Indie chystá demolici domů v propadajícím se městě v Himálaji

"Naše devítičlenná rodina byla donucená se nastěhovat do jediného pokoje," uvedl padesátiletý obyvatel Džošimathu, Prakáš Bhutijal. V domě, v němž jeho rodina žije a zároveň jej dříve pronajímala turistům, se objevily trhliny v sedmi z 11 pokojů. Vrchní soud v pondělí projedná odvolání, kterým se zasažení obyvatelé Džošimathu domáhají odškodnění. Praskliny se objevily ve více než 700 domech města, jež má 17.000 obyvatel a je oblíbeným cílem náboženských poutí.
"Šest budov napříč čtyřmi okrsky bylo označeno za velmi nebezpečné," uvedl jeden z nejvyšších činitelů města, Himanšu Khurána. Práce na některých projektech pohraničních silnic a na vodní elektrárně společnosti NTCP již byly podle Khurana pozastaveny. Společnost NTCP, která je největším výrobcem elektřiny v Indii, tvrdí, že její stavební práce za trhliny nemohou.
Před riziky spojenými s rozsáhlou výstavbou, včetně energetických projektů státní společnosti NTCP, varují odborníci a obyvatelé Džošimathu dlouhodobě. Omezení výstavby doporučila již zpráva z roku 1976, která město Džošimath označila za geologicky nestabilní. Podle listu The Indian Express zpráva mimo jiné doporučila také přizpůsobení zemědělství svažitému terénu, vybudování kanalizačního systému a cementových bloků na březích řek, které by zabránily erozi.
Himálaj v roce 2021 zasáhla blesková povodeň a vyžádala si tehdy přes 200 obětí a pohřešovaných a poškodila také dva projekty vodních elektráren ve výstavbě. Před vlivem klimatických změn na nejvyšší pohoří světa tehdy varovala vědecká komunita.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Viktor Šedivý
11.1.2023 11:27Takže celé sedmnáctitisícové město vypouští odpady v extrémně svažitém terénu do podloží. Ale za problémy může "klimatická změna".