https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/izolovany-kmen-v-peru-vyhani-z-amazonskeho-pralesa-cinnost-tezaru-dreva
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Izolovaný kmen v Peru vyhání z amazonského pralesa činnost těžařů dřeva

17.7.2024 11:01 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na jihovýchodě Peru z amazonského pralesa v posledních týdnech stále častěji vycházejí členové domorodého kmene, který dosud neměl téměř žádný kontakt s okolním světem. Z jejich obydlí v národním přírodním parku je vyhání činnost dřevorubců, kteří se tam chystají těžit cedrové a mahagonové dřevo. Informoval o tom v úterý deník The Guardian.
 

Fotografie skupiny domorodého kmene Mašco Piro (též Cujareňo) pořízené koncem června nyní zveřejnila nevládní organizace Survival International, která bojuje za práva domorodých národů. Záběry pochází z peruánského departementu Madre de Dios blízko hranic s Brazílií.

Povolení k těžbě dřeva v této oblasti amazonského deštného pralesa dostalo několik firem a jedna z nich tam už kvůli tomu postavila asi 200 kilometrů silnic, po nichž budou její nákladní auta vytěžené dřevo vozit.

"Tyto neuvěřitelné záběry ukazují větší počet členů izolovaného kmene Mašco Piro, který žije několik kilometrů od místa, kde dřevorubci brzy zahájí těžbu," uvedla Caroline Pearceová z organizace Survival International, která sídlí v Londýně.

Členové tohoto izolovaného kmene lovců a sběračů byli spatřeni také na brazilském území. "Utíkají před těžaři dřeva z peruánské strany," citoval deník The Guardian Rosu Padilhovou z misionářské rady brazilských katolických biskupů. "V této roční době se objevují na plážích, kde sbírají vajíčka amazonských želv a kdy vídáme jejich stopy v písku," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

17.7.2024 12:10
game over, konzumní společnost prostě potřebuje cedr a mahagon. Když už je postavena i silnice , je to konečná.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.7.2024 12:21
Když čovek sleduje to dění (zprávy, dokumenty), tak ho jímá děs a hrůza. Údajně se rychlost těžby snižuje (procenticky) - no bodejť by ne, ten prales není nafukovací.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist