https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havarii-v-rece-becve-nemusely-podle-hostu-snemovni-komise-zpusobit-kyanidy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Havárii v řece Bečvě nemusely podle hostů sněmovní komise způsobit kyanidy

10.8.2021 01:20 | ZLÍN (ČTK)
Členové komise upozornili také na fakt, že obce ani stát podrobně neevidují jednotlivé výpusti do řek. "Tudíž není možné, aby okamžitě bylo reagováno v případě takové katastrofy tak, aby se cíleně šlo za výpustmi, které jsou v daném úseku.
Členové komise upozornili také na fakt, že obce ani stát podrobně neevidují jednotlivé výpusti do řek. "Tudíž není možné, aby okamžitě bylo reagováno v případě takové katastrofy tak, aby se cíleně šlo za výpustmi, které jsou v daném úseku.
Foto | Ondřej Kašpar
Loňskou ekologickou havárii v řece Bečvě nemusely způsobit kyanidy, míní někteří z hostů, kteří ve Zlíně mluvili se členy sněmovní vyšetřovací komise. Podle zástupců komise je třeba také zmapovat jednotlivé výpusti vedoucí do řek. Závěrečnou zprávu by měla vyšetřovací komise předložit Poslanecké sněmovně v září. Její součástí by měl být návrh na změnu legislativy, řekli novinářům po skončení jednání zástupci komise.
 

Podle její předsedkyně Marie Pěnčíkové (KSČM) se členy komise mluvila ředitelka Krajské hygienické stanice ve Zlíně, zástupci Hasičského záchranného sboru ČR nebo profesor Ivan Holoubek z Masarykovy univerzity, který je expertem na znečištění životního prostředí. Jimi prezentované informace se podle Pěnčíkové částečně rozcházely. "Ne všechno probíhalo po havárii tak, jak bychom si představovali," uvedla poslankyně. Za nutnou proto považuje změnu vodního zákona. „Je potřeba upravit některé postupy, aby proces řešení havárie byl rychlejší, striktnější a pružnější. Protože vyhodnocování vzorků v řádu dnů až týdnů je dlouhá doba,“ řekla Pěnčíková.

Poslanec Petr Gazdík (STAN) považuje za zásadní selhání to, že chybějí relevantní vzorky z doby bezprostředně po havárii. "Dnes od mnohých, s kterými naše komise hovořila, zaznělo zcela jasně, že vůbec není jisté, a ani mrtvé ryby nejevily známky toho, že to musel být kyanid. Někteří mluví o tom, že cítili pach chlornanu sodného, neboli Sava. Že mohl někdo se snažit zneutralizovat ty kyanidy právě chlornanem sodným. Celé je to pochybné, a proto naše komise požádala o to, abychom dostali vzorky. A já bych byl nejraději a vyzval bych Českou inspekci životního prostředí, aby zveřejnila výsledky rozborů, které má, aby veřejnost věděla, čím byla otrávena řeka Bečva," řekl Gazdík.

Členové komise upozornili také na fakt, že obce ani stát podrobně neevidují jednotlivé výpusti do řek. "Tudíž není možné, aby okamžitě bylo reagováno v případě takové katastrofy tak, aby se cíleně šlo za výpustmi, které jsou v daném úseku. A to si myslím, že není otázka jen tak legislativy, ale je to otázka, která určitě je ke změnění, protože je to jeden z problémů, které vnímám, že bychom měli příležitost vyřešit. Mít větší zmapovanost toho, kde výpusti jsou, může pomoci v takovýchto krizových situacích možná nejvíce ze všeho," řekla poslankyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

S komisí mluvilo šest hostů. Na příští zasedání, které by se mělo uskutečnit příští týden, komise podle Pěnčíkové prozatím předvolala osm lidí, kteří už však budou v roli svědků. Objevit by se mezi nimi měli například i policisté.

Opozice iniciovala vznik komise zejména kvůli vleklému vyšetřování a nejasnostem s ním spojeným. Vyšetřovatel koncem června obvinil jednoho člověka a jednu firmu z oblasti Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Z vyjádření ředitele společnosti Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm Oldřicha Havelky pro Českou televizi následně vyplynulo, že obviněnou je právě tato firma. Havelka ČT řekl, že firma podá proti trestnímu stíhání stížnost.

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

10.8.2021 05:49
Zatím se zdržte příspěvku a vyčkejte než vám vědec,chemik,soudní znalen Hanzl vysvétlí,že Bečvu otravil Babiš společně s těmi ruskými agenty,kteří měli zpusobit výbuch ve Vrběticích
Odpovědět
VK

Václav Kain

10.8.2021 06:30
Jde jenom o to, aby z toho byla vyšachována Deza.Dneska už je to jedno,ale víme co dokáže Babiš a jeho věrní aby se zahladily stopy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.8.2021 13:30 Reaguje na Václav Kain
Připadí mi naprosto příšerné, když za skoro rok někdo prohlásí, že ani neví, čím byla ta Bečva otrávena.
Už v den otravy vzorkaři odebrali asi 130 vzorků........

Já vsadím gatě, že za rok se bude psát i v seriózním tisku, že žádná Bečva otrávená nebyla a byla to jen "kampáň kalúskovej máfie!"
Odpovědět
dm

david matoušek

10.8.2021 10:07
Tak se třeba za dalšího půlroku dozvíme, že to žádná otrava vlastně nebyla :-)).
Odpovědět
AK

Antonin Kolář

11.8.2021 08:06
Nějaká komise - bezvýznamná akce.
Co chtějí po roce řešit ? Je to jenom šaškárna pro davy. Navíc tato komise obsazením má omezené možnosti.
Na vyšetření celé záležitosti jsou zde orgány činné v trestním řízení. Zde je nutno zatlačit, aby u nás konečně po 30-ti letech začalo platit právo a vymahatelnost práva.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.8.2021 13:28 Reaguje na Antonin Kolář
Vy jste skutečný komik - eskamotér.
Tihle orgánové u nás nikdy nepracovali na dobré úrovni, vždycky měli problém odsoudit velké gaunery, zlepšovat se to začalo až za Nečase (Rath).
Ale dnes? Čapí hnízdo, Radova pšenice, tunely na Vodňanské, Hustopečské, 800 mega v auditech Eu atd. atd. atd. atd. atd. atd. zajišťovací příkazy, "klekání" na nepohodlné firmy....to je korupce v Evropě naprosto nevídaná. Prý je to snad tak děsivé i v Maďarsku....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist