Hejtman Okleštěk se kvůli havárii v Hustopečích nechystá vyhlásit stav nebezpečí
26.3.2025 11:21 | PRAHA
( ČTK)
Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) se nechystá vyhlásit stav nebezpečí kvůli únorové havárii cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Z pohledu legislativy a kompetencí jde podle něj havárie v tomto případě za státem, pod který spadá Česká inspekce životního prostředí. Reagoval tak na dnešní vyjádření ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), podle kterého krizový štáb resortu doporučil vyhlásit toto opatření Olomouckému kraji pro oblast Hustopečí nad Bečvou kvůli urychlení sanací.
Hejtman ČTK řekl, že s ním tento návrh dopředu nikdo nekonzultoval, zatím se podle něj kraj určitě nechystá nic vyhlašovat. Poukázal přitom na to, že kraj u této havárie nemá kompetence - veškeré orgány, které ji řeší, spadají pod ministerstvo životního prostředí. "Udělám samozřejmě všechny kroky ve prospěch ochrany tohoto území, ale musím to mít řádně legislativně podloženo. Vyhlásíme jakýkoliv stav, který se uzná za správný, ale řídit to bude někdo zcela jiný, kdo nám kompetenčně nepodléhá, je to celé pod životním prostředím," uvedl hejtman.
Podotkl přitom, že ekonomicky jde o havárii, která jde za státem. "Z toho titulu si říkám, proč nemůže stav řešit stát, proč to má řešit kraj, který nemá tyto kompetence vůbec pod sebou. Ministerstvo má jak Českou inspekci životní prostředí, tak všechny další navazující instituty. Byli bychom podle mne v této fázi pouze zprostředkovatelem těchto kroků, nevím, jestli je to šťastné řešení," doplnil Okleštěk.
Stav nebezpečí Olomoucký kraj naposledy vyhlašoval loni na podzim kvůli povodním. V záplavami postižených oblastech Jesenicka a Šumperska v Olomouckém kraji trval do 12. prosince. Podle hejtmana jde však nyní o zcela jinou situaci.
Vlak s cisternami převážejícími více než tisíc tun toxického benzenu vykolejil v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku na konci února. Část obsahu se podařilo hasičům po uhašení požáru z cisteren vyčerpat, zbytek vyhořel nebo unikl do půdy. Podle odhadů odborníků se na místě vylilo 250 až 400 metrů krychlových benzenu, který se rozpouští v podzemních vodách, uvedl dnes ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček. Likvidace škod podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) vyjde na stovky milionů korun. Sanace potrvá roky, je to největší havárie svého druhu na světě, prohlásil.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Vzpomeňme dalšího takového č.ráka ( jistě jen shodou okolností z téže partaje) Bělicu, který taky přistoupil k vyhlášení nouzového stavu v průběhu povodní až po opakovaných urgencích ústředního krizového štábu...
Odpovědět
Nechápu tohle jednání hejtmana. Nevím, co si o něm mám myslet.
Odpovědět
Vy nechápete? Já to chápu moc dobře. Tady vidíte v přímém přenosu, jak se u nás tvoří zákony, jaké paskvily ze sněmovny vzcházejí a podle toho to tak dopadá. Budou si navzájem přehazovat horký brambor, nic jiného v tom nehledejte.
Odpovědět
Paskvil vylez z anonistů a z tebe peregrinku. Tady jde jen a pouze o to, že zásluhou anonanistické verbeže místo rychlých opatření v rámci krizového řízení se na všechny práce budou dělat veřejné zakázky. Anonisti na obcích a krajích hodili bobek na přípravu na povodně a podle toho to dopadlo.
Teď se ty svině chovají stejně.
Odpovědět
Událo se téměř před měsícem, v tu dobu by to mělo význam, neb se ještě nevědělo, jak se to vyvine. Situace je spíše více než méně pod kontrolou, všichni v okolí o rizicích vědí. Možná si ještě pamatujete, jak policie měla kontrolovat, zda v autě samotní řidiči mají nasazenou roušku. Po dnešním vyhlášení by se snesla podobná kritika...
Odpovědět
Hejtman je z ANO fertu. Stejně jako benzen. Taky bych rád znal podmínky dopravy.
Odpovědět
ANO. Babiš, Brabec, Okleštěk se mají líp.
Odpovědět
v článku chybí zásadní informace/komentář/analýza, proč by se onen "stav nebezpečí" měl vyhlašovat. troufám si tvrdit, že pro účely civilní obrany a pro ohrožení obyvatelstva to nebude. zřejmě se tedy jedná o možnost zadávat zakázky urychleně (aby nebylo výběrko na bagrovací firmu záležitost na tři měsíce) a případně přepravovat a likvidovat nebezpečný odpad bez všech těch povinných stanovisek a lhůt jednotlivých úřadů. je to tak?
Odpovědět
čili podobně jako když chalupníkl najme odbornou firmu na likvidaci osinkocementové střechy chlívku, musí být toto nahlášeno třicet dní předem.
Odpovědět
Podle mě ano a to je právě to, co píšu- naprosto těžkopádný moloch zákonů, které jdou často proti sobě.
Odpovědět
ono by možná bylo fajn vyhlásit ten stav nebezpečí permanentní a na celém území republiky :)
Odpovědět
Takže je konečně jasno. Díky vyjádření pana ministra Hladíka, který uznal, že daná toxická havárie je rozsahem bezprecedentní, je jednoznačně postup hejtmana správný. Škoda jde za státem, státní organizací, byla od počátku řešena státními systémy a těm od počátku známa, a tedy je jednoznačné, že i řešení musí být za státem, tedy MŽP, resp. MV, včetně případného vyhlášení příslušného stupně stavu. Vše jde na zvážení těch, kteří k tomu mají vztah, oprávnění, i výbavu legislativní. Halasné výkřiky pánů Graňáků, Ukropce, a paní Kletečkové, jsou jen projevem neznalosti. Přičemž souhlas s p.peregrin a s filipikou Karla Zvářala, onen horký brambor je ale tak horký, že se řešit prostě bude muset. Jde o to, aby správně a účelně, bez odklánění. <rl>
......
Srovnáním obdobného průšvihu, kdy "utekla" jedna menší cisterna, lze odhadnout nebezpečí až na plošný rozsah 10 km2. Klidně i více, díky existujícím jezerům. To jen pro představu. A klidně říkám, že pokud by to probíhalo stejně, jako kdysi (za stejných papalášů s KSČ/ČSL) tak se o tom nebude hovořit nejméně 25 let (či spíše zamlžovat). Doufám, že se tak nestane. Vono je to již v novinách. A lidé by si to měli pohlídat.
Odpovědět
Popsal jste to zcela přesně. Měsíc od havárie si ministr uvědomil,
že je třeba kontaminovanou půdu vybagrovat, zbavit ji benzenu a
zpět ji navozit? Nyní by se chtěl zbavit starostí a přehodit ten
malér na kraj, aby kraj vybral bez výběrového řízení firmu a pak
se zodpovídal, když to nebude fungovat. Údajně největší havárii
v Evropě má řešit ministerstvo a nikoliv kraj. Ať rozhodne stát,
který je zřizovatelem SŽDC na jejímž pozemku se bude bagrovat,
jak a kým se bude samotná sanace provádět. Pan ministr alespoň
nebude pouze na "ozdobu" a ukáže svoje organizační schopnosti.
Kraji přetrvává starost s odstraňování následků povodní na
které se pouze ministr jezdil dívat a nikdy neřešil prevenci.
Ten mimořádný stav může vyhlásit i samotné ministerstvo a
nenechat takovou havárii pouze na kraji. Ministr se bojí mít
za likvidaci havárie zodpovědnost a nejraději by ji přehodil
na politického soupeře a pak ho za postup kritizovat. Správně
píšete, že do současné doby vše řešil stát a tak ať to taky
dořeší. Do této chvíle se kraje nikdo na nic neptal a teď má
za to převzít zodpovědnost?
Odpovědět
Další podržtaška co nepochopil o co tady jde.
Odpovědět
Ano .. seš jasný jako rudá záře nad anofertem, soudruhu. Právu rozumíš jak bureš entomologii. Škoda spáchaná soukromou firmou, jde za soukromou firmou. Krizové řízení však umožňuje škody odstraňovat bez nezbytných tanečků, které souvisí s vydáváním veřejných peněz, tedy rychle. To by ovšem musela být anonistická verbež ochotná ke spolupráci a ne mít ručičky do zadu.
Odpovědět
Ministr se probudil po měsíci od havárie! Už dávno měl mít
vybranou sanační firmu a sanovat půdu pod státními pozemky.
Krajské má na starost kraj, soukromé soukromník a státní
stát. Proč se má zabývat sanací státního pozemku (SŽDC)
kraj? Stav nebezpečí může vyhlásit i vláda, jak to provedla u kovidu a nemusí čekat na rozhodnutí kraje. Jinak pozor
na Babiše pod postelí, ve skříni a v záchodové míse, ať
vás nekousne!
Odpovědět
Tvoje fantasmagorické představy o tom co měl kdo mít vybráno, jsou za prvé směšné a za druhé tě usvědčují z absolutní neznalosti toho, jak fungují veřejné zakázky, machačku. Pro info, půl roku žádná doba. Jestli chce mít stát do měsíce vybranou sanační firmu, tak jedině v rámci krizového řízení. A samozřejmě je absurdní vyhlašovat krizový stav pro celou ČR jen kvůli dalšímu burešovu bordelu.
Odpovědět
Nechtěl by ses uklidnit, blábolisto? Hasiči (a jiné složky) zasahují OD PRVNÍHO DNE, monitoruje se voda. Nějak ve své svaté nenávisti jsi opomněl, že průser vznikl v důsledku divoké jízdy mašinfíry. Chybí lidi nejen do armády a k policii, ale i na železnici, takže vezmou každého (fetujícího) joudu. Jednoho takového jsem potkal loni na lokálním spoji autobusu. Ten byl tak (před jízdou) sjetý (najížděl do mě a ukazoval prostředníček), že jsem měl sto chutí volat policajty... ale ty polízanice mi nestály za to.
Odpovědět
Takže tě přes tvou zá závislost vzali k železnici, gratuluji. Každopádně co mají tvoje bláboly na téma počty hasičů a odkdy zasahují společného s nutností vybrat sanační firmu a to buď ve veřejné zakázce, tedy za lán času nebo hned v rámci krizového stavu.
Odpovědět
Ten krizový stav mohla vyhlásit vláda a vybrat na
vlastní riziko sanační firmu. Když bez konzultace
s opozicí umí bez veřejné zakázky a výběrového řízení nakoupit F 35, tak by snad zvládli vybrat sanační firmu. Hejtman pouze žádal, aby dostal od
vlády černé na bílém, že to zaplatí stát a že se
vláda bude podílet na bezodkladném výběru sanační firmy. Pochybuji, že se nějaké firmy na to budou hrnout, protože tisíce tun zeminy zbavit benzénu bude oříšek. V Ostravě sanovali několik let !!! ropnými produkty zamořenou půdu pod koksovnou Karolína, aby tam mohl vzniknout nákupní park. Postavili na místě linku přepalující půdu, aby ropné látky shořely a nazpět ji ukládali do
několik metrů hluboké jámy. Benzen je navíc
toxický a výbušný a pouhé bagrování a přeprava
bude riziková. To není v silách kraje, ale měl
by se toho ujmout ministr se svými pravomocemi
"nejvyššího" ochranáře, který má za sebou vládu.
Chápu ho, že se před volbami nechce ztrapnit, že
to nebude schopen zorganizovat a tak to chce
přehodit na kraj s daleko menšími pravomocemi
a finančními prostředky. Zkuste své milované
vládě poradit nejen sanační firmu, ale i postup
likvidace a nekritizovat kraj, který má převzít zodpovědnost za malér na státním pozemku. Jinak
při covidu vyhlásila krizový stav vláda a nyní
to má udělat pouze kraj?
Odpovědět
Než se zase ztrapníš machačku tak se podívej jaké jsou stupně krizových stavů, za jakých podmínek je lze vyhlásit a KDO je může vyhlásit. To není organizování turnaje kuliček za Pakistán, na které jsi zvyklý, na to jsou zákonem dané procedury. Stát ze ZÁKONA nemůže vyhlašovat krizový stav na něco co je lokalizovaná záležitost, která už neohrožuje životy lidí.. i když je to teda burešův jedovatý bordel. Pravomoc na něco takového mají hejtmani a primátor města Prahy. Přičemž samozřejmě jsi vůbec nepochopil že soudruhovi anonanistickému hejtmanovi nejde o prachy. Ten se řídí heslem čím hůř tím líp ... pro bureše. Pokud se totiž vyhlásí jeden ze stupňů krizového stavu lze například požádat o pomoc armádu a hasiče a využít pro práce jejich techniku. Odtěžit, uskladnit a pak by na dekontaminaci bylo dost času. To by se ale krajským soudruhům muselo chtít.
S kým, že by se měl nákup F35 konzultovat, machačku? Snad ne s frýdlantským ubečeným ňoumou metnarem, který se k ozbrojeným složkám dostal nejblíž, když šlapal chodník. O nákupu F35 bylo rozhodnuto na základě jednoznačné analýzy a doporučení armády. Anonanističtí nýmandi byli bezeporu informování, tedy pokud měli zájem na odborné diskuzi... a to oni nemají.
Pro info, machačku, krajskému soudruhovi burešovy jedy už tečou do bot ... takže se již uráčil něco dělat.
Odpovědět
Čas oponou trhnul (o celé dva dny) a Okleštěk vyhlašuje až se hory zelenají:-)
Každému, kdo dával pozor v hodinách chemie, je jasné, že nějaký "stav" měl být vyhlášen okamžitě po havárii... jenže to bychom nesměli být v ČR
Odpovědět
|
|