,
a teple se světlem od velkého okna s pestrou stravou doplněnou o naklíčenou pšenici se zelenými cca 3 cm klíčky. Před třemi roky bylo ohnisko 10 km daleko a mohly chodit volně a nyní je 50 a musí být zavřené. Tak nevím , v čem je ta chřipka letos jiná, než předloni a loni. Kdysi se chránily pouze velkochovy a nyní se malochovy doslova likvidují, protože z
domácích vajec se stávají i doma pouze
ta průmyslová. Myslím si, že pravý důvod
je odradit zbytek lidí od malochovů a nasměrovat je pro vejce do hypermarketů.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

30.12.2022 22:13 Reaguje na Břetislav Machaček
Až tak to nevidím, myslím ,že zde nastal jev "nejhorší je iniciativní blb".
Před cca 4mi roky jsem psal dotaz na SVS, proč nařizují povinné čipování psů, když neexistuje jednotná státem zaštítěná databáze očipovaných psů.Nějaká mgr mi odepsala, že existují databáze komerční-i s jejich weby.Tak jsem jí odepsal, co se stane až majitelé těch databází zkrachují a že pro mě jsou nedůvěryhodné.Nakonec jsem se dozvěděl, že SVS to řeší, ale není to jednoduché.Jak je to dnes nevím, psa mám očipovaného a evidovaného na obecním úřadu(tam za něj platím poplatky).
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

30.12.2022 22:33 Reaguje na Břetislav Machaček
https://www.svscr.cz/nejcastejsi-dotazy/nejcastejsi-dotazy-ptaci-chripka-omezeni-venkovniho-chovu-drubeze/
Zákaz venkovního chovu z důvodu rizika šíření vysoce patogenní ptačí chřipky uplatnila nejen ČR, ale rovněž i jiné evropské státy např. Chorvatsko, Francie, Maďarsko a Nizozemsko.
Centrální evidenci psů ještě nemají, pracují na ni.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

30.12.2022 15:33
Podpoření myšlenky pana Hanzla "OZE mají nižší stabilitu výkonu, ovšem v pohodě se dají zálohovat více postupy, ve velkém nejlépe plynem."
https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/12.12.2022/29.12.2022/today/ . A tady v létě https://www.agora-energiewende.de/service/agorameter/chart/power_generation/01.07.2022/31.07.2022/today/
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist