https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jak-se-ke-klimatickemu-balicku-em-fit-for-55-em-stavi-zastupci-ceskych-politickych-stran
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak se ke klimatickému balíčku Fit for 55 staví zástupci českých politických stran?

16.7.2021 11:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Karel Havlíček (ANO) se účastnil debaty Komory obnovitelných zdrojů energie ve středu 14. července 2021 spolu s Petrem Třešňákem (Piráti), Josefem Bernardem STAN), Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), Petrem Dolínkem (ČSSD), Štěpánek Chalupou (Komora OZE) a Martinem Bursíkem (Komora OZE).
Karel Havlíček (ANO) se účastnil debaty Komory obnovitelných zdrojů energie ve středu 14. července 2021 spolu s Petrem Třešňákem (Piráti), Josefem Bernardem STAN), Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), Petrem Dolínkem (ČSSD), Štěpánek Chalupou (Komora OZE) a Martinem Bursíkem (Komora OZE).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Komora OZE
Ve stejný den, kdy poslanecká sněmovna schválila kontroverzní novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), která výrazně snižuje podporu solárních elektráren postavených v letech 2009 – 2010, se uskutečnil kulatý stůl zástupců demokratických politických stran ke klimatickému balíčku Evropské komise. Na něm všichni zástupci vyjádřili obnovitelným zdrojům energie podporu. Účastnili se ho ministr průmyslu, obchodu a zároveň dopravy Karel Havlíček (ANO), Petr Třešňák (Piráti), Josef Bernard (STAN), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Petr Dolínek (ČSSD), a za Komoru obnovitelných zdrojů energie její předseda Štěpán Chalupa a analytik Komory OZE a bývalý politik za Stranu zelených Martin Bursík.
 

Každému českému politikovi je dnes již jasné, že větší podpoře obnovitelných zdrojů energie se není možné v Evropě vyhnout. A protože na ně EU hodlá dát i dostatek peněz, ani se tomu vyhnout nechtějí. Rozpor ale přinese debata nad otázkou, jak obnovitelné zdroje podpoříme.

Ta se zřejmě povede jak na úrovni evropských institucí, tak na úrovni členských států. Očekává se, že postupně se ambiciózní návrhy Evropské komise výrazně umenší. Jak se k nim staví zástupci českých politických stran?

„Jsem přesvědčený, že průmysl ambici transformace zvládne, “ řekl ve středu ministr Havlíček. Rozhodující roli bude podle něj hrát energetika, která se na českých emisích podílí 40 %. Podle Havlíčka je důležité, aby bylo umožněno využívat jako tranzitní palivo zemní plyn. „Když se zamítne plyn, oddálí to ukončení uhelných zdrojů,“ uvedl. Nejnáročnější přerod očekává ministr Havlíček v dopravě. O elektromobilitu zatím v Česku není velký zájem, zprovoznit ji tedy bude vyžadovat velké úsilí. Ministr nevidí cestu v dotacích, ale v pobídkách.

K tomu se připojil Petr Dolínek z ČSSD, který připomněl, že když se v Praze umožnilo elektromobilům parkování zdarma, nastal jejich boom. Sám Dolínek v oblasti energetiky vidí na prvním místě energetickou soběstačnost a bezpečnost, spolu s dostavbou jaderných zdrojů. Zmínil také podporu vytvoření energetických družstev, kterou si ČSSD dala do programu. Ta by měla přispět k decentralizaci energetiky a zároveň k vyrovnávání kolísavé výroby obnovitelných zdrojů.

Marian Jurečka z KDU-ČSL poukázal na to, že v České republice máme mnoho plánů a koncepcí, ale chybí nám legislativa, která by je umožnila naplňovat. Stát by tedy měl jít především cestou odstraňování bariér. Na tom se s ním shodli i pirátský poslanec Petr Třešňák a zástupce Starostů a nezávislých Josef Bernard, kteří by chtěli snížit byrokracii a administrativní zátěž, především u komunitních projektů, se kterými se v decentralizované energetice počítá.

„Náš systém podpory potenciálních výrobců energie je demotivační,“ myslí si Bernard. Petr Třešňák navrhuje, aby stát a nová vláda udělala maximum především v legislativní podpoře OZE, aby např. hladce probíhala spolupráce s Energetickým regulačním úřadem.

„Je čas na to, aby obnovitelné zdroje energie byly priorita, protože jsou to naše domácí zdroje,“ připojil se do debaty Štěpán Chalupa z Komory OZE. „Financí bude dostatek, je potřeba jen odstranit bariéry,“ uvedl.

Podobně smýšlí i Martin Bursík: „Byznys už v podstatě nic nepotřebuje. Je hladový po dekarbonizaci.“ Podle něj jsme na rozcestí, do jaké míry velké elektrárenské společnosti jen vymění palivo a do jaké míry se podaří energetiku decentralizovat.

„Pro stabilitu sítě je lepší, když jsou tisíce výrobců, kteří jsou zároveň spotřebiteli. Bohatství pak vzniká plošně po celé republice, i v regionech, které jsou chudé,“ apeluje Bursík na to, aby politici v nové vládě byli připraveni podpořit decentralizaci energetiky.


reklama

 
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

16.7.2021 14:12
Ve 2 dnech 12. clanek o "navrhu" EU na ochranu klimatu a ve vsech se vyskytuje takovy nesvar, slovo ambiciozni. To vsechny politiky nekdo naprogramoval? Z toho asi budu mit ambiciozni sny. Nejrozumnejsi vypada p. Dolinek, nejhorsi lobista Bursik. Myslela jsem, ze uhlikova dan mela byt nebyrokratickou nahradou za emisni povolenky a ne, ze k nim pribude a ze se emisni povolenky jeste rozsiri na osobni dopravu a vytapeni domu. Nekterym lidem nezbyde nez doufat na globalni otepleni, az si prohlednou ucet za topeni. Jedina dobra vec by byla, ze kvuli uhlikovym clum se prestane dovazet do EU spousta zakladnich surovin, stavebniny, hlinik, ocel..., tak nezbyde nez zas zacit vyrabet, cistejsimi technologiemi. Obnovi se verejna doprava. Ale sazet hlavne na decentralizaci energetiky dobry napad neni.
Odpovědět
SM

Stanislav Mikeska

17.7.2021 13:33 Reaguje na Jarka O.
"K tomu se připojil Petr Dolínek z ČSSD, který připomněl, že když se v Praze umožnilo elektromobilům parkování zdarma, nastal jejich boom. Sám Dolínek v oblasti energetiky vidí na prvním místě energetickou soběstačnost a bezpečnost, spolu s dostavbou jaderných zdrojů. Zmínil také podporu vytvoření energetických družstev, kterou si ČSSD dala do programu. Ta by měla přispět k decentralizaci energetiky a zároveň k vyrovnávání kolísavé výroby obnovitelných zdrojů." To je magor, a čím tedy ty družstva budou topit, aby vyrovnali kolísavou výrobu OZE? A ten boom EV v Praze, tak ten je extra celých 2000 ks.... ?
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.7.2021 17:20 Reaguje na Stanislav Mikeska
Šlo mi jen o větu s jaderkami, jinak je to samozřejmě taky magor, ale na dřívějšího ministra ŽP Bursíka nemá. Ten dokonce přiznal, že byznys je hladový po dekarbonizaci :-). Co je energetické družstvo, vůbec netuším.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.7.2021 08:28 Reaguje na Jarka O.
Byznys (i průmysl) vidí velký potenciál rozvoje právě v technologiích pro čistou energii. Nejen v samotných OZE, ale hlavně v akumulačních technologiích (asi hlavně vodíkových), které budou asi vždy rentabilní (na rozdíl od samotných OZE).

Tohle je trend, který chce EU mohutně podpořit a pokud do toho nepůjdeme, propadneme se jak po roce 1948.
Tehdy to taky začalo odmítnutím Marshallova plánu a skončilo bankrotem celého našeho průmyslu v 90.
letech. Jenže tehdy jsme byli na úplně jiné úrovni, patřili jsme mezi 10 nejvyspělejších států světa a náš průmysl byl skutečně světový.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

16.7.2021 17:44
Celý článek je jak příprava na X sjezd komunistické strany k X té pětiletce.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.7.2021 08:30 Reaguje na Petr Blažek
Vy vůbec netušíte, o čem píšete, že?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

17.7.2021 08:20
JJ, už to začíná. Zatím to byly jen kavárenské žvásty zelených neználků odtržených od skutečné reality, nyní Bruselský "zelený Savětký Sojuz" začíná po svých satelitech tvrdě požadovat realizaci těch kavárenských zelených neználkovských plánů.
Uvidíme, jak to dopadne, jak budou reagovat na odpor, ale pokud se podvolíme bez účinného odporu, mají tyto bruselské nesmysly potenciál poslat většinu obyvatelstva kromě úzké špičky těch nejbohatších na ekonomickou úroveň dnešních nejspodnějšícjh sociálních vrstev. A podobně u evropských států, mají potenciál prosperující evropské státy poslat na ekonomickou úroveň rozvojových států těsně po ničivé občanské válce.
Odpovědět
ms

17.7.2021 13:12
EU už stále více připomíná skupinu maoistů, kteří si v 70. letech v Kambodži vyzkoušeli revoluční transformaci společnosti. Nazývali se Rudí Khmerové, zrušili fukční společnost, peníze a instalovali pouze společenství rolníků s prostou směnou agrárních produktů. Strana vychovávala děti a určovala sňatky rolníků. Ostatní byli zlikvidováni. Za 42 měsíců experimentu byly zavražděny 3 ze 7 milionů tehdejších obyvatel Kambodže. Režim Pol Pota svrhla až okupace Kaambodže vietnamskou armádou. Myslím, že dnešní ekoalarmisté, aktivisté a neomarxisté/maoisté by jako Zelení Khmerové rádi šli opět cestou podobné revoluce. Všichni se totiž musíme za náš blahobyt stydět a pokorně ho zavrhnout. Ovšem elita, tentorkát tzv. zelená, si opět bude moci dopřávat. Americký seriál Služebnice také udeřil hřebík na hlavičku, protože extrémní levičáctví a fašismus od sebe dělí jen tenká mebrána. Mohou ještě občané volbami něco změnit?
Odpovědět
SM

Stanislav Mikeska

17.7.2021 13:27
Autorko, co je to tranzitní palivo plyn? ta slezina hned nastolila asociaci : capo di tutti i capi , hlavně že je Havlíček přesvědčený! Taková víra i hory přenáší... jj už se klepou na rozkrádání investic...co projev to perla...
Odpovědět
JH

Jan Hladil

18.7.2021 07:48
Kde se objeví Bursík čekejme strašný, ale strašný finanční zářez. Naprosto tupá podpora solárů je jeho vina. Bursíkovi nevěřím ani nos mezi očima.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.7.2021 08:32 Reaguje na Jan Hladil
Velmi hluboký omyl. Ten klíčový zákon je z roku 2005 a přijala to vláda ČSSD s podporou především KSČM.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist