Jen pětina obsahu kontejnerů na sídlištích ve V. Mýtě by měla skončit na skládce
V odpadních nádobách na sídlištích se nacházelo 16 až 20 objemových procent papíru, 20 až 30 procent plastů nebo dvě až 25 procent bioodpadů. "Neskutečně plýtváme potravinami. Ti co je vyhazují, by se měli zamyslet, kolik jich opravdu sní a kolik jich kupují," uvedla radnice na svém webu. V kontejnerech bylo také osm až 12 procent textilu. Některé vyhozené oděvy by se ještě daly s pomocí charitativních organizací využít, kdyby je vlastník odevzdal do kontejneru na starý textil. V malé míře lidé vyhazovali do směsného odpadu také kovy, sklo a nábytek.
Od roku 2016 funguje ve Vysokém Mýtě pilotní projekt Třídění od prahu domu, kdy byl u rodinných domů zaveden čtrnáctidenní svoz komunálního odpadu a měsíční svoz papíru a plastu. Z výsledků je zřejmé, že pokud lidé opravdu třídí, produkce směsného komunálního odpadu se pohybuje kolem jednoho litru na osobu a den. Obdobné by to podle radnice mělo být i na sídlištích.
Od letošního dubna se odpady v celém městě vyvážejí jednou za dva týdny, čemuž předcházela minulý rok informační kampaň. První tři měsíce roku 2021 měly sloužit k tomu, aby si lidé uvědomili a naučili se, co do kontejnerů na odpad mohou a nemohou odkládat. Pokud byly zjištěny chyby, dostali upozornění ve formě samolepky na kontejner, přesto jsou přeplněné.
"Pokud nezměníme naše dosavadní chování a nezačneme dostatečně třídit, bude nutné razantně navýšit poplatek za odpad," uvedla radnice. V současnosti se ve Vysokém Mýtě za osobu ročně platí 520 korun, poplatek se nezměnil už osm let.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Jaroslav Řezáč
8.7.2021 15:12Břetislav Machaček
8.7.2021 18:25 Reaguje nazájem ze strany zpracovatelů. To ale není důležité, důležité
je podle EU zvýšit podíl vytříděného odpadu a nediskutovat,
co potom s ním.