Gabon má podle nového sčítání 95 000 slonů, mnohem víc, než se odhadovalo
Jak napsala agentura AP, sčítat slony žijící v hlubokých lesích je mnohem náročnější než registrovat z letadel ty na otevřených pláních. V Gabonu se tři roky ochránci plahočili lesy, odebírali sloní trus a prováděli analýzu DNA z každého vytyčeného úseku.
Sloní stáda jsou řidší u hranic, které středoafrický Gabon sdílí s Kamerunem, Kongem a Středoafrickou republikou, oznámili vědci.
Studie z Gabonu je podle jejích autorů první celonárodní průzkum o stavu volně žijícího mohutného savce pořízený na základě zkoumání DNA. Pro život pralesních slonů je vhodné celé území Gabonu a studie podle Emmy Stokesové z WCS ukázala, že sloni žijí na téměř 90 procentech gabonského území. I když lze občas slony spatřit i na atlantickém pobřeží země, naprostá většina jich žije skrytě v hustých lesích.
Ti, kdo se na sčítání podíleli, procházeli denně lesem trasu dlouhou 12 kilometrů a sbírali na ní trus. Sledovali sloní stezky rozpoznatelné ulámanými větvemi, nahromaděným starým trusem a stopami nohou. Zajímaly je ale jenom čerstvé vzorky a ty staré jeden den už pro odběr nebyly vhodné. Zkumavky se dopravily do vládní laboratoře v Libervillu k analýze. "Používáme složitý statistický model a podle něj odhadneme počet zvířat v úseku, který jsme zmapovali," sdělila Stéphanie Bourgeoisová, jež se na studii podílela.
Gabonský ministr pro vodní hospodářství a lesy Lee White řekl, že v Gabonu žije 60 až 70 procent všech afrických pralesních slonů. "Svědčí to o tom, že se Gabon ubránil před masakry a tragédiemi, jež se odehrávají v zemích okolo," řekl. Místní ochranáři se věnují osvětě mezi obyvatelstvem, země také vynakládá úsilí, aby zabránila průchodu pytláků přes hranici.
White řekl, že velkým problémem v Gabonu jsou konflikty lidí se slony, při nichž každoročně zahyne deset lidí. "Když se dostanu na venkov, lidé na mě rozzlobeně křičí. Sloni sežerou jejich úrodu a někdy bohužel zabijí i jejich příbuzné," řekl White.
Jedním z důvodů, proč se sloni vydávají k vesnicím, je podle něj to, že vlivem oteplování nenacházejí v lesích dostatek ovoce. "Zda se, že klimatická změna začíná mít dopad i na lesy, sloni hladoví," řekl White.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Robert Jirman
19.11.2021 18:28 Reaguje na HunterSlovan
19.11.2021 19:10Ještě jedna dobrá zpráva, byť z jiného kontinentu. Bidenova administrativa zachrání Tongass!
https://thehill.com/policy/energy-environment/582302-biden-administration-to-soon-propose-protections-for-tongass-forest
Hunter
19.11.2021 19:23 Reaguje na SlovanSlovan
19.11.2021 22:53 Reaguje na HunterHunter
20.11.2021 07:52 Reaguje na SlovanRobert Jirman
20.11.2021 10:08 Reaguje na SlovanSvatá Prostoto
23.11.2021 13:03 Reaguje na SlovanI když zase je fakt, že ono držet na uzdě tu D smečku zjevně není vůbec sranda.