https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/je-zdrava-vyziva-prinosem-pro-snizovani-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Je zdravá výživa přínosem pro snižování emisí? Není to tak jednoduché

19.12.2015 01:10 | PAŘÍŽ (ČTK/Le Monde)
Stravou, která obsahuje méně mastných a sladkých výrobků, trochu méně masa a o trochu více rostlinných produktů, můžeme snížit emise v průměru o 20 procent.
Stravou, která obsahuje méně mastných a sladkých výrobků, trochu méně masa a o trochu více rostlinných produktů, můžeme snížit emise v průměru o 20 procent.
Potravinový řetězec, od vidlí k vidličce, má ve Francii na svědomí kolem 30 procent emisí plynů se skleníkovým efektem. To je poněkud více, než tvoří emise celého sektoru dopravy. Více než polovina těchto emisí je spojena se zemědělskou produkcí, zejména v podobě metanu pocházejícího z chovu dobytka. Zbytek emisí souvisí se zpracováním, distribucí a také s přesunem zákazníků směrem k obchodům. Citelné snížení emisí v celém řetězci je významnou výzvou, kterou nestačí řešit pouze zlepšením efektivnosti výrobního řetězce, píše francouzský list Le Monde.
 

Jistý počet nevládních organizací bojuje za radikální změnu našich stravovacích návyků, zejména za drastické snížení spotřeby masa. Při produkci jednoho kilogramu masa se uvolňuje zhruba desetkrát více skleníkových plynů než při produkci kilogramu ovoce nebo zeleniny. Ze zdravotního hlediska konzumují lidé ve vyspělých zemích příliš živočišných produktů, zejména masa, málo rostlinné stravy a příliš mnoho mastných či sladkých jídel.

Zdá se tedy, že změna našich stravovacích návyků by byla přínosem jak pro naše zdraví, tak pro životní prostředí.

Bohužel to není tak jednoduché. Jestliže je poměr emisí skleníkových plynů mezi kilogramem masa a kilogramem ovoce a zeleniny jedna ku deseti, pak poměr emisí v případě 100 kalorií z masa a 100 kalorií z ovoce a zeleniny jen jedna ku dvěma. Jestliže tedy přijmeme doporučení nutričních poradců, neznamená to automaticky, že lépe chráníme životní prostředí. Není tomu tak ani v případě konzumace lokálních potravin. Všechno závisí na podmínkách produkce. Jestliže Bretonec sní jedno marocké rajče, přispívá tím méně k emisím, než kdyby snědl v Bretani vyprodukované rajče ze skleníku!

Nicméně zdravá výživa může prospívat zdraví i životnímu prostředí. Takové diety obsahují méně mastných a sladkých výrobků, trochu méně masa a o trochu více rostlinných produktů. Jestliže se rozhodneme pro tyto režimy, můžeme snížit emise v průměru o 20 procent. To však zdaleka neřeší globální cíle snížení emisí skleníkových plynů pro západní země (snížit emise do roku 2050 o 75 procent).

Stravovací návyky je však obtížné výrazně změnit. Informační kampaň doporučující sníst denně pět kusů ovoce a zeleniny zvýšila spotřebu těchto potravin jen o pět procent.

Řešením je dosahovat méně radikálních změn. Například pokud jde o maso: nahradit konzumaci červeného masa spotřebou bílého masa.

K tomu by stačila daň z emisí skleníkových plynů, jak to doporučují četní ekonomové. Simulace naznačují, že se potravinové režimy ubírají správným směrem, a to jak pokud jde o životní prostředí, tak pokud jde o lidské zdraví, za té podmínky, kdy je daň vyšší, minimálně 100 eur (2700 Kč) za jednu tunu oxidu uhličitého.

Ještě by bylo třeba, aby politika týkající se výživy byla koherentní. Zdaleka tak tomu není: společná zemědělská politika Evropské unie není pojímána ani s ohledem na zdraví, ani s ohledem na klimatické změny.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist