Guardian: Lidoopy významně ohrožuje i produkce biopaliv
V uplynulých 20 letech bylo kvůli rostoucí potřebě půdy pro pěstování olejových palem zničeno okolo 80 procent habitatu orangutanů. Experti varují, že zvýšený odbyt biopaliv by mohl znamenat zmizení zbývajících 50 000 zvířat během jediné generace. Richard Leakey řekl, že za smrt milionů goril, šimpanzů a bonobů po celém světě může lidská činnost. A politikům pracujícím na nové mezinárodní dohodě o regulaci skleníkových plynů doporučil, aby se více zaměřili na snahy zachránit pralesy v jihovýchodní Asii, Africe a Jižní Americe.
Leakey podle Guardianu řekl: "Lidé krčí rameny a říkají: co by chudé země dělaly, kdyby nemohly vyvážet své přírodní bohatství. Já tomu rozumím, ale není to udržitelný způsob. Ohrožení lidoopů na celém světě je čím dál víc zřejmé." Podle něj by zamezení odlesňování mohlo pomoci v ochraně lidoopů stejně jako v boji proti globálnímu oteplování. Množství uhlíku uvolněného odlesňováním tvoří zhruba 25 % všech antropogenních emisí.
Vědci považují záchranu pralesů ze jeden z nejlevnějších způsobů boje proti klimatickým změnám, uvádí Guardian. Příští týden budou na summitu G8 v Německu projednávány kroky, jak odměnit země v tropických oblastech, které nechají své lesy netknuté. Richard Leakey, patron projektu přežití lidoopů při Programu OSN pro životní prostředí, navrhuje nápaditější řešení. Například kredity za ochranu biodiverzity a přírodních habitatů, které by pak státy mohly prodávat jiným státům jako kompenzace oxidu uhličitého. Trvá však na tom, že i rozvojové země musí nést odpovědnost za globální oteplování. "Rozvojové země křičí kvůli škodám, které bohaté země způsobují svým znečišťováním. Avšak rozvojové země by měly nést stejnou odpovědnost kvůli odlesňování."
Leakey vyzval firmy k vývoji technologií, jako je jaderná fúze a energie z vodíku, které by mohly snížit poptávku po biopalivech. Zpráva OSN již v květnu vyjádřila obavy z rychlé expanze biopaliv, protože by mohly mít nevratný dopad na životní prostředí. Rovněž existují pochybnosti o jejich vlivu na globální ceny potravin, píše deník. Leakey kritizoval také paradox "ekoturismu", který je podle něj založen na "zoufalé soutěži o urvání peněz, dokud to jde", a prohlásil, že se v rámci ekoturismu napáchalo obrovské množství škod.
Podle článku Davida Adama v deníku Guardian ze dne 31. 5. 2007
reklama
Online diskuse
biopaliva nejsou resenim, resenim je atom - 1. 6. 2007 - t7Pardon, ale co pisete je naprosty nesmysl, bohuzel znacne oblibeny.Prakticky vsechny primarni suroviny (hlavne kovy) dokazeme recyklovat (stoji to energii), takze jake neobnovitelne zdroje. Pisku je dost. Jedine neobnovitelne zdroje jsou tedy zdroje energie, ovsem uranu mame na miliard let a thoria 3x tolik. Navic cim vic lidi si uziva zapadniho standardu, tim vic lidi ma cas pouzivat mozek kreativnim zpusobem, pac se nemusi porad starat o prezivani ze dne na den. Tudiz toho spoustu uzitecneho vymysli. Tim se jiste zkrati doba, jakou budeme odkazani na jaderne stepeni jako primarni zdroj energie, protoze nekdo konecne vykouma tu fuzi nebo efektivni a levnejsi solarni clanky co dokazi energii i skladovat ci co ja vim. Rozhodne na to mame dost casu. Pokud si tedy nezavarime klima palenim fosilnich zdroju. |