https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/irsti-farmari-tvrdi-ze-musi-kvuli-klimatickym-cilum-vybijet-kravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Irští farmáři tvrdí, že musí kvůli klimatickým cílům vybíjet krávy

18.9.2022 01:00 | DUBLIN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Irská vláda plánuje do roku 2030 snížit emise ze zemědělství o 25 procent. Farmáři v Irsku chovají přes 7,3 milionu kusů dobytka, což je více, než je v této zemi obyvatel. Zemědělství ale výrazně přispívá k emisím skleníkových plynů, a tak se místní chovatelé obávají, že kvůli snaze splnit přísné normy zbankrotují nebo budou muset začít vybíjet stáda, píše The Guardian.
 

Donald Scully se dívá na své stádo 208 krav, které spásá trávu a jetel na zeleném poli, zatímco ticho čeří mírný vítr. Sedmačtyřicetiletý Scully je už třetí generací chovatelů dojnic v Ballyheylandu, krajině kopců v hrabství Laois. Doufá, že jeho dospívající syn se stane čtvrtou generací.

"Mám radost, když se můžu přijít podívat, jak jsou ty krávy zdravé a šťastné," říká Scully. "Každá kráva má svou vlastní osobnost, všechny jsou individuality."

Stejná scéna se opakuje i jinde na irském venkově. Zemědělství dominovalo hospodářství až do 20. století a utvářelo obraz Irska, který dodnes okouzluje návštěvníky. Krávy se dostaly i do irské literatury, jsou součástí mytického příběhu označovaného za Irskou Iliadu. Krávy však nyní symbolizují i dilema klimatické krize.

Místo aby Irsko emise snižovalo, stále je zvyšuje, a největší podíl na tom má zemědělství. Irských 135 000 farem produkuje 37,5 procenta národních emisí, což je nejvyšší podíl ze zemí Evropské unie. Většina emisí pochází z metanu spojeného s říháním přežvýkavců.

Podle nového vládního plánu musí zemědělství do roku 2030 snížit emise o 25 procent. Ostatní odvětví mají ještě náročnější cíle - doprava musí snížit emise o 50 procent, komerční a veřejné budovy o 40 procent, zemědělci přesto protestují nejhlasitěji.

Snížení emisí o čtvrtinu přivede mnoho zemědělských podniků podle jejich majitelů k bankrotu a může je přinutit k vybíjení statisíců krav.

"V oboru panuje frustrace. Je velmi těžké to vyčíslit, ale dojde ke zvýšení nákladů a snížení produkce," uvedl Pat McCormack, šéf Irské asociace dodavatelů mléka.

Zemědělci a jejich spojenci obvinili koaliční vládu, jejíž součástí je i strana Zelených, že z irského venkova udělala obětního beránka a že zemědělcům nedává jinou možnost než vybíjet stáda. Na rozdíl od Nizozemska zatím nedošlo v Irsku k žádným protestům.

Vláda donedávna podporovala zemědělce produkující mléko a mléčné výrobky v expanzi, aby využili ukončení mléčných kvót EU. Zemědělci investovali do nového vybavení a stáda dojnic se za posledních deset let rozrostla téměř o polovinu. Irské máslo, sýry a další produkty, které se z 90 procent vyvážejí, zaplnily regály supermarketů po celém světě.

"Všichni mluvili o tom, co může mléko a mléčné výrobky přinést ekonomice a společnosti, a to se nám podařilo beze zbytku využít. Nyní se z něj ale stalo zlobivé dítě," míní McCormack.

Scully vlastní v Ballyheylandu 60 hektarů půdy a dalších 60 hektarů si pronajímá, pětinásobně rozmnožil své stádo a udělal z něj plemenný holštýnský fríský skot. Jeho krávy se pasou na loukách a živí se převážně trávou, což je klíčový prodejní argument, který odlišuje irskou produkci od jiných zemí, kde jsou krávy chované v betonových stájích.

"Všechno se děje tak rychle, chtějí rychlé výsledky. Někdy by bylo lepší postupovat pomalu a dělat to správně," říká Scully, který je přesvědčený, že v sázce je samotný způsob života.

Zemědělci doufají, že navrhované změny ve výpočtu emisí metanu, větší efektivita, nové technologie a další opatření by mohly odvrátit nutnost snižovat stavy stád.

John Sweeney, odborník na klima z Maynooth University, je skeptický. "Byly předloženy různé vyzkoušené i nevyzkoušené metody, které se pokoušely o dodržení 25procentního emisního stropu." Podle Sweeneyho jsou ale nedostatečné. "V krátkodobém horizontu nelze cílů dosáhnout jinak než snížením počtu chovaných zvířat."

Sweeney odhaduje, že Irsko bude muset do roku 2030 snížit počet kusů skotu o milion. Používání silných slov jako "vybíjení" podle něj jen rozdmýchává emoce a proces snižování stavu má podle něj i jiná, postupná řešení. Zemědělci mají proti jiným odvětvím výhodu, míní odborník, protože za jejich emisní strop bojovalo silné lobby.

Zůstává nejasné, jak - a zda vůbec - Irsko tohoto snížení emisí dosáhne. Irsko má za sebou historii stanovování odvážných a údajně závazných cílů, po nichž následovala nečinnost, píše The Guardian.

John Connell, farmář a spisovatel z hrabství Longford, v roce 2018 napsal bestseller The Cow Book (Kniha o kravách), kroniku telení a meditací o irském venkově. Jeho další knihy se budou týkat životního prostředí.

"Klima je problémem naší doby. Všichni musíme nyní táhnout za jeden provaz, abychom zajistili přežití světa pro naše děti a vnuky. Každý se musí přizpůsobit. Nebude to snadné, ale musíme myslet na globální domov, ve kterém žijeme. Musíme najít způsob, jak se k zemi chovat šetrněji," řekl Connell.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (67)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.9.2022 06:56
Další důkaz o neuvěřitelné imbecilitě v Bruselu. Kravské prdy ohrožují přežití lidstva jako celku v důsledku emisí CO2 kravskými stády.

Ještě schází, aby nebohým irským farmářům vrátili vlky do irské krajiny, kteří by "přirozeně" snížili počet krav na únosnou úroveň.
Šedý vlk ( Canis lupus ) byl nedílnou součástí irského venkova, poslední divoký vlk v Irsku byl zabit údajně v roce 1786.

Dnes už jsem jednoznačně pro přehodnocení úplného členství ČR v EU, která nás doslova tahá za ruku k propasti.

Odpovědět
Pe

Pepa

18.9.2022 07:16 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ale Miro, ty chceš z EU již dlouhou dobu, přitom jako zemědělec využívás jejich dotaci.
Kdy te uvidíme na kandidátce SPD?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.9.2022 08:03 Reaguje na Pepa
Máš to za 5 !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2022 10:17 Reaguje na Pepa
Kdybyste při psaní svých příspěvků používal mozek, nikdy byste takovou pitomost nenapsal. Dotace jsou peníze, které EU vytáhla z našich kapes formou nejrůznějších daní, pak je přerozdělí, přičemž nezanedbatelnou část těchto peněz spotřebují úředníci na své platy a ten zbytek je teprve formou dotací vrácen obyvatelům. Takže pan Vinkler pouze čerpá část těch peněz, které z něj úředníci pod nejrůznějšími záminkami vytáhli. Pokud by nebyly dotace, nemuselo by se živit to kvantum naprosto zbytečných úředníků a lidé by měli více peněz.
Odpovědět
Pe

Pepa

18.9.2022 11:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Před vstupem do EU bylo české zemědělství pravidelně ve ztrátě. Ta činila za léta 1991-2004 celkem 31 miliard korun.

Propad se v následujících letech postupně podařilo zastavit a za roky 2005-2013 vykázal sektor kladný hospodářský výsledek v úhrnné výši 129 miliard korun.

V dalších letech tento trend pokračoval. V roce 2016 činil zisk českého zemědělství 22,5 a v roce 2017 21,3 miliardy korun.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.9.2022 11:52 Reaguje na Pepa
A to počítáte opravdový zisk anebo do toho započítáváte zcela netržní dotace a podobné deformace?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2022 12:20 Reaguje na Pepa
Před vstupem do EU se už ale otevřel obchod se zeměmi EU, takže unijní dotované zboží drtilo ty naše zemědělce. Proto byli ve ztrátě. Jinak naše zeměděltví už za totáče muselo být ziskové, protože kdyby bylo ztrátové, komunisti ho neměli z čeho podporovat. Systém dotací neexistoval.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2022 12:34 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Soběstačné (v zákl komoditách) zemědělství bylo výstavní skříní socialismu, proto bylo dotované. Přesto, vzhledem k nižším mzd nákladům v porovnání k západním, zcela konkurenceschopné! Spousta komodit se vyvážela (cukr, chmel, maso, obiloviny...), Rakušáci jezdili nakupovat k nám (+ oběd a tankování), i když hlásali, že to "jedovaté" maso mají pro psy:-))
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2022 13:11 Reaguje na Karel Zvářal
Já se nechci hádat, ale dotovaný byl těžký průmysl, což byly doly a hutě, neboť vypělost státu se porovnávala takovými parametry jako množství vytavené oceli a narubané tuny uhlí. Ze zemědělství byly dotované Slušovice, protože Čuba si to dokázal na ÚV zařídit, ale zbytek zemědělství asi dotovaný nebyl, protože na to by stát neměl peníze. Zdanění občanů sice bylo stejné jako dneska (15%), ale neplatily se odvody, takže stát neměl co prohospodařovat a přerozdělovat. Přiznám se, že ale nevím, jak bylo velké zdanění firem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2022 13:20 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Slušovice byly stát ve státě, s extra výhodami díky vazbám na ÚV, o kreativnosti managerů nehovoříc. Vyvážely se osobní a., nákladní, lokomotivy, vagony, motorky, letadla, traktory... byli jsme průmyslová, strojařská a zemědělská velmoc, s minimálním st dluhem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2022 13:25 Reaguje na Karel Zvářal
Zbraně, bižuterie, textil, pivo...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.9.2022 15:06 Reaguje na Karel Zvářal
vše přidružená výroba - vynášející
zemědělství nezanedbávali, když tam jezdili na podívanou ze Západu
a hlavně se tam platilo jenom za práci/okoukáno od Bati
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

18.9.2022 18:31 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Dotace do zemědělství za totáče existovaly.
Sám jsem pracoval v podniku, kde byla plánovaný hospodářský výsledek - 10 milionů Kč. My udělali jen -9 milionů Kč, tak jsme brali prémie - 150 Kč.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

18.9.2022 14:00 Reaguje na Pepa
A představte si, jaká ta ztráta musela být za socíku, když se na nějaké ekonomické ukazatele kašlalo, protože nejdůležitější byl plán. ;) Ale tady převládá dost bludů: Jak jsme byli soběstační, jak vše prosperovalo, jak jsme neměli dluh, jak nám celý svět záviděl a jezdil se k nám učit, atd. atd. Ovšem realita byla takováto: 1) Dohnat a předehnat. 2) Udržet krok. 3) Neztratit z dohledu. 4) Neztratit stopu. :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2022 20:30 Reaguje na Petr Eliáš
Už od konce 19. století, celou 1. republiky až do Vítězného Února 48 patřily české země mezi 10. nejlepších zemí světa ve všeobecné vyspělosti.
Když končil v roce 1990 bolševik, byli jsme někde kolem 80 - 90 místa. No comment.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2022 20:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Viz třeba Tatra na Dakaru a výsledky Šestidenní či Barumky (Haugland). Vrána k vráně sedá... a papír snese všechno.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2022 21:44 Reaguje na Karel Zvářal
Když už jste zmínil ten sport, tak Rallye Monte 1977. V cíli mezi 45 vozy, které dokončily, byl na 12. místě vůz Škoda 130RS s posádkou Blahna - Hlávka a 15. další vůz s posádkou Zapadlo - Motal. Byly to vozy se zdvihovým objemem 1300 ccm, zatímco vše ostatní byly dvoulitry. Jo a v té době Škodovka nestíhala dodávat auta do Velké Británie. Ale podle Eliáše to byly asi šroty.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2022 22:02 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Asi jsme nějak napojení, neboco, už jsem ležel, ale nespím... Vzpomenu zážitek z r. 70 od Balatonu.

Od toalet vedl kanál, ve kterém žily žáby (mouchy), ponejvíce skokani. Jednoho dne koukám, nějaký borec tam chodí s udicí a jednoho za druhým vytahuje. Na háček dával slupku z rajčete a perfektně mu na to brali. Jestli Frantík nebo Chrochťák, nešlo poznat, neb téměř nepromluvil. Za půl hodiny měl dvacítku a balil. Jako "vyspělý zápaďák" měl na to koupit v nejbližší vsi sele, on ale dal přednost kanálovým žabám... Takže může mi tu nějaký jelitář vykládat co chce, buďme rádi za své češštví. To by nikoho z turnusu nenapadlo vzít do huby takový humus. Ještě dnes se mi z toho zvedá kufr.

A ty kydy, že se nepracovalo, kradlo a všichni se flákali... ale všechno fungovalo, zajímavé... Takové chytré blby miluju:-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2022 23:15 Reaguje na Karel Zvářal
Takový blb zapomíná na jedno. Existovalo něco jako rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví a za to se dávaly větší pálky naž za zabití.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.9.2022 00:04 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Kdo nekradl, okrádal rodinu.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.9.2022 06:53 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jiní blbové na druhou stranu zapomínají, jak to tehdy chodilo. Nebo si to nechtějí připustit.

Jak píše paní Kletečková: Kdo nekradl, okrádal rodinu Nebylo tak daleko od pravdy. ;)

Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.9.2022 07:43 Reaguje na Petr Eliáš
Jedna věc je nějaké tvrzení, druhá věc je jeho pravdivost. Pakliže se oháníte argumenty paní Kleterčkové, tak jste na tom sám s argumenty hodně špatně. Já jsem tu dobu zažil a mohu Vám říci, že zdaleka se nekradlo tolik jako v současné době. Určitě tady nebyli takoví velcí tuneláři jako třeba Stehlíkové, kteří položili Poldovku. A to není ojedinělý případ.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.9.2022 08:38 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Vtipné. Zřejmě si minulý režim idealizujete, nebo o tom víte kulové. ;) Minulý režim byl sám největší tunelář - znárodnění, měnová reforma, čtyřicet let huntování s minimální inovací a přizpůsobení se aktuálnímu vývoji. Ani k tomu položení Poldovky by nemuselo dojít, nebýt minulého režimu. ;)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.9.2022 11:00 Reaguje na Petr Eliáš
Kdyby byl ten minulý režim největší tunelář, tak by asi těžko mohli současní tuneláři něco tunelovat. Ani vysoce postavení komouši si nemohli dovolit takové tunely jako třěba Smetka s H - Systemem, případně další tuneláři. V tak velkém rozsahu to nikdo udělat nemohl. Netvrdím, že si funkcionáři "nepomáhali" nejrůznějšími výhodami, ale v tak velkém rozsahu to určitě nebylo. A kecy o tom, že kdo nekradl, okrádal sám sebe? Pořád platilo to o rozkrádání majetku v ssocialistickém vlastnictví a sám vím o případu, kdy skupina pracovníků NHKG vyvážela načerno ocel a když se na to přišlo, byly tam tresty 9 - 12 let. Čili více než za vraždu. A co se týče idealizace toho minulého režimu, tak si jej určitě neidealizuji. Dokonce jsem odmítl i přihlášku do partaje.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.9.2022 11:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
K té poslední větě - u mě to zkoušeli dvakrát, odmítl jsem. Ale neměl jsem z toho žádné mínus body, spíše jsem měl pocit, že to byla jen hra - jaká bude má reakce.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.9.2022 11:40 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A kolik peněz stál ten H-Systém? 150-200M? Kapka v moři oproti tomu, jak tuneloval minulý režim. Viz. měnová reforma (často se jí říká loupež století nebo státní bankrot) při které stát ukradl lidem desítky miliard (odhad je tuším 50 miliard Kčs; přepočítávat to na dnešní hodnotu nebudu).

Zkráceně - stát tehdy kradl od lidí, pro lidi. Po převratu kradli lidi (komouši v jiném kabátu, kteří měli známé na správných místech - třeba Bureš) od státu pro sebe. ;)

To heslo nejsou kecy. Celý ten systém byl založený na korupci a krádežích.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.9.2022 14:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Vysoce postavení komouši tunely nepotřebovali, k ničemu by jim nebyly.

A to, že to za totáče šlo do kopru nebyl důsledek nějakých rozkrádaček, šmelin a podobně ... byť se samozřejmě děly ... ale to, že samotná podstata toho systému se ukázala jako zcela chybná a ke stagnaci ekonomiky vedla zcela zákonitě. Takže když budeme velkoryse abstrahovat o té nej rozkrádačky, kterou bylo znárodňování a nucená kolektivizace, tak bolšáni republiku sice nerozkradli, ale totálně zhuntovali. Že se občas něco povedlo je samozřejmě pravda, ale šlo o skutečné výjimky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.9.2022 14:19 Reaguje na Petr Eliáš
K položení Poldovky nemuselo dojít, pokud by nebyla tak idiotsky zprivatizována Stehlíkovi.

Že to za totáče stálo za hovno samozřejmě nerozporuji, na něm byla dobrá jediná věc, a to můj tehdejší věk.-))).
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.9.2022 06:49 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Chápete rozdíl mezi ekonomikou a vyrobením slušného auta? Nebo to chcete nakreslit?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.9.2022 07:47 Reaguje na Petr Eliáš
Jenže ta slušná auta se dobře vyvážela třeba do Velké Británie a pokud chcete vyrobit slušné auto, musí Vám ekonomika fungovat. Musí existovat nějaký systém subdodavatelů a to chce celkem slušné manažerské schopnosti celého týmu lidí. A určitě ekonomika našeho státu byla zdravější než v současné době, kdy máme velice slušně našlápnuto k hyperinflaci a možná i státnímu bankrotu.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.9.2022 08:56 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Vy si to představujete jak Hurvínek válku. To, že dokážu vyrobit celkem slušné auto, ještě neznamená že mi ekonomika šlape na jedničku. Severní Korea má jaderný program a i tak většina populace reje držkou v zemi. Proč myslíte, že se na běžné ekonomické ukazatele kašlalo a uváděly se hlavně ,,kolik uhlí jsme narubali,, a ,,kolik tun oceli jsme vyrobili,,? :D

Nebyla zdravější ani náhodou, to tu zase vyprávíte pohádky. Zkuste si přečíst třeba toto, povídá se tam o tom, jak na tom byla tehdejší JAWA (1).

Cituji: ,,...Jestliže do firmy pět, deset, dvacet, třicet let neinvestujete ani korunu, do baráku, do technologie a já nevim do čeho všeho vostatního, pak je nad slunce jasný, že vám to spadne na palici a stanete se nekonkurence schopnym. A to byla Jawa už v letech šedesát devět, sedumdesát, sedumdesát jedna a proto taky možná ten prudkej vobrat na východ, takže tam vlastně ta strana, která to tenkrát řídila, spojila příjemné s užitečnym, protože těm Rusum to ještě tenkrát stačilo. Těm Němcum anebo Angličanum anebo možná těm Američanum už by to dávno, dávno nestačilo ty naše motocykly, no.,,

1) https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/83501/120191518.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.9.2022 09:04 Reaguje na Petr Eliáš
Takže když nebyli schopni vyrobit slušný produkt, proč se Škodovky tak úspěšně prodávaly ve Velké Británii? Že by se Britové spokojili s póvlem? A mimochodem, Velká Británie tehdy patřila k kolébce motorismu a i dneska tam sídlí většina týmů F1. Takže kde je pravda?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.9.2022 09:17 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Zkuste si to přečíst ještě jednou...Nikde nepíšu o tom, že nedokázali vyrobit dobré auto....

Ale ok, tak ještě nám řekněte, jaké % trhu v Británii zaujímal ten export škodovek. Nebo kolik kusů se tam exportovalo...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.9.2022 09:52 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pane Šeděnko, s probruselskými ideology nemáte nárok, to je zákop... My, co jsme tu dobu zažili, můžeme hodnotit. Jako obyčejný zootechnik jsem se měl mnohem lépe, než těch třicet let po sametu, kdy to bylo jedno velké trápení (pche! vidlák...) Dnes jsem v předčasném důchodu, a jen díky letům v zd na tom nejsem nejhůř. Nikdo netvrdí, že všechno bylo bezchybné. Ale také nesnáším, když někdo vynáší jen špínu a není schopen se na věc podívat z celkového pohledu. Ano, platy byly nízké, ale neměli jsme se špatně, štokáče rostly jak houby po dešti. Když k nám přijeli z družebního bavorského zem spolku, jen valili bulvy, jak si tu žijem. Měli zřejmě úplně jiné představy, resp propagandu. Exportovalo se tolik věcí, které byly samozřejmě kvalitní a srovnatelné se světovou špičkou. Pokud toto někdo shazuje, tak se nemáme o čem.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

19.9.2022 10:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Takže víte co byl Trabant, takové postavení měla Škodovka v Británii. No, a ty Škodovky se do Británie prodávali bez zisku, aby stát získal devizy. Takže přestaňte snít o minulém režimu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.9.2022 11:07 Reaguje na Vladimír Hošek
Pane Hošku, já o minulém režimu nesním, ale dívám se svět realisticky. A pochybuji, že by se ven vyvážely ty Škodovky bez zisku jenom kvůli devizám. A mimochodem, pokud jste zmínil ten Trabant, tak proč se ven nevyvážela auta téhle značky? Pro nemajetné a pro študáky by to bylo ideální vozítko. Přitom vozidel podobné kategorie se v Británii vyrábělo povícero.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.9.2022 14:31 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
"A pochybuji, že by se ven vyvážely ty Škodovky bez zisku jenom kvůli devizám."

... nejen ty, o tom nepochybujte, tomu věřte. Vyváželo se takto ledacos. Ono navíc s tím ziskem to bylo za totáče všelijaké, s ohledem na to, jak byly stanoveny ceny/náklady.

Trabi byl super ... dokud stál ... pak nastalo peklo ... dvoutaktního smradu. Warťas byl ostatně to samé ... měli jsme ho:-))). S tím byste v řadě slušných zemí, ok, prakticky ve všech:-), fest narazil.
Odpovědět
sv

s v

20.9.2022 18:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tím, že "pochybuješ" o realitě jsi pro smích. Víš co spáchala komunistická verbež v roce 1953 - měnovou reformu. Nejen že tím okradla naprostou většinu obyvatelstva. Ta komunistická verbež tím způsobila i nekonvertibilitu koruny. PRo lopaty řečeno, za za šuntovní poměnové koruny už dolary, marky, franky nebo libry nikdo nenakoupil. Důsledek - jediná možnost jak získat devizy po roce 53, znamenalo prodávat do devizového zahraničí zboží. Ovšem opět zásluhou komoušů v 70. a 80. letech bylo čs zboží na západě naprosto nekonkurenceschopné. Jediná možnost, které komoušským ničitelům čs průmyslu zbyla bylo prodávat na západě za velmi levno (tedy i se ztrátou) Nakonec došlo na to, že se do SRN prodávalo uhlí, jen proto, že nico jiného už nikdo nekoupil. Díky komoušům jsme se stali rozvojovou zemí závislou ne exportu surovin.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.9.2022 11:38 Reaguje na Vladimír Hošek
Pane Hošku, pokud si někdo něco "idealizoval", tak dobu po cinkání klíči. Ta mne velmi, ale opravdu velmi, zklamala. Jak postoj guru k ŽP, tak i k zemědělství. Holt, každý nemůže pracovat v bance...
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

19.9.2022 15:30 Reaguje na Karel Zvářal
Pokud jste si Vy dobu po cinkání s klíči idealizoval, je to váš problém. Ale, když porovnám současné fabriky s těmi socialistickými, tak objektivně musím konstatovat, že se jedná o neporovnatelný stav. V těch socialistických fabrikách byl neskutečný bordel, produktivita práce nula nula nic, atd.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

19.9.2022 06:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Cela ekonomika měla slušně našlápnuto. Bohužel, moci se chytl komouš a po jeho pádu jsme byli skoro na úrovni rozvojové země. ;) Ale dva místní ekonomičtí analfabeti nechápou rozdíl mezi vyrobením slušného auta a ekonomikou státu. :-)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.9.2022 08:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2022 17:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Člověče nesťastná, kdybyste si dnes pustil v poledne Moravce, tak byste se něco dozvěděl. Byli tam Špicar, Niedemayer, Drábová a za vládu Kupka a on vysvětloval, co vláda dělá jak a proč. A opozice ho kritizovala, co má dělat jinak a lépe. Velmi korektní debata, žádné kdákání, argumenty k věci.
Kdybyste to JEDNOU poslechl a pochopil, nemusíte pořád kdákat ty nenávistné zvratky, které se už ani číst nedají.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2022 20:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
Kdybyste uměl číst, tak byste se dočetl, že tohle vymudrovala irská vláda a ne EU. Ta naopak zrušila mléčné kvóty a proto se tam ti dobytkové namnožili.
Odpovědět
Pe

Pepa

18.9.2022 07:14
Štědre nastavené dotace zpovykaly zemědělce do te míry, ze jejich pouhým omezením dokáží hrát to divadlo v ulicích třeba týdny. Polovina rozpočtu EU jde zemědělcům, kteří produkují jen par procent HDP. Budou si muset zvyknout na rovnejsi podmínky, teď je vhodná doba :)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.9.2022 08:05 Reaguje na Pepa
Zpovykovali především ty na Západě, francouzskými počínaje !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2022 10:22 Reaguje na Pepa
Ty dotace zpovykaly akorát úředníky, kteří se jimi zabývají. Nebýt dotací, paradoxně by lidem v peněženkách zbývalo více peněz. Byly by sice dražší potraviny, ale byly by mnohem menší daně a hlavně by nebyla korupce spojená s dotacemi. V důsledku toho by se lidem žilo levněji.
Odpovědět
Pe

Pepa

18.9.2022 11:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Zbyndo, pokračuj, rozvíjej své moudra, pak je sepis a Nobelovka te nemine.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2022 13:12 Reaguje na Pepa
Zapoj mozek a ono Ti to možná dojde.
Odpovědět
JS

Jiří S

19.9.2022 07:46 Reaguje na Pepa
No on pan Šeděnka není zase tak od pravdy. Pokud by na světě neexistovaly žádné dotace do zemědělství, pak by se sedláci měli možná i lépe. Trh by dorovnal ceny komodit a vyšlo by to nakonec stejně, akorát by se na to opravdu nenalepil takový státní aparát jako dnes. Rozdíl by byl i v tom, že bychom možná snáze nakupovali nové stroje i pro lepší hospodaření s půdou, protože poté co byly na světě PRV dotace, tak všechny stroje zdražily právě o tu dotaci a někdy i více. Takže další kdo by se tak nenapakoval by byli prodejci. A tak se vše s dotacema nabaluje na sebe a bit na tom je vždy prvovýrobce, tedy zemědělec.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.9.2022 13:09 Reaguje na Jiří S
Já bych ten Váš příspěvek doplnil ještě o jeden fakt. Díky dotacím se vyprofilovali jedinci i celé firmy, které pomáhají zpracovávat žádosti o dotace. Díky systému dotací, který je neskutečně složitý a části lidí absolutně nepochopitelný, tento sektor zprostředkovatelů dotací velice slušně prosperuje. A to jsou další peníze, které si někdo odkrojí z toho koláče dotací. Tyto peníze nesplní dotační účel, protože je spotřebují úředníci. A to nemluvím o tom, že získávání dotací je doprovázeno poměrně velkou korupcí, což je další balík peněz, který nesplní účel dotace, ale skončí někomu v kapse. Jinými slovy dotace jsou nejnehospodárnější způsob investování peněz, protože 10-20% skončí jinde než je cíl dotace.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.9.2022 07:17
Irsko 90% produkce skotu exportuje. Za vysokých dotací.
Je otázkou, jestli je něco takového trvale udržitelné.
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.9.2022 09:39
Kráva na pastvině je špatně, ohrožuje svaté klimatické cíle.
Ovšem kdyby tam byla rezervace s divokým skotem, je to správné, protože divoký skot neprdí metan ...


Že ono vůbec nejde o nějaký CO2 ale o naši životní úroveň?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2022 13:18 Reaguje na Viktor Šedivý
Je zajímavé, že krávy v Irsku, které slouží k produkci masa, ekoteroristům vadí. V Africe některé kmeny chovají dobytek ne na obživu, ale proto, že velikost stáda zdůrazňuje důležitost majitele. Kupříkladu Masajové používají krávy pouze k odběru krve, kterou míchají s mlékem. Přitom stáda některých Masajů mají i kolem 500 kusů. Další problém je Indie, kde se potulují statisíce bezprizorních krav. Většinou to jsou stará zvířata, která už neprodukují dost mléka, takže je majitel vyhodí na ulici, protože zabít krávu v Indii nejde. Docházím k následujícímu závěru. Buď jsou ekoteroristé omezenci, kteří šikanují pouze chovatele na území Evropy, nebo krávy v Africe a Ázii neprdí metan.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.9.2022 13:32 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Myslím, že kdyby se tam aktivisté přilepili na protest, klidně je tam nechají dožít. To jen v E. je IN dělat se zajímavým, když už jsem totálně neužitečný idiot.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2022 15:48 Reaguje na Karel Zvářal
Pořád jsem doufal, že tam udělají akci s takovým průběhem, ale asi to došlo i těm ekoteroristům.
Odpovědět
ig

18.9.2022 09:45
Skvělé, znamená to, že už je dovoleno zabíjet krávy? A blbce taky?
Odpovědět
va

vaber

18.9.2022 09:52
dřív stačila každé rodině na obživu jedna kravička, dnes jde vše do obludností, ten farmář 200krav nepotřebuje a musí počítat ,že odbyt může ustat,
v Ekolistu nějak chybí články o klimatu a jeho vývoji,
třeby letošní vlhké za studené září nikdo nekomentuje,
takové vlhké měsíce bývaly kdysi a střídaly se se suchými a potom bylo několik let jen sucho ,kde byla schovaná vlhkost co nyní na nás prší,
odkud se vzala, kde se vypařila ,jak dlouho byla v atmosféře,
kdyby jsme znali odpovědi, dokázali by jsme lépe předpovědět vývoj počasí a klimatu
nějak mi chybí odpovědi odborníků na klima a počasí
Odpovědět

Viktor Šedivý

18.9.2022 10:23 Reaguje na vaber
A vy máte doma jednu kravku, prasátko, pár slepic, políčko brambor, trochu té pšenice?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.9.2022 13:21 Reaguje na vaber
Na druhé straně je fakt, že dnešní vyšlechtěné krávy, drůbež a prasata mnohem dříve dospívají, takže spotřebují méně krmiva, než staré druhy. Krávy vyprodukují několikanásobně více mléka než tomu bylo třeba před sto lety. Je třeba uživit více lidí, takže představa toho, že každá rodina bude mít svoji kravku, vepříka a hejno drůbeže, dneska nepřipadá v úvahu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.9.2022 13:53
Deformace evropského trhu všemožnými dotacemi nese své ovoce. Podpora Irska
pro chov hovězího dobytka na pastvinách vytvořených z chudých políček byla
pro irské zemědělce východiskem, aby alespoň něco produkovali. Podobné to
je s Milkami v Alpách a i jinde. EU tak má nyní na výběr, zda jít cestou
bezdotační politiky a skrývat je za "prdění" krav a nebo to dál dotovat,
aby se krajina udržovala ve stávajícím stavu. Co bude po vybití následovat?
Poorají pastviny zpět na chudá políčka požadující jiné dotace a nebo se
je pokusit zalesnit? Pokud je nyní zalesní, tak na sto let musejí zajistit
dotace na přežití majitelů, kteří se nedočkají prvních zisků za dřevo za
svého života. Jsem tak opravdu zvědav, jak se s tím Irsko vypořádá, protože
jedno špatné řešení vystřídají jiná, která dotace budou potřebovat taky.
Úzce zaměřená produkce postavená na dotacích nedávají mnoho alternativních
řešení a tak se protestům chovatelů nedivím. Investovali svoji práci do
něčeho, co stát a EU podporovalo a nyní jim to chce zakázat. Proč zakázat, když pouze stačí postupně snížit dotace a dojde buď na větší efektivitu
a nebo na dobrovolné snížení stavů dobytka. Jinak si musíme i my uvědomit, že to bude mít vliv na cenu hovězího i u nás. My totiž kvalitu vyvážíme
a konzumujeme zbytky z dovozu a naše přestárlé kusy dobytka. Takové maso
z mladého býčka je drahé, telecí díky ceně téměř neprodejné a tak končí
tam, kde mají 3x větší příjmy. Ono mnoho dojnic dojících málo mělo mnoho
telat a méně dojnic dojících o mnoho více má telat třetinu. Jíme pouze
staré odepsané kusy a nebo mladé kusy tvářící se jako telecí. Znal jsem
řezníka, který měl snahu nakoupit telata na porážku a chovatele mu řekli, že je ještě rok budou krmit a prodají mu je až pak. Jeho snaha mít na
pultě telecí pro gurmány byla marná, neboť schází nabídka díky nedostatku
telat ve zdejších chovech.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2022 17:15
Všichni jsou proti zemědělským dotacím, jenže realita:
Pokud by se nedotovalo zemědělství vůbec, nastanou dva scénáře:
A) Potraviny se do EU dovezou zalevno z celého světa a zemědělsví komplet zmizí, protože sedláci nemají šanci konkurovat. A země zaroste buřinou a bude totálně závislá na zahraniční produkci.
B) Možné je nasadit brutální cla, což ovšem namíchne celý svět a začne nás solit na clech taky a hlavně se u nás potraviny násobně zdraží.

Odpovědět
JS

Jiří S

19.9.2022 07:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Předpokládám že máte na mysli, pokud by se přestalo dotovat evropské zemědělství. Protože kdyby se přestalo dotovat celosvětové zemědělství tak nastane jiný scénář, zdražily by se potraviny a i evropský sedlák by mohl konkurovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2022 17:32
Vinkler zase bečí, jako by chtěli vybíjet jeho a ne ty krávy.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.9.2022 19:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Taky potvrzení ustálené kvality vašich příspěvků.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2022 20:21 Reaguje na Miroslav Vinkler
Na váš plácalismus prostě nejde reagovat inteligentněji.
Kvůli irské krávě vystoupíme z EU, to by se mělo tesat do žuly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.9.2022 20:24
Mám intenzivní pocit, že je to pitomost celé od začátku, protože skleníkový efekt se rozjíždí spalováním fosilního uhlíku, což kráva rozhodně není.
Každopádně Rusi na Jamalu dnes vypouští do atmosféry možná tisíckrát tolik metanu, než všechny krávy celéh Irska i Velké Británie dohromady.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist