https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/greenpeace-dnes-pred-pred-ministerstvem-obchodu-a-prumyslu-upozornili-na-riziko-hlubokomorske-tezby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Happening s maketou chobotnice před ministerstvem obchodu upozornil na riziko hlubokomořské těžby

1.6.2023 19:47 | PRAHA (ČTK)
Obří nafukovací chobotnice na happeningu Greenpeace před ministerstvem průmyslu a obchodu proti těžbě na dně moří.
Obří nafukovací chobotnice na happeningu Greenpeace před ministerstvem průmyslu a obchodu proti těžbě na dně moří.
Foto | Petr Zewlakk Vrabec / Greenpeace
Ekologičtí aktivisté dnes před ministerstvem obchodu a průmyslu (MPO) v Praze nafoukli maketu chobotnice šeříkové, kterou chtějí upozornit na riziko hlubokomořské těžby surovin a nutnost regulace. Organizace Greenpeace, která akci pořádala, požaduje moratorium těžby. Akce se zúčastnil také zástupce MPO a zástupce v radě Mezinárodního úřadu pro mořské dno (ISA) Pavel Kavina, který převzal od aktivistů výzvu.
 

Organizace Greenpeace, která před ministerstvem instalovala čtrnáctimetrovou maketu chobotnice šeříkové, požaduje, aby ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) vyslal českého zástupce na zasedání rady Mezinárodního úřadu pro mořské dno v jamajském Kingstonu a Česko tam hlasovalo proti hlubokomořské těžbě. Na zasedání se má jednat o tom, zda světové společenství povolí zahájení hlubokomořské těžby. V červenci vyprší ultimátum pro stanovení regulací tohoto odvětví.

"Chceme přesvědčit ministerstvo, aby na jednání, které může být už teď v červenci, vyslalo svého zástupce, protože Česko je členem Mezinárodního úřadu pro mořské dno a ten úřad může v červenci rozhodnout o tom, jestli se začne, nebo nezačne na tom dně těžit," řekl ČTK vedoucí projektu Oceány bez těžby z Greenpeace Jan Freidinger.

Ministerstvo podle Kaviny souhlasí, že nyní není prostor pro to, aby se na mořském dně začalo těžit, a to z důvodu nevědomosti o dopadech těžby, řekl Freidinger. Zatím podle Kaviny ale Česko neplánuje na zasedání jet, ministerstvo však bude situaci sledovat. Kavina také převzal výzvu na zastavení těžby, kterou podepsalo 25 000 lidí a dalších podkladů o hlubokomořské těžbě.

"Studie prokázaly, že se bez surovin z mořského dna při přechodu z fosilní na obnovitelnou energetiku a dopravu obejdeme. Těžba na mořském dně by zároveň nijak neomezila problematickou těžbu na povrchu," řekl Freidinger. "Klíčem k udržitelnému využívání a získávání surovin není podle studií bagrování mořského dna, ale důsledné zavádění principů cirkulární ekonomiky a recyklace surovin, protože zde máme ještě mnoho co dohánět," dodal.

Podle něj se mnoho velkých firem vyrábějících automobily a elektroniku, včetně Škoda Auto, přidala k vědcům a ekologickým organizacím volajícím po moratoriu na hlubokomořskou těžbu. Česko by je tak mělo následovat, míní ekolog.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist