Hygienici: Lidé v Trnové by kvůli znečištěné navážce neměli brát vodu ze studní
Starosta Trnové Zdeněk Pekárek (nez.) ČTK řekl, že vzorky hygienici odebrali z pěti studní kolem celé navážky, dvě nebo tři z nich se používají jako zdroj pitné vody. O výsledcích testů bude obec informovat na svém webu, jakmile se je dozví, dodal.
Odpadní výkopová zemina a další stavební odpady k nepovoleným terénním úpravám v Trnové podle webu ČIŽP částečně pocházejí pravděpodobně z pozemků po bývalé továrně na nátěrové hmoty Tebas v Praze. "Dle výsledků z laboratoře se na části lokality nachází zemina s obsahem polychlorovaných bifenylů (PCB) výrazně nad úroveň limitů stanovených příslušnou legislativou, tyto limity byly překročeny mnohonásobně," uvedla k pozemkům v Trnové inspekce. Trestní oznámení ČIŽP podala pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady, popřípadě jiných trestných činů.
Z odebraných vzorků vzhledem k rozsahu plochy podle ČIŽP nyní nelze dovodit přímé ohrožení zdraví lidí, dopady však nelze ani zcela vyloučit. Právě proto inspekce kvůli možné kontaminaci zdrojů pitné vody informovala úřady ochrany veřejného zdraví.
Podle společnosti Domy Trnová, které v obci plánuje výstavbu 126 rodinných domů a občanskou vybavenost, je materiál navážený na pozemky určený k výstavbě silnic. Developer je ve sporu s vedením obce, podal žalobu a trestní oznámení a také se obrátil na odbor veřejné správy ministerstva vnitra. Starosta Pekárek dříve uvedl, že stavební povolení je vydané na silnice, na pozemky ale až 100 kamionů denně přiváželo zeminu, beton a cihly. Podle serveru Seznam Zprávy k zastavení prací vyzval stavební úřad v Mníšku pod Brdy, pod který Trnová spadá, a v Černošicích, který vykonává státní odborný dozor v silniční dopravě.
reklama