https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jihocesky-kraj-zadal-studii-jak-energeticky-vyuzivat-odpady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jihočeský kraj zadal studii, jak energeticky využívat odpady

29.10.2019 00:28 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Jihočeský kraj zadal studii, z níž má vzejít, jaké zařízení pro energetické využití odpadů (Zevo) by bylo nejbezpečnější. / Ilustrační foto
Jihočeský kraj zadal studii, z níž má vzejít, jaké zařízení pro energetické využití odpadů (Zevo) by bylo nejbezpečnější. / Ilustrační foto
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Jihočeský kraj zadal studii, z níž má vzejít, jaké zařízení pro energetické využití odpadů (Zevo) by bylo nejbezpečnější. V kraji zatím žádné takové zařízení není. V kraji se loni energeticky nevyužilo ani procento ze všech odpadů. Nejdál je v tomto ohledu Teplárna Planá nad Lužnicí. Požádala o zkušební provoz zařízení s roční kapacitou 2400 tun, které by energeticky využívalo odpadní plasty, a zpracovala studii proveditelnosti na Zevo s roční kapacitou 50.000 tun. Na konferenci Komunální odpad po roce 2024 to dnes řekla vedoucí krajského oddělení ochrany ovzduší a nakládání s odpady Hana Pacáková.
 

Od začátku roku 2024 by měl platit zákaz ukládat na skládky směsný komunální odpad, stejně jako recyklovatelné a využitelné odpady. Nový zákon navrhuje, aby ze skládek zmizely všechny odpady s výhřevností 6,5 gigajoulu na tunu. Pacáková dnes řekla, že termín by měl být posunutý na rok 2030.

Z dřívější krajské analýzy vyplynuly dvě varianty, buď postavit Zevo v Českých Budějovicích nebo menší zařízení v okresních městech, která mají centrální zásobování teplem. Vlastní analýzy si zadávají města České Budějovice, Písek, Strakonice a Tábor, uvedla Pacáková. Postavit takzvané velké Zevo by podle Pacákové stálo přes dvě miliardy korun.

Za rok 2018 se v kraji podle Pacákové vyprodukovalo 2,05 milionu tun odpadů, z toho 334.000 tun komunálního, na jednoho obyvatele vychází 520 kilogramů komunálního odpadu. Ze všech odpadů se jich loni energeticky využilo 0,01 procenta. Podíl odpadů odstraněných skládkováním byl 12 procent ze všech, u komunálního odpadu to bylo 58,2 procenta.

Jedním z cílů krajského plánu odpadového hospodářství na období 2016 až 2025 je omezit skládkování, zvýšit podíl tříděného odpadu a komunální odpad energeticky využívat. "Tahle povinnost se nám doposud nedaří plnit," řekla Pacáková. Dodala, že produkci odpadů v kraji dlouhodobě ovlivňuje stavba dálnice D3 i to, že přes milion tun odpadů ročně se využije k rekultivaci kalojemů v Mydlovarech.

V Jihočeském kraji je podle informací krajského úřadu 24 skládek odpadů, 139 kompostáren s roční kapacitou 183.000 tun bioodpadů. Na jihu Čech funguje 104 sběrných dvorů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Václav Koblenc
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist