https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/guardian-soud-neodsoudil-zenu-za-spatne-vyhozene-smeti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Guardian: Soud neodsoudil ženu za špatně vyhozené smetí

13.7.2006 02:00 | PRAHA/EXETER (EcoMonitor)
Ženu, která byla obžalována za odhození shnilých zbytků jídla a dalších věcí do nádoby určené ke sběru separovaného odpadu, osvobodil tento týden soud v Exeteru. Žalobce totiž nebyl schopen prokázat, že nesprávný odpad neodhodil do nádoby neznámý kolemjdoucí, napsal deník Guardian.
 

Ve zřejmě prvním případu svého druhu popřela obžalovaná jedenatřicetiletá Donna Challiceová šestinásobné porušení zákona o ochraně životního prostředí s tím, že zbytky jídla, cigaretové špačky a části jízdního kola odhodil do recyklační popelnice před jejím domem neznámý kolemjdoucí, nikoliv ona sama. Soud, který nebyl schopen prokázat chování obžalované žádným videozáznamem nebo svědectvím lidí ze sousedství, prohlásil po vynesení rozsudku, že nebylo možné zákon správně prosadit.

Policejní úředníci z Cullomptonu tvrdí, že soud případ neprokázal nade vší pochybnost. Paragraf 46 zákona o ochraně životního prostředí z roku 1990 dává soudu právo specifikovat, jaký odpad by měl být v jaké popelnici. Nedodržení této normy je protizákonné a může být potrestáno pokutou až do výše 1000 liber. Čtyři londýnské městské obvody společně zavedly odvoz separovaného sběru a také společně využívají tohoto zákona při problémech s obyvateli, kteří nádoby na odpad používají nesprávně. K podávání soudních žalob však dochází až v několika posledních letech. Je to důsledek státní politiky, která tlačí na větší objem recyklovaných materiálů a naopak na snížení objemu odpadu, který končí na skládkách.

Paní Challiceová opakovaně popřela, že by vyhazovala komunální odpad do „zelené popelnice“. Do té přitom patří pouze papír, plechovky a plastové lahve a tašky. Před soudními vyšetřovateli prohlásila, že ani její tři děti nevyhazovaly do popelnice nedovolené odpadky. Popeláři přitom v nádobách před jejím domem našli domácí odpadky, včetně shnilých banánových slupek, nedojedeného jogurtu, slupek od brambor, pytlíků od čaje a prachu z vysavače. Úředníci provedli šest namátkových kontrol a obsah popelnice byl pokaždé vyfotografován. Soudní náklady na celý proces budou stát mezi pěti až šesti tisíci liber, ale cena za nesprávně vyhazované smetí se podle úřadů vyšplhá na sto tisíc ročně.

Podle článku Jeevana Vasagara The Guardian 11. 07. 2006.

Hugo Charvát
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist