Hladina vody v Kachovské přehradě klesla pod "mrtvý bod", píše Unian
Ukrajinská média neuvádějí, jak se pokles vody v rezervoáru bezprostředně dotkne Záporožské jaderné elektrárny, která je považována za největší v Evropě, a která z Kachovské přehrady vodu čerpala.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v úterý podle agentury Reuters uvedla, že atomové zařízení má dostatečnou zásobu vody pro chlazení reaktorů na "několik měsíců". Ukrajinská společnost Enerhoatom v úterý uvedla, že zničení přehrady jadernou elektrárnu ohrožuje, situace je tam však pod kontrolou. Ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na ruský koncern Rosatom ve stejný den psala, že jaderná elektrárna ohrožena není.
"Hladina vody v přehradě je v tuto chvíli už na 12,5 metru, což je pod mrtvým bodem, který je 12,7 metru, kdy lze ještě odebírat vodu pro obce a pro Záporožskou jadernou elektrárnu na chlazení," řekl Syrota v televizi.
Podle agentury Unian z kachovské nádrže odtéká množství vody, hladina klesá o přibližně jeden metr denně a očekává se, že klesne ještě asi o 8,5 metru ve srovnání s úrovní, na které byla před destrukcí hráze. "Očekává se, že tímto tempem bude odtékání vody pokračovat ještě asi sedm až osm dní," doplnil Syrota.
"Pokud je hráz v dolní části zničena až k základům, nebude hloubka přehrady více než tři metry a její šířka se změní ze 3,5 kilometrů - jako tomu bylo před explozí - na jeden až 1,2 kilometru. To znamená, že se vrátí do koryta Dněpru, jako tomu bylo před výstavbou přehrady," uvedl šéf Ukrhidroenerho podle agentury Interfax-Ukrajina.
Hráz obří Kachovské přehrady se protrhla v úterý ráno a od té doby voda zaplavila rozsáhlé území na dolním toku řeky Dněpr. Ukrajinské i Ruskem dosazené úřady v okupované části Chersonské oblasti přinutila k evakuaci stovek obyvatel. Kyjev a Moskva se ze zničení přehrady viní navzájem.
reklama