https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/inspekce-podala-kvuli-zemine-v-trnove-trestni-oznameni-cast-byla-kontaminovana
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Inspekce podala kvůli zemině v Trnové trestní oznámení, část byla kontaminovaná

28.2.2024 00:22 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podala trestní oznámení kvůli zemině navážené na pozemky v obci Trnová ve středních Čechách, na nichž soukromý developer staví rodinné domy. Laboratorní analýza totiž zjistila, že část materiálu je kontaminovaná, napsal server Seznam Zprávy. Vedení obce tvrdí, že firma na pozemky naváží velké množství zeminy patřící na skládku. Developer to odmítl, materiál je podle něj určen k výstavbě silnic.
 

Seznam Zprávy už dříve napsaly, že zemina pochází z bývalé továrny na nátěrové hmoty Tebas v Praze. Stavební firma HSMN, která má projekt v Trnové na starosti, tvrdí, že má k dispozici laboratorní a chemické zkoušky, podle nichž je bez závady.

Inspekce uskutečnila v polovině února na pozemcích kontrolu. "Během kontroly ČIŽP byly identifikovány plochy, na které se měla navážet odpadní zemina pocházející pravděpodobně z lokality Tebas v Praze 9. Podle výsledků z laboratoře se na části lokality nachází zemina s obsahem polychlorovaných bifenylů (PCB), a to výrazně nad úroveň limitů stanovených příslušnou legislativou," sdělila serveru mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Inspekce podle ní proto obratem podala trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného nakládání s odpady, popřípadě jiných trestných činů.

Středočeští kriminalisté, kteří trestní oznámení přijali, se s případem nyní seznamují. "Po seznámení a prověření události budou případně zahájeny úkony trestního řízení," uvedla mluvčí policie Michaela Richterová.

Developer, společnost Domy Trnová, už podal kvůli svému sporu s obcí trestní oznámení i žalobu. Zároveň se obrátil se na ministerstvo vnitra - vadí mu, jak zastupitelstvo přistupuje k výkonu svých povinností při správě obce. Tvrdí, že vedení Trnové firmu šikanuje a posílá na stavbu bezdůvodně kontroly. Starosta Zdeněk Pekárek (nez.) postup obce hájí.

Developer plánuje v obci výstavbu 126 rodinných domů a občanskou vybavenost. Pekárek už dříve uvedl, že firma má stavební povolení na silnice a vozí denně na pozemky 50 až 100 kamionů se zeminou, betonem či cihlami. "Tvrdí, že to vozí na výstavbu silnic, ale to by ty silnice musely být po celé ploše. Máme fotografie, podle nichž to dávají na pozemky, které nejsou určeny na silnice," dodal starosta. Firma podle něj dostala už několik pokut, například za znehodnocení zemědělského půdního fondu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JK

Jiří Kvítek

29.2.2024 09:21
POZOR, vlastníkům dotčených pozemků hrozí veliký podraz!

V tomto případě je nový zákon o odpadech (č.541/2020 Sb.) dost nemilosrdný:

§ 14 Nakládání s nezákonně soustředěným odpadem

stručně řečeno:

pokud vlastník odpadů nezajistí předání do zařízení určeného pro nakládání s odpady, povinnost odklizení odpadu přechází na vlastníky pozemků!

plné znění citovaného § 14 najdete zde:

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-541#f6946181
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist