https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jednani-k-vyporadani-pripominek-vuci-planovanemu-np-krivoklatsko-bylo-zruseno
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jednání k vypořádání připomínek vůči plánovanému NP Křivoklátsko bylo zrušeno

16.7.2024 16:03 | PRAHA (ČTK)
Křivoklátsko
Křivoklátsko
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dnešní jednání k vypořádání připomínek k plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko se zástupci Svazu měst a obcí (SMO) a Sdružení místních samospráv (SMS) bylo zrušeno. ČTK to sdělila výkonná ředitelka SMS Jana Přecechtělová. Mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Veronika Krejčí ČTK sdělila, že ministerstvo žádné jednání nesvolalo a že se plánuje se svazy sejít v blízké době. MŽP by pak mělo představit všechna vypořádání připomínek.
 
O jednání informovala v pondělí v tiskové zprávě starostka Karlovy Vsi a předsedkyně Svazu obcí Křivoklátska Iveta Kohoutová. Uskutečnit se mělo na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) a podle Kohoutové bylo svoláno "ze dne na den".

Starostům, kteří s vyhlášením parku nesouhlasí, vadilo to, že se schůzky mají zúčastnit jen zástupci svazů a zástupci MMR. Ty totiž podle Kohoutové slouží starostům jako jediná připomínkovací místa. Přes ně podali proti projednávanému zákonu přes 40 připomínek. Zákon o ochraně přírody a krajiny v platném znění se přitom netýká jenom zřízení NP Křivoklátsko, ale i dalších národních parků a jejich řízení.

Přecechtělová uvedla, že pokud budou dostávat upozornění na schůzku půl dne před jejím uskutečněním a bez písemných podkladů, tak že se svazy nezúčastní. Na to podle ní MŽP nereagovalo a následně byla schůzka zrušena. Sama Kohoutová pozvání nedostala a o zrušení dnešního jednání se dozvěděla z médií.

"Ministerstvo životního prostředí na dnešní den žádné jednání nesvolalo. Záměr byl předběžně konzultovat některé změny zapracovávané aktuálně v rámci vypořádání připomínek. Schůzku se svazy obcí plánujeme svolat v nejbližší době, kde představíme všechna vypořádání připomínek. Potřebné podklady dostanou předem všichni účastníci v dostatečném předstihu," řekla Krejčí.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) novinářům minulý týden řekl, že MŽP vypořádalo téměř všechny připomínky, návrh na vyhlášení parku v podobě novely zákona o ochraně přírody a krajiny by se na podzim měl dostat do Sněmovny. Záměr ale naráží na odpor řady starostů. Mají obavy z nárůstu turismu a tvrdí, že jim k parku chybí podrobné informace. Hladík to odmítá. Ministerstvo odůvodňuje záměr ochranou části Křivoklátska, kde je nebývale pestrý a k tomu největší lesní komplex ve vnitrozemí ČR s velkou rozmanitostí přírody.

Podle návrhu ministerstva životního prostředí má zamýšlený Národní park Křivoklátsko zabírat 116 kilometrů čtverečních, tedy 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Chystaná novela zákona o ochraně přírody a krajiny nebude podle Hladíka ještě zahrnovat například vymezení klidových zón nebo zásad péče o park. Tyto detaily se budou schvalovat až v budoucí dvoukomorové radě národního parku, v níž by měly mít své zástupce samosprávy, spolky a odborná veřejnost.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

16.7.2024 19:40
Danajský dar, či medvědí služba z NPŠ a NPČŠ pro nové národní parky a CHKO.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.7.2024 20:56 Reaguje na Slavomil Vinkler
vám to může být stejně jedno, neb nepoznáte rozdíl.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.7.2024 21:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
O to právě jde, dobře zaplacený ne/rozdíl. Kola ekonomiky se musí točit.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.7.2024 21:30 Reaguje na Karel Zvářal
mám jinou zkušenost. Ono totiž záleží na tom, jestli tý přírodě dáte možnost a jak zlepšujete její kondici a to je třeba i tím, že se do území nezasahuje.
Pokud si uvědomujete hodnotu přírody a společenství která vytváří, tak s tím nezasahováním není problém. NP Křivoklátsko je kvůli tomu.
To,m že se na tom přiživují různé i protichůdné existence je možné, právě proto by se s vyhlašováním cenných přírodních oblastí nemělo otálet.
Pokud si uvědomíte hodnotu toto území a bude k tomu vztah, tak s tím nemůžou mít problém.


Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.7.2024 08:57 Reaguje na Jaroslav Řezáč
S nezasahováním je v Evropě obrovský problém. Celá Evropská příroda je dílem zasahování člověkem. To je to, co se většině obyvatel líbí. Vyhořelý prales nebo prales sežraný kůrovcem na 10 tisíci km2 patří ne Sibiř nebo do Kanady, kde to je si 1 promile stávajícího bezzásahového lesa. A to pominu škodlivost emisí z požáru viz poslední Vesmír.
Jmenujte ty hodnoty vytvořené velkoplošným žírem, nebo požárem, když zničí 80-100% lesa. Pokud jsem se díval, tak ty dříve cenné přírodní oblasti na Šumavě bezzásahovým žírem zmizely.
Takže. NP a CHKO ano, bezzásah už ale zásadně ne. A to je třeba. Teprve potom ubude všeobecná nenávist k ochraně přírody.
Odpovědět
PE

Petr Elias

17.7.2024 12:23 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jestli si dobře pamatuji, tak nějakým způsobem chráněné lesy tvoří asi 11-12% všech lesů v Evropě. Z těch chráněných lesů jsou bezzásahové asi 3-4%. A v Evropě dochází k nárůstu požárů ve všech oblastech, není to kvůli bezzásahům.

Takže se zrušením bezzásahů dojde ke snížení všeobecné nenávisti o nějakých 3-4%, ale na požáry to bude mít vliv pramalý. :(
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

16.7.2024 21:36 Reaguje na Karel Zvářal
mnoho lidí mají představu, že dřevo je jen tupá hmota sloužící k tomu, aby měli co strkat do kamen. Les je však mnohem víc a dokud se tenhle náhled nezmění, tak to lepší nebude.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.7.2024 21:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Dnes šel pěkný pořad se sirem Davidem A. Myslíte, že ve světě je to lepší? Tam jsou ostrůvky pralesa mezi hlínou či plantážemi palem. Něco podobného se rozvířilo kolem M.Amazonie. Tam je je super diverzita možná právě kvůli tomu kritizovanému managementu. Jsem zvědav na přírůstky a newcomery po vyhlášení chko. Život mě naučil Never nikomu never.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

17.7.2024 09:05 Reaguje na Karel Zvářal
Byli jsme tam asi v neděli....
Poslední hospoda a parkoviště v Břeclavi,dále jen božská staletí kultivovaná krajina . Zpevněné a udržované lesní cesty,přez obory branky.....
Vzorný pořádek po návštěvnících i viditelá péče LČR , možná jsem čekal více turistů,ale ne každý je ochoten 40-50km šlapat kvůli něčemu,co uvidí jinde z lanovky...
Obávám se,že krůček po krůčku bude soutok přístupný jen po asfaltové signálce podél plotu a na slunci.....



Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.7.2024 10:30 Reaguje na Emil Bernardy
Problém Soutoku leží v ekonomické inovaci staletého způsobu obhospodařování. Po vykácení následuje frézování a pak údržba herbicidy. Je to likvidace flory jako je sněženka, ladoňka, česnek medvědí a zejména dymnivky+květnaté pásy. To znamenalo de fakto likvidaci JASONĚ DYMNIVKOVÉHO. Mimo jiné.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.7.2024 12:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
Budu si muset více všímat detailů, neb fialové květy dymnivky (asi duté) jsou mi povědomé. A černou housenu se žlutými skvrnami jsem také kdysi dávno viděl. Kdybych býval tušil...

Asi stále nezohledňujte fakt, že ten chemický zásah je až po těžbě, v předmýtních porostech má tedy možností relativně dost.
Odpovědět

Radek Čuda

17.7.2024 11:38
NP teď nechám stranou, ale ... jak se dá zrušit setkání, které nebylo svoláno:-)))?

By mne zajímalo jak to ve skutečnosti tedy bylo, i když jasné je to, že bordel je v tom opravdu neskutečný a bez ohledu na konečný výsledek tohle (ne)vyhlašování NP vstoupí do dějin veřejné správy jako zářný příklad, jak se to dělat rozhodně nemá.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist