https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/japonsky-navrhar-sklidil-kritiku-za-zive-motyly-ve-svych-satech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Japonský návrhář sklidil kritiku za živé motýly ve svých šatech

9.11.2023 10:25 | TOKIO (ČTK)
Organizace PETA bojující za práva zvířat Takahašimu napsala, aby ho informovala, že motýli používaní pro veřejné přehlídky jsou "obvykle buď vytrženi z přírody, nebo chováni v zajetí na farmách", a že mnozí z nich jsou rozdrceni nebo uhynou během přepravy v obálkách a malých krabičkách. Ilustrační foto
Organizace PETA bojující za práva zvířat Takahašimu napsala, aby ho informovala, že motýli používaní pro veřejné přehlídky jsou "obvykle buď vytrženi z přírody, nebo chováni v zajetí na farmách", a že mnozí z nich jsou rozdrceni nebo uhynou během přepravy v obálkách a malých krabičkách. Ilustrační foto
Foto | Eve / Flickr
Japonský módní návrhář Džun Takahaši, zakladatel značky Undercover, sklidil vlnu kritiky za svou kolekci šatů, kde byli v "teráriových sukních" uvěznění živí motýli. Jak informoval zpravodajský server CNN, Takahaši se za tento módní prohřešek proti přírodě omluvil a slíbil, že už nikdy živé tvory do svých kreací nezapracuje.
 

"Lituju toho, že jsem uvěznil motýly, kteří mohli volně létat po nebi," napsal Takahaši v omluvném dopise. Šaty módní značky Undercover, které obsahovaly květiny a živé motýly, byly během zářijové přehlídky na pařížském Týdnu módy jaro-léto 2024 podle CNN okamžikem éterické krásy. Ale mezi aktivisty za práva zvířat vyvolaly obavy ohledně životních podmínek nejen tohoto druhu hmyzu.

Organizace PETA bojující za práva zvířat v říjnu Takahašimu napsala, aby ho informovala, že motýli používaní pro veřejné přehlídky jsou "obvykle buď vytrženi z přírody, nebo chováni v zajetí na farmách", a že mnozí z nich jsou rozdrceni nebo uhynou, zatímco jsou přepravováni "jako náklad" v obálkách a malých krabičkách.

To je také důvod, proč se nyní mnoho organizátorů svateb v Severní Americe vyhýbá dříve tolik oblíbenému vypouštění motýlů, protože je často dostávali mrtvé nebo polomrtvé, dodala PETA.

Takahaši ve své odpovědi uvedl, že udělal všechno pro to, aby byli motýli, které použil v rámci přehlídky, v bezpečí a zdraví. Jeho tým je podle jeho slov objednal u "etického chovatele" a poskytl jim správnou výživu a dostatek prostoru k dýchání a létání, přičemž je udržoval ve správné teplotě.

Návrhář dodal, že ačkoli se jeho značka snažila vytvořit pro tvory "co nejpohodlnější prostředí", už chápe, že to byla chyba. "Cítil jsem se provinile a přesto jsem se rozhodl dát motýly do svých šatů," napsal s tím, že je ihned po módní přehlídce vypustil do parku.

PETA nicméně uvedla, že motýli chovaní v zajetí "mají problém najít zdroje potravy a ve volné přírodě přežívají jen zřídka". Navíc mohou do místní populace hmyzu rozšířit některé nemoci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Brok

9.11.2023 12:52
Nejekologičtější jsou žádné šaty.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.11.2023 14:05 Reaguje na Petr Brok
Takže pohádka o císařových nových šatech byla vlastně první "ekologická masírka"? :)))
Odpovědět
PB

Petr Brok

12.11.2023 11:03 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ano, přesně tak.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist