Greenpeace: Pokuta pro Polsko za pokračování těžby v Turówě je nízká
"Rozhodnutí soudu je jasné: Polsko musí důl Turów okamžitě uzavřít. Když se Polsko rozhodlo toto rozhodnutí ignorovat, musely přijít následky, a to ve formě pokut. Sankce, které nyní soud stanovil, jsou ale výrazně menší, než jaké Česká republika požadovala," uvedla Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace. "Navíc jsou vyměřeny až od dnešního dne, přestože soud rozhodl o zastavení dolu už 21. května. Je pro nás zklamáním, že sankce za nerespektování soudu a poškozování životního prostředí jsou tak nízké. Je otázkou, jestli budou pro Polsko dostatečně motivační, aby důl skutečně uzavřelo, nebo zda bude radši dotovat těžbu z peněz tamních daňových poplatníků," dodala Krejčová.
Urbanová na twitteru připomněla, že Polsko již před několika týdny deklarovalo, že je připraveno platit i pokuty v původní výši. "Pokud tedy nedojde ze strany Polska k podřízení se rozhodnutí a přerušení těžby, je na ČR, aby navrhla soudu sankce navýšit. Zda bude tato částka motivační alespoň proto, aby došlo k posunu v jednáních o mimosoudní dohodě, se zřejmě brzy od zástupců ČR dozvíme," doplnila Urbanová.
"V rozhodnutí Evropského soudního dvora nejde jenom o peníze," napsala ČTK Veronika Dombrovská z hnutí Limity jsme my. "Místo aby polská vláda a PGE přijaly společenskou zodpovědnost a připravovaly se ve spolupráci se svými zaměstnanci a místními lidmi na budoucnost bez uhlí, alibisticky strkají hlavu do písku a okrádají nás všechny o čas na sociálně spravedlivou proměnu energetiky. Kolik horníků by se mohlo za 500 000 eur úspěšně rekvalifikovat?" uvedla aktivistka.
Soud předběžné rozhodnutí o zastavení těžby vydal v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by mohlo způsobit ekologickou katastrofu a pro zemi mělo značné ekonomické následky.
Místopředsedkyně soudu Rosario Silvaová dnes polskou žádost zamítla a vyměřila zemi pokutu. Podle vyjádření soudu přihlížela zejména k tomu, že předběžné opatření má zabránit možným vážným škodám na životním prostředí a lidském zdraví. Proto "je třeba Polsku uložit povinnost zaplatit (Evropské) komisi penále ve výši 500.000 eur za každý den ode dne oznámení tohoto usnesení Polsku do doby, kdy tento členský stát splní povinnosti vyplývající z usnesení o předběžném opatření," uvedl soud.
Česko svou únorovou žalobu opřelo vedle obav o pitnou vodu také o argument, že Polsko porušilo pravidla pro posuzování vlivu rozšíření dolu na životní prostředí. Polská vláda se proti žalobě brání, zároveň však spolu jednají expertní skupiny obou zemí o návrhu mezivládní dohody, která by spor vyřešila.
reklama