Japonský návrhář sklidil kritiku za živé motýly ve svých šatech

🚨VICTORY: Jun Takahashi—creative director of Undercover who showed live butterfly terrarium dresses at Paris Fashion Week—has pledged “never to use butterflies or living animals in my creations” after hearing from PETA that animals aren’t decorations. pic.twitter.com/Wr8AHqr5up
— Shalin Gala (@ShalinGala) November 3, 2023
"Lituju toho, že jsem uvěznil motýly, kteří mohli volně létat po nebi," napsal Takahaši v omluvném dopise. Šaty módní značky Undercover, které obsahovaly květiny a živé motýly, byly během zářijové přehlídky na pařížském Týdnu módy jaro-léto 2024 podle CNN okamžikem éterické krásy. Ale mezi aktivisty za práva zvířat vyvolaly obavy ohledně životních podmínek nejen tohoto druhu hmyzu.
Organizace PETA bojující za práva zvířat v říjnu Takahašimu napsala, aby ho informovala, že motýli používaní pro veřejné přehlídky jsou "obvykle buď vytrženi z přírody, nebo chováni v zajetí na farmách", a že mnozí z nich jsou rozdrceni nebo uhynou, zatímco jsou přepravováni "jako náklad" v obálkách a malých krabičkách.
To je také důvod, proč se nyní mnoho organizátorů svateb v Severní Americe vyhýbá dříve tolik oblíbenému vypouštění motýlů, protože je často dostávali mrtvé nebo polomrtvé, dodala PETA.
Takahaši ve své odpovědi uvedl, že udělal všechno pro to, aby byli motýli, které použil v rámci přehlídky, v bezpečí a zdraví. Jeho tým je podle jeho slov objednal u "etického chovatele" a poskytl jim správnou výživu a dostatek prostoru k dýchání a létání, přičemž je udržoval ve správné teplotě.
Návrhář dodal, že ačkoli se jeho značka snažila vytvořit pro tvory "co nejpohodlnější prostředí", už chápe, že to byla chyba. "Cítil jsem se provinile a přesto jsem se rozhodl dát motýly do svých šatů," napsal s tím, že je ihned po módní přehlídce vypustil do parku.
PETA nicméně uvedla, že motýli chovaní v zajetí "mají problém najít zdroje potravy a ve volné přírodě přežívají jen zřídka". Navíc mohou do místní populace hmyzu rozšířit některé nemoci.
reklama