https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/gabon-ma-podle-noveho-scitani-95.000-slonu-mnohem-vic-nez-se-odhadovalo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Gabon má podle nového sčítání 95 000 slonů, mnohem víc, než se odhadovalo

19.11.2021 11:40 | LIBREVILLE (ČTK)
V Gabonu žije 60 až 70 procent všech afrických pralesních slonů.
V Gabonu žije 60 až 70 procent všech afrických pralesních slonů.
V gabonských lesích žije kolem 95 000 slonů, což je mnohem více, než se odhadovalo. Prokázalo to pečlivé sčítání, o němž vydaly zprávu Společnost pro ochranu divoké přírody (WCS) a správa gabonských národních parků. Původně měli odborníci za to, že v Gabonu s pouhými 2,3 milionu obyvatel žije kolem 50 000 slonů.
 

Jak napsala agentura AP, sčítat slony žijící v hlubokých lesích je mnohem náročnější než registrovat z letadel ty na otevřených pláních. V Gabonu se tři roky ochránci plahočili lesy, odebírali sloní trus a prováděli analýzu DNA z každého vytyčeného úseku.

Sloní stáda jsou řidší u hranic, které středoafrický Gabon sdílí s Kamerunem, Kongem a Středoafrickou republikou, oznámili vědci.

Studie z Gabonu je podle jejích autorů první celonárodní průzkum o stavu volně žijícího mohutného savce pořízený na základě zkoumání DNA. Pro život pralesních slonů je vhodné celé území Gabonu a studie podle Emmy Stokesové z WCS ukázala, že sloni žijí na téměř 90 procentech gabonského území. I když lze občas slony spatřit i na atlantickém pobřeží země, naprostá většina jich žije skrytě v hustých lesích.

Ti, kdo se na sčítání podíleli, procházeli denně lesem trasu dlouhou 12 kilometrů a sbírali na ní trus. Sledovali sloní stezky rozpoznatelné ulámanými větvemi, nahromaděným starým trusem a stopami nohou. Zajímaly je ale jenom čerstvé vzorky a ty staré jeden den už pro odběr nebyly vhodné. Zkumavky se dopravily do vládní laboratoře v Libervillu k analýze. "Používáme složitý statistický model a podle něj odhadneme počet zvířat v úseku, který jsme zmapovali," sdělila Stéphanie Bourgeoisová, jež se na studii podílela.

Gabonský ministr pro vodní hospodářství a lesy Lee White řekl, že v Gabonu žije 60 až 70 procent všech afrických pralesních slonů. "Svědčí to o tom, že se Gabon ubránil před masakry a tragédiemi, jež se odehrávají v zemích okolo," řekl. Místní ochranáři se věnují osvětě mezi obyvatelstvem, země také vynakládá úsilí, aby zabránila průchodu pytláků přes hranici.

White řekl, že velkým problémem v Gabonu jsou konflikty lidí se slony, při nichž každoročně zahyne deset lidí. "Když se dostanu na venkov, lidé na mě rozzlobeně křičí. Sloni sežerou jejich úrodu a někdy bohužel zabijí i jejich příbuzné," řekl White.

Jedním z důvodů, proč se sloni vydávají k vesnicím, je podle něj to, že vlivem oteplování nenacházejí v lesích dostatek ovoce. "Zda se, že klimatická změna začíná mít dopad i na lesy, sloni hladoví," řekl White.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Hu

Hunter

19.11.2021 17:37
No to je ale pruser☺. Co s tím?
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

19.11.2021 18:28 Reaguje na Hunter
o žádný průser se nejedná, obvzláště v Gabonu
Odpovědět
Sl

Slovan

19.11.2021 19:10
Skvělá zpráva! Doufejme, že se Gabonu bude ochrana přírody dařit i do budoucna. Momentálně může být příkladem pro mnohé jiné!

Ještě jedna dobrá zpráva, byť z jiného kontinentu. Bidenova administrativa zachrání Tongass!
https://thehill.com/policy/energy-environment/582302-biden-administration-to-soon-propose-protections-for-tongass-forest
Odpovědět
Hu

Hunter

19.11.2021 19:23 Reaguje na Slovan
Ale jdete. Vždyť v Gábonu jsou ti pytlaci☺ a bez tech rezervaci to přece nejde☺.
Odpovědět
Sl

Slovan

19.11.2021 22:53 Reaguje na Hunter
Bez těch různých rezervací by to opravdu nešlo. Proč tomu tak je jistě víte... jste ostatně chytrý chlapec :)
Odpovědět
Hu

Hunter

20.11.2021 07:52 Reaguje na Slovan
Ne, to teda nevím. Problém je, že ve skutečnosti nikdo neví, kolik těch slonů opravdu je.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

20.11.2021 10:08 Reaguje na Slovan
ten Tongass je úžasný prales, doufám, že se Bidenovi to podaří dotáhnout do konce a to neblahé dědictví Trumpa konečně zmizí
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.11.2021 13:03 Reaguje na Slovan
Aljaška fajn, to rozhodně, ale v případě dědy mi to trochu připomíná rčení o tom, jak i slepá slípka občas zrno najde:-))).

I když zase je fakt, že ono držet na uzdě tu D smečku zjevně není vůbec sranda.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist