https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hn-podle-nss-mely-upravy-elektrarny-chvaletice-podstoupit-posouzeni-eia?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

HN: Podle NSS měly úpravy elektrárny Chvaletice podstoupit posouzení EIA

10.7.2023 13:46 | PARDUBICE (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejvyšší správní soud na konci června pravomocně rozhodl, že pardubický krajský úřad i ministerstvo životního prostředí před lety chybovaly, když po elektrárně Chvaletice nežádaly posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Úřad a ministerstvo měly za zavřenými dveřmi určit, že přestavba části elektrárny nepotřebuje ekologický audit, takzvanou proceduru EIA, a neumožnily tak odvolání a účast veřejnosti. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny.
reklama

 

"Závěr o tom, že záměr nepodléhá posouzení vlivů na životní prostředí, nebylo možné učinit neformálně. Bylo třeba vydat rozhodnutí, zveřejnit jej a doručit veřejnou vyhláškou. To je totiž významné s ohledem na to, aby se proti uvedenému rozhodnutí mohl podáním odvolání a posléze i žalobou bránit nejen oznamovatel, ale i dotčená veřejnost," uvedla v písemném zdůvodnění předsedkyně soudního senátu Petra Weissová.

Žalobcem ve věci byla právnická společnost Frank Bold specializovaná na ochranu životního prostředí. Organizace dlouhodobě kritizuje i samotnou podstatu rozhodnutí úřadů. Podle Frank Bold je chybná argumentace, že přestavba prvního a druhého bloku Chvaletic ekologický audit nepotřebovala, neboť se po ní emise z komínů snížily, a stavba tak neměla dopad na životní prostředí. "Přestavba posloužila k prodloužení životnosti elektrárny a tím pádem i k prohloubení jejích dopadů na životní prostředí," uvedla právnička. S podobnou argumentací ale Frank Bold u soudu v případě třetího a čtvrtého bloku před časem neuspěl.

Úřady budou muset nyní o věci rozhodnout znovu. Protože ale společnost Sev.en EC miliardáře Pavla Tykače, která elektrárnu v roce 2013 koupila od polostátního ČEZ, již přestavbu všech bloků dokončila, rozhodnutí může mít praktický vliv spíše na další související spor. Ten se týká výjimky ohledně množství emisí rtuti a oxidů dusíku, které úřad i ministerstvo elektrárv souvislosti s její přestavbou povolily vypouštět. Úlevu pro elektrárnu ale jiný soud vloni v prosinci na návrh ekologů zrušil. Nové normy jsou přitom platné od srpna 2021.

Pardubický krajský úřad rozhodnutí Nejvyššího správního soudu uznává a závěry jeho judikatury bude ctít. Jak v novém integrovaném povolení z 23. června rozhodl a kolik škodlivin dovolil elektrárně vypouštět, zatím není jasné. Seznámit se s obsahem rozhodnutí má možnost pouze majitel elektrárny, veřejnost přijde na řadu v druhé polovině července, až uplyne lhůta firmy pro odvolání.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist